V roce 2050 nebude Praha produkovat žádný oxid uhličitý, slíbili radní

Emise oxidu uhličitého v Praze budou v roce 2030 o 45 procent nižší než dnes a po dalších dvaceti letech se již nebudou vypouštět vůbec žádné. Stane se to, pokud se městu podaří splnit závazek, který přijala jeho rada, zatím však bez konkrétních opatření. Jejich plán začne vznikat, hotový ale bude až v září příštího roku.

Před jednáním pražské rady byla na stole otázka, zda nevyhlásí celoměstský stav klimatické nouze, jak to již učinily sedmá a šestá městská část. To se nestalo, podle náměstka primátora pro oblast životního prostředí Petra Hlubučka (STAN) město namísto stavu nouze vyhlásilo závazek, ze kterého jasně vyplývají úkoly do budoucna.

„Rada si uvědomuje, že naše planeta se nachází ve stavu klimatické nouze a je potřeba dělat opatření, která povedou ke snížení produkce látek, jež způsobují skleníkový efekt,“ řekl náměstek Hlubuček.

Město začne připravovat balíček opatření, který by měl být hotový na podzim roku 2020. Potom začne opatření postupně zavádět. Mířit budou čtyřmi směry: na udržitelnou energii, udržitelnou mobilitu, cirkulární ekonomiku a adaptační strategii na změnu klimatu.

Podle Hlubučka ale Praha již řadu opatření učinila nebo je chystá. Zmínil se o stavbě bioplynové stanice, podpoře elektromobility, zavedení mýta pro vjezd do centra, zpracování a energetickém využití odpadu nebo lepším využití energie v budovách. 

Kromě závazku omezování emisí oxidu uhličitého schválili pražští radní také memorandum s policií a vybranými stanicemi technické kontroly o vytvoření zvláštní skupiny pro kontrolu stavu vozidel, zejména pak filtrů pevných částic. Od ní si vedení města slibuje snížení emisí polétavého prachu, který je v Praze hlavním problémem vzduchu.

Radou úspěšně prošel i akční plán výsadby stromů. Podle Hlubučka jich bylo již letos na jaře vysazeno 170 tisíc. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) rada pověřila Technickou správu komunikací, aby pokračovala ve vytipovávání vhodných míst v ulicích pro výsadbu nových stromů.

Na základě zákona o ochraně ovzduší má každý kraj povinnost připravovat pravidelně aktualizovaný program zlepšování kvality ovzduší. Ten pražský ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s magistrátem schválilo v roce 2016. Na základě žaloby ze strany spolku Frank Bold však jeho podstatnou část loni zrušil soud, podle kterého nebyl dostatečně konkrétní. Nyní město připravuje aktualizaci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 9 hhodinami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 14 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 18 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 22 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 22 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
29. 3. 2025

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
29. 3. 2025
Načítání...