Sinice jsou na koupalištích především na severu a západě Česka

Ostrava / Česká Lípa / Klatovy – Před koupáním v rybnících a nádržích především na severu Čech i Moravy by měli lidé důkladně zkontrolovat, zda nemíří na místo zamořené sinicemi. Na několika místech už teď vodohospodáři upozorňují, že koupání není bez nebezpečí. Toxické sinice se objevily v rybníku Boušov na Bruntálsku, nádrži Baška na Frýdecko-Místecku a Máchově jezeře i Hamerském rybníku na Českolipsku. Voda nevhodná ke koupání potom už je v Hnačově na Klatovsku.

V hnačovském rybníku je velmi vysoká koncentrace sinic, je to ale zatím jediné místo v Česku, kde hygienici nedoporučují do vody vstupovat. Zhoršená jakost vody je v Plzeňském kraji také na koupališti Valcha.

Ve všech dalších místech, kde je podle hygieniků zvýšená koncentrace sinic nebo jiných škodlivých organismů, zatím lze do vody bez obav vstoupit, děti, alergici a těhotné ženy by v ní ale neměli trávit příliš dlouhou dobu a po koupání se osprchovat pitnou vodou. „Zjištěná množství sinic sice nepředstavují zdravotní riziko pro běžnou populaci, avšak nelze vyloučit, že by některým více vnímavým lidem mohla způsobit zdravotní problémy,“ poznamenala ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková k situaci na koupalištích Boušov a Baška. Na zhoršenou kvalitu vody poukázali moravskoslezští hygienici také v nádržích Údolí mladých v Bílovci na Novojičínsku a Olešná a Brušperk na Frýdecko-Místecku.

Rozbory, které provedli hygienici v Královéhradeckém kraji, prokázaly zhoršenou kvalitu vody v Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku a na koupališti v Dolní Kalné, které je ale zatím mimo provoz.

Další kraje se shodují – kvalita vody na koupalištích je zatím v pořádku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
před 6 hhodinami

Ve zbraňové amnestii zatím lidé odevzdali stovky zbraní, náboje i granát

V takzvané zbraňové amnestii lidé v Česku od začátku roku odevzdali policii už přes dvě stovky zbraní a více než dva tisíce kusů střeliva. Někdy jde i o kuriozní případy. Například v Královéhradeckém kraji přinesl jeden z oznamovatelů na služebnu torzo granátu. Zbraňová amnestie platí od 1. ledna do konce června. Lidé při ní mohou beztrestně odevzdat nebo legalizovat nelegálně držené zbraně či střelivo.
před 6 hhodinami

S vyproštěním uvázlého kamionu v centru Prahy pomáhali hasiči i policisté

Spoléhal se na navigaci a skončil až v úzké ulici pod Pražským hradem. S vyproštěním uvázlého kamionu pomáhali hasiči i policisté. Ti jen v Praze řeší podobné situace každý měsíc – často proto, že řidiči nerespektují značení a slepě následují navigace. Řidič projel zákaz a úzkou Nerudovou ulicí vyjel až nahoru – jen pár desítek metrů od schodiště k Pražskému hradu. Když se snažil vycouvat, naboural do zaparkovaného auta. Pak si na pomoc zavolal policisty.
před 16 hhodinami

Policisté zadrželi dospívajícího kvůli pokusu o vraždu v Praze, píší Novinky.cz

Policisté vyšetřují pokus o vraždu v Praze, podezřelým je šestnáctiletý chlapec. Uvedl to server Novinky.cz. Napadeným je zhruba šedesátiletý muž bez domova, kterého útočník pobodal. Podezřelý skončil ve vazbě.
před 17 hhodinami

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
před 19 hhodinami

Bezobslužné prodejny zažívají boom. Ministerstvo prodloužilo program

Bezobslužné obchody se v Česku rychle rozšiřují. Především na venkově, kde nahrazují zaniklé prodejny potravin. Nabízejí nepřetržitý provoz a nižší náklady. Automatizované či hybridní prodejny podporuje také ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s kraji prostřednictvím programu Obchůdek 21+, který je prodloužen až do roku 2028.
před 21 hhodinami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

V korupční kauze libereckých dopravců půjde před soud devět lidí a dvanáct firem

K ústeckému krajskému soudu (pobočka Liberec) míří korupční kauza libereckých dopravců. Kvůli údajným manipulacím a korupci při zadávání veřejných zakázek Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) obžaloval státní zástupce devět lidí a dvanáct firem. Viní je z podplácení, poškození finančních zájmů Evropské unie, zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a přijetí úplatku. ČT to sdělila náměstkyně ústecké krajské žalobkyně Kateřina Doušová. Některým obviněným hrozí až dvanáct let za mřížemi.
před 22 hhodinami
Načítání...