Moskvu čekají protesty. A moc ukáže, že si s ní nikdo nemá hrát, očekává diplomat Votápek

Při neohlášeném protestu kvůli komunálním volbám v Moskvě ruské bezpečnostní složky opakovaně zatýkaly stovky demonstrantů a opozice svolává další protest na tuto sobotu. Podle někdejšího českého konzula v Moskvě Vladimíra Votápka to sice svědčí o aktivizaci liberálních metropolitních kruhů, od vládní moci se dá ale očekávat stejně rázný postup jako dosud.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Kobza a Votápek komentují ruské protesty

„Pro autoritativní režim jsou každé volby těžkou zkouškou. Kreml, ústřední moc, se zjevně na příkladu Moskvy rozhodl demonstrovat, že nehodlá připustit nějaká volební překvapení nejen v Moskvě, ale ani v celém Rusku,“ komentoval Votápek brutální zásah ruské policie proti účastníkům nepovolené demonstrace na konci července, proti jejímuž rozprášení se ohradila i evropská diplomacie.  

Tisícovky demonstrujících se tehdy sešly před moskevskou radnicí, aby vyjádřily nevoli s dosavadním průběhem předvolebních příprav. Komunální volby se v ruské metropoli uskuteční 8. září. Půjde v nich o 45 míst v moskevském sněmu, avšak volební komise předem vyloučila kandidaturu patnácti opozičních kandidátů.

Kvůli nepovolenému červencovému protestu policisté zatkli přes třináct set lidí. První srpnovou sobotu se přesto konala další demonstrace – a na policii skončilo osm set jejích účastníků.

Kobza o ohlášené demonstraci: Nestane se nic dramatického 

„Moskevská kavárna nabrala v posledních týdnech dech, přesto je velmi slabá a myslím si, že i v Moskvě samotné kandidáti oficiální moci zvítězí, aniž by muselo docházet k nějakým masovým falzifikacím. Nemyslím, že by byl současný ruský režim v nějakém akutním existenčním ohrožení,“ soudí Votápek.

Obdobně hovoří i člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD), který upozorňuje na to, že většina Rusů tvrdý postup policie podporuje. „To odporuje myšlence, že by mohlo dojít k nějakému vážnému ohrožení režimu, pakliže má takovouto podporu.“

Od demonstrace svolané na nadcházející sobotu proto příliš neočekává. „Nepředpokládám, že se stane něco dramatického. Jde o to, jestli je ohlášená, nějakým způsobem povolená, jestli bude probíhat v oblasti, kde se smí shromažďovat, a jak se budou chovat demonstranti.“

Votápek predikuje násilnou reakci moci

O relativně silné podpoře Putinovy správy Ruska hovoří i diplomat Votápek. Na rozdíl od Kobzy ovšem předpokládá, že během očekávané demonstrace bude chtít režim represivním přístupem znovu ukázat svou převahu.

„Očekávám poměrně jednoznačnou a násilnou reakci oficiální moci, právě proto, aby ukázala nejen moskevským voličům a moskevské kavárně, ale i případným opozičníkům z jiných měst a regionů Ruska, že si nemají s oficiální mocí příliš zahrávat,“ řekl v Událostech, komentářích.