Říjen byl nejteplejší od začátku měření, hlásí pražské Klementinum. Rekordní bylo už září

Říjen v pražském Klementinu byl stejně jako září nejteplejší od roku 1775, kdy na této nejstarší meteorologické stanici v zemi začalo soustavné měření teplot. Průměrná teplota v říjnu dosáhla 14,1 stupně Celsia, odchylka od dlouhodobého průměru let 1775 až 2014 tak byla 4,3 stupně. Na svém webu o tom ve středu informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Dosud nejteplejší říjen z roku 1795 překonal letošní desátý měsíc o tři desetiny stupně. V poslední době byl velmi teplý říjen v roce 2001, který se podle meteorologů umístil s průměrnou teplotou 13,7 stupně na třetím místě z 249 dosavadních říjnů. Naopak zatím nejchladněji bylo v říjnu před 118 lety, tehdy naměřili v Klementinu průměrnou měsíční teplotu 5,6 stupně. „Z říjnů, které můžeme pamatovat, byl poměrně chladný ten v roce 2003 s průměrnou teplotou 7,9 stupně Celsia. Celkově se umístil na 29. až 31. nejchladnějším místě,“ připomněli meteorologové.

Nejteplejším klementinským dnem letošního října byl pátek třináctého, kdy průměrná teplota dosáhla 19,8 stupně. O čtyři dny později byla nejnižší, v průměru bylo 7,3 stupně. Dosavadní rekordy pro nejvyšší a nejnižší průměrnou denní teplotu v říjnu tak překonány nebyly. Zatím nejvýše se ve sledovaném měsíci dostala od počátku měření v Klementinu rtuť teploměru 3. října 1929, a to k 21,9 stupně. Naopak nejníže spadla 30. října 1776, kdy bylo v průměru minus 3,1 stupně.

Říjen byl nejteplejší i v Brně, kde se měří od roku 1800. Průměrná teplota tam za tento měsíc dosáhla 13,2 stupně Celsia, což je o 4,4 stupně více, než je průměr let 1961 až 1990. Říjen se přitom dlouho neoteploval, změna nastala až po přelomu 20. a 21. století. Statisticky významně se říjen začal oteplovat až v posledních deseti letech, upozornil klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe.

„Letošní podzim zatím trhá jeden rekord za druhým. Celkově se podzimní měsíce oteplují ze všech sezon nejpomaleji a zhruba do přelomu století jsme výrazné trendy nepozorovali, na rozdíl například od léta, kde je vidět výrazný nárůst už o dvacet let dříve,“ řekl Zahradníček. Říjen se za 224 let měření v Brně oteplil o 1,1 stupně Celsia, celoroční průměr oteplování je dvojnásobný.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

V půlce týdne se má mírně ochladit, na horách ale může i sněžit

Tento týden má být v Česku zpočátku převážně oblačný a provázený občasným deštěm či přeháňkami. Nejvyšší denní teploty nejspíš nepřesáhnou sedmnáct stupňů Celsia. V polovině týdne se podle předpovědi přechodně ochladí a na horách může i nasněžit.
24. 3. 2025Aktualizováno24. 3. 2025

Prší PFAS. Věda varuje před problémem větším než kyselé deště

Lidstvo se v minulém století bálo takzvaných kyselých dešťů. Ty se sice podařilo vyřešit, ale objevil se nový problém, který je zřejmě ještě větší. Srážky totiž začaly obsahovat stále více jiných znečišťujících látek, které představují zdravotní riziko. Na rozdíl od sloučenin, které způsobují kyselé deště, je téměř nemožné se těchto příměsí zbavit.
21. 3. 2025

Víkend přinese teplé počasí i déšť

Nadcházející první jarní víkend vystoupají teploty v Česku k patnácti stupňům Celsia. Oteplí se i v noci a k ránu, od neděle už nebude mrznout. Po několika slunečných dnech přibude oblačnosti i srážek. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
20. 3. 2025

Světová zpráva o klimatu. Rok 2024 byl rekordní ve většině ohledů

Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) dosáhly v roce 2024 známky změny klimatu způsobené člověkem nových rozměrů. Některé z důsledků jsou nevratné po stovky, ne-li tisíce let, upozorňuje WMO.
19. 3. 2025
Načítání...