Putin o reformách osmnáct let jen mluví, podotýká politický geograf Romancov

Ruský prezident Vladimir Putin a lidé kolem něj nejsou schopni reforem, uvedl v Interview ČT24 politický geograf Michael Romancov. Ruský prezident podle něj o reformách jen mluví. Upozornil také, že podle kontrolních propočtů ruských akademiků mají ruští statistici velký chaos v údajích o zemědělské výrobě, a je proto otázkou, zda je možné statistikám o tamní ekonomice věřit.

Video Interview ČT24
video

Michael Romancov v Interview ČT24

„Vladimir Putin po celou dobu, co je u moci, a to je osmnáct let, nedělá nic jiného, než že o reformách mluví. Termín ‚reforma' se v jeho projevech objevuje neustále, nicméně ty reformy se nerealizují v praxi. Většinou se o nich jen mluví, občas dojde i k tomu, že se zahájí nějaké kroky a ty potom vyzní do ztracena,“ uvedl Romancov.

„On by reformovat měl, ale reformovat evidentně neumí. Jestli máme nějakou jistotu, tak tu, že Vladimir Putin a lidé, kteří stojí vedle něj, nejsou schopni reforem. Problém je ten, že Putin bude u moci minimálně do roku 2024, s největší pravděpodobností i potom, reformy se tak odkládají na neurčito. Pak je otázka, jestli ještě bude co reformovat,“ dodal politický geograf.

Jsou ruské statistiky spolehlivé? 

Romancov také řekl, že prezident Putin sice chválí růst ekonomiky, ale podle kontrolních propočtů Ruské akademie věd Rostat (ruský statistický úřad) buď systematicky falšoval údaje, nebo pracoval posledních sedmnáct let s naprosto špatnými údaji, pokud jde o objemy zemědělské výroby. Propočty odhalily třicetiprocentní rozdíl. 

„Zdá se, že ta chyba nevznikla tím, že by zemědělci vykazovali vyšší výnosy, protože kdyby tomu tak bylo, tak by za to museli platit vyšší daně. Zdá se, že úředníci z různých regionů Ruska dostali zadání, kolik se má v jejich regionech vyprodukovat, a zdá se, že si upravovali realitu. Pokud se to potvrdí, tak to znamená, že ruským statistikám se vůbec nedá věřit,“ dodal Romancov. 

Celý rozhovor ve videu v úvodu článku. 

 

Stáhněte si Interview ČT24 s Michaelem Romancovem 24.01 MB