Babiš chce v Letňanech postavit obří úřednickou čtvrť za 6 miliard

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) by chtěl v pražských Letňanech vystavět vládní komplex pro 11 tisíc úředníků. Sestěhovali by se tam zaměstnanci z jednotlivých ministerstev, což by podle vicepremiéra usnadnilo komunikaci mezi úřady a přineslo úspory. Náklady by byly zhruba 6 miliard korun. Sdělil to deníku Právo.

Andrej Babiš
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Komplex by měl podle Babiše stát na pláni u konečné stanice linky metra C v Letňanech. „Myšlenka je postavit obrovský kancelářský komplex v Letňanech, kde by mohlo pracovat 10 až 11 tisíc lidí. Mohlo by tam sedět nejen všech 6715 úředníků ministerstva financí a jeho podřízených organizací, ale výhledově by se tam mohly přestěhovat další resorty a úřady,“ popsal Právu své záměry.
/*json*/{"map":{"lat":50.12837563970858,"lng":14.517382312606752,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":50.12654874237444,"lng":14.51594352722168,"type":"1","description":"Stanice metra Letňany"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Ministr financí spočítal, že jen lidé z jeho resortu a podřízených organizací jsou roztroušeni po 38 budovách na více než 201 tisících metrech čtverečních, z toho 76 tisíc metrů čítají kancelářské prostory.

„Sestěhování by dávalo smysl i proto, že bychom mohli využít spousty synergií. Úřady by byly pohromadě, komunikace a logistika by byly účinnější, ušetřili bychom na energiích a na úklidu, ostraze a v řadě dalších oblastí,“ představuje si Babiš.

Podle šéfa hnutí ANO by byl komplex výhodný nejen pro ministry a úředníky, ale i občany. Byrokratické záležitosti by mohli řešit na jednom místě. „V Paříži mají také jeden věžák, ve kterém sídlí několik resortů,“ připomněl Babiš.

Prodej budov v centru 

Budovy, v nichž úředníci nyní sídlí, by se prodaly. Tím by se financovala stavba komplexu. Podle Babišových odhadů by úřednická čtvrť měla stát zhruba 6 miliard korun.

Andrej Babiš

Andrej Babiš (ANO)

ministr financí

„Praha je velice atraktivní místo a bude ještě atraktivnější. Budovy ministerstva by bylo možné prodat za velmi slušnou cenu, protože lze předpokládat, že by se z domů umístěných v centru staly byty nebo kancelářské prostory.“

Andrej Babiš (ANO)

ministr financí
Deník Právo upozornil, že myšlenkou přestěhovat úředníky na jedno místo a prodat mnohdy lukrativní nemovitosti v centru Prahy, kde v současnosti pracují, se zabývaly i minulé vlády. Žádná z nich ji však nezačala realizovat.