Pražští úředníci by se mohli přestěhovat do kasáren v Karlíně, říká primátor

Pokud se Praha dohodne se státem na odkupu karlínských kasáren, mohla by se tam přesunout zhruba tisícovka úředníků, která nyní pracuje ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. V návaznosti na středeční schůzku s premiérem Andrejem Babišem (ANO) to uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Upozornil ale, že k žádné dohodě zatím nedošlo. Podle něj se v případě Letňan už debatuje o „hezké čtvrti“, ne o úřednickém ghettu jako na počátku, a proto je ochoten jednat.

„Usilujeme o převod karlínských kasáren na město tak, aby do nich bylo možné po rekonstrukci přesunout úředníky z nákladného pronájmu ve Škodově paláci,“ uvedl primátor Hřib.

Městu skončí nájem ve Škodově paláci v roce 2028 a do té doby musí vyřešit, kam svoje lidi přesune. Magistrát zaměstnává zhruba 2300 úředníků. Karlínské kasárny nyní vlastní ministerstvo spravedlnosti, Praha o ně projevila zájem při jednání o možném stěhování 10 tisíc státních úředníků do nové čtvrti v Letňanech.

Od plánu na justiční palác resort ustoupil

Kasárny původně patřily ministerstvu obrany, které se je v minulosti snažilo opakovaně prodat, naposledy za zhruba 620 milionů korun. V roce 2016 budovu převzalo ministerstvo spravedlnosti, tehdejší ministr Robert Pelikán plánoval ji zrekonstruovat a zřídit v ní justiční palác.

Plány se od té doby neposunuly. Do roku 2020 má nádvoří a menší objekt původního zázemí kasáren pronajaté sdružení Pražské centrum, které tam provozuje kulturně-společenské aktivity.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka nyní uvedl, že resort jedná o převodu nemovitosti na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Od původního plánu tak ministerstvo ustoupilo.

„Budova kasáren není vzhledem k vnitřnímu dispozičnímu uspořádání vhodná pro umístění justičních organizačních složek. Navíc její kapacita svým rozsahem významně překračuje dislokační potřeby pražských justičních složek,“ uvedl mluvčí.

Historický objekt karlínských kasáren pochází z 19. století, pro vojenské účely byl využíván v době Československa i České republiky. Hlavní budova vznikla v letech 1844 až 1845 a dostala jméno Ferdinandova kasárna. V roce 1920 byl objekt přejmenován na kasárna Jana Žižky z Trocnova. Ve druhé polovině 20. století v budově sídlily různé útvary a zařízení pražské vojenské posádky jako posádková hudba, vojenská policie, velitelství nebo ošetřovna.

Město chce kasárny vyměnit za pozemky v Letňanech

Získání kasáren je jedním z požadavků, které město po státu chce výměnou za poskytnutí pozemků v Letňanech, kde by měl podle Babišových představ vzniknout areál pro státní úředníky. Magistrát zároveň chce na parcelách vybudovat velkou nemocnici a 1300 bytů. Prodej pozemků také podmiňuje tím, že stát bude financovat dokončení Městského, tedy vnitřního okruhu. Jeho cena se odhaduje na 60 miliard korun.

Jednání jsou podle primátora ale teprve na začátku. „Nebylo dosud dosaženo žádné konkrétní dohody mezi Prahou a státem, jednání stále pokračují. Čekáme nyní konkrétní nabídku ze strany státu,“ upozornil Hřib.

Připomněl, že Praha od počátku odmítá čistě úřednickou čtvrť a chce pestřejší využití lokality. „Důvod je v tom, že se už nebavíme o úřednickém ghettu, jak to bylo původně. Nyní se bavíme o hezké čtvrti, jejíž podoba by měla vzniknout v mezinárodní architektonické soutěži. Jejím základem bude nemocnice, ta by měla zabírat 15 ze zhruba 35 hektarů. Pak by tam měl být vysoký podíl bydlení, škola, park a potom administrativní budovy podél dopravních tahů,“ popsal Hřib.

Lídr Prahy sobě Jan Čižinský upozornil, že je důležité zabývat se i využitím budov, které by měli státní úředníci opustit. „Je pro nás stěžejní, aby nedošlo k vylidňování centra a aby nedošlo k vyprazdňování domů, jejichž funkci potom bude velmi těžké najít. A Praha s tím má zkušenosti,“ uvedl. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud v kauze požáru alzheimer centra osvobodil jednatele firmy Chott

Okresní soud pro Prahu-západ osvobodil oba jednatele společnosti Chott viněné kvůli požáru Domova Alzheimer v Roztokách, při kterém zemřely dvě ženy. Případ obžalovaného svářeče Luďka Rohlíčka a společnosti, která zakázku na výstavbu kotlů, kotelny a plynového potrubí v domově získala, předal k posouzení středočeským hasičům. Podle soudu se muž a firma nedopustili trestného činu, mohlo by však jít o přestupek. Rozhodnutí není pravomocné.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Kvůli slintavce a kulhavce se frézuje asfalt

Kamiony jedoucí ze Slovenska smějí od půlnoci využívat jen pět vybraných přechodů. Nové omezení kvůli slintavce a kulhavce způsobilo na některých místech dlouhé kolony. Silničáři také frézují průjezd na dálnici D2 v Lanžhotě. Vozy budou muset od soboty přejíždět přes dezinfekční plochy. Slovensko mezitím hlásí na jihu země šesté ohnisko nákazy. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok oznámil uzavření sedmnácti hraničních přechodů zejména s Maďarskem.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Olomoucký hejtman zakázal vstup do okolí místa havárie cisteren

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) vyhlásil zákaz vstupu do okolí místa únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku. Nařízení platí do odvolání a má usnadnit zasahujícím složkám práci při odklízení následků havárie a také snížit zdravotní rizika pro osoby, které by se tam pohybovaly, sdělila mluvčí hejtmanství Eva Knajblová.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Muž z Jevíčka není trestně odpovědný za vraždu kvůli nepříčetnosti, uvedl soud

Muž, který ubodal v červnu 2024 v Jevíčku na Svitavsku svoji partnerku, není trestně odpovědný kvůli duševní poruše. Způsobil si ji užíváním drog. Krajský soud v Pardubicích ho zprostil viny pro nepříčetnost a poslal ho do zabezpečovací detence. Tam může být neomezenou dobu, možnost je i doživotí, uvedl soudce Martin Trávníček. Rozsudek není pravomocný. Obhájkyně, státní zástupce a zmocněnkyně dětí a rodičů zabité ženy si nechali lhůtu na případné odvolání.
před 19 hhodinami

První v Evropě. Na Jičínsku jezdí vlak, který mezi stanicemi neřídí strojvůdce

Výrobce dopravní zabezpečovací techniky AŽD Praha v pátek na trati Kopidlno – Dolní Bousov zahájil jako první v Evropě oficiálně provoz autonomního vlaku na takzvané širé trati. Protože legislativa neumožňuje provoz zcela bez obsluhy, je i v autonomním vlaku strojvedoucí, který ale na jízdu mezi stanicemi pouze dohlíží.
před 19 hhodinami

Československá předválečná tajná služba měla svoje agentky

Evženie a Elisabeth byly dvě zhruba pětadvacetileté dívky, které na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracovaly pro Československou tajnou službu. Elisabeth získávala informace v advokátní kanceláři v Ratiboři a zbrojovce v Dessau. Gestapo ji ale odhalilo a nechalo popravit. Evženie byla také zatčena, ale později propuštěna. Jejich osudy mapuje nová výstava ve Znojmě.
před 20 hhodinami

Po odstávce elektřiny mají lidé na Trutnovsku zničené spotřebiče

ČEZ Distribuce vyšetřuje výjimečnou událost ve Stanovicích a Žirči na Trutnovsku. Místní říkají, že po plánované odstávce elektřiny mají zničené přístroje za stovky tisíc. ČEZ Distribuce zkoumá, zda elektrospotřebiče v desítkách domácností nepoškodilo přepětí v síti způsobené některou z malých vodních elektráren na Labi. Výsledky šetření by mohli znát energetici v řádu týdnů, řekla regionální mluvčí ČEZu Šárka Lapáčková Beránková.
3. 4. 2025

Česko kvůli slintavce omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska

Česko od půlnoci omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska. Kamiony budou moci překračovat hranice jen na vybraných pěti přechodech, kterými budou Mosty u Jablunkova, Starý Hrozenkov, Bílá-Bumbálka, Lanžhot a nově přibude Hodonín. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to řekl Seznam Zprávám. Omezení by se mělo týkat všech kamionů nad 3,5 tuny, které převáží nejen zvířata a živočišné produkty, ale i jakékoliv další zboží.
3. 4. 2025Aktualizováno3. 4. 2025
Načítání...