Politická korektnost podle Putinova režimu: psychiatrie a obvinění z extremismu za vtip o patriarchovi

Altajský krajský soud poslal Andreje Šašerina na psychiatrické vyšetření, které může v uzavřené léčebně trvat až třicet dní. Lékaři mají posoudit stav duševního zdraví 38letého muže, který je obviněn z extremismu. Na internetu totiž sdílel mimo jiné vtip o patriarchovi ruské pravoslavné církve, píše opoziční zpravodajský web Meduza. Není to ojedinělý případ, ruské soudy trestají vtipy na internetu čím dál častěji.

Daniil Markin obviněný z extremismu za vtipy na internetu
Zdroj: Vkontakte / Daniil Markin

Andrej Šašerin sdílel na internetu obrázek, na kterém se Ježíš ptá patriarchy Kirilla, kolik je hodin. Kirill mu hrubě odpovídá, ať jde k šípku. Vtip naráží na slavnou fotografii patriarchy z roku 2012, kterou na svém webu zveřejnila pravoslavná církev. Na ní jsou vyretušované drahé hodinky na Kirillově ruce, grafik je však zapomněl odstranit z odrazu na stole.

Fotografie z roku 2012, na níž grafici pravoslavné církve vyretušovali drahé hodinky patriarchy Kirilla jen na ruce, a ne na odrazu na stole
Zdroj: rupor.sampo.ru

Vtip, za který soudí Andreje Šašerina z urážky citů věřících. Ježíš se ptá: "Kolik je hodin?" Patriarcha Kirill odpovídá: "Ježíši, jdi do p**ele."
Zdroj: rupor.sampo.ru

Netrvalo dlouho a pro Šašerina si přišli domů maskovaní policisté. Hrozili mu, že ho odvezou do cely předběžného zadržení. „Do vězení se mi nechtělo, vylekalo mě to. Po dvou hodinách rozhovoru s těmi lidmi jsem napsal doznání a vysvětlení, samozřejmě mi to diktovali,“ řekl opoziční webové televizní stanici Dožď muž, který pracuje na stavbě a živí ženu a syna.

Nechali ho doma a pozvali k soudu. Tam si vyslechl obvinění z extremismu a urážky citů věřících. Zároveň mu zablokovali bankovní kartu a znemožnili vzít si půjčku. Podle Šašerina proto, aby si nemohl najmout obhájce.

Své předešlé doznání odmítl s tím, že bylo vynucené zastrašováním a nátlakem. Prokuratura mezitím do jeho spisu zařadila další obrázky, které údajně šířil a které se strefují do církve. „Některé byly dost vtipné. Mnohé z nich jsem viděl poprvé, jiné byly moje,“ popsal Šašerin.

Soud na dalším stání rozhodl, že Šašerin tajil své pocity a vznášel nesmyslné požadavky. Kvůli tomu musí na vyšetření k psychiatrům.

City věřících nebo svoboda slova?

Případů obvinění internetových vtipálků se v Rusku objevuje čím dál víc. V Altajském kraji letos v létě obvinili také 23letou Marii Motuznou. Té hrozí šest let odnětí svobody za to, že měla v počítači vtipy o církvi a lidech tmavé pleti. Jeden z nich například ukazuje fotografii církevního procesí na rozblácené cestě s komentářem „dvě potíže Ruska“.

Obrázek, za který je souzená Maria Motuznaja s textem "dvě potíže Ruska".
Zdroj: Twitter / Frolová

Už loni policie začala stíhat z extremismu 19letého studenta Daniila Markina, který se provinil mimo jiné šířením obrázku Johna Snowa se svatozáří. Postava ze seriálu Hra o trůny totiž vstala z mrtvých podobně, jako to vypráví biblická legenda o Ježíši Kristu. Rozsudek se očekává letos na podzim a Markin už organizoval veřejnou sbírku na pokutu, ve kterou doufá. Hrozí mu totiž pět let vězení.

Obrázek Johna Snowa jako svatého, za který je obviněn z urážky citů věřících Daniil Markin
Zdroj: archivo.trome.pe

Podobných případů řeší ruské soudy stovky. Obvinění přicházejí za publikování vtipů, jejich repostování a dokonce i lajkování. Prokurátoři používají paragrafy trestního zákoníku o podněcování nenávisti, o rehabilitaci nacismu, o urážce citů věřících a o výzvách k separatismu.

Obvinění padají za fotku připálení cigarety od svíčky v kostele, za lajkování přání smrti ruským dobrovolníkům odjíždějícím bojovat na ukrajinský Donbas, za fotku Kavkazanů v červených mokasínách nebo za obrázek robota, který nazývá Willa Smithe výrazem „nigga“, tedy negr.

Strach z vězení a život bez peněz

Šiřitelé internetových vtipů se pak objevují v seznamu teroristů a extremistů, který čítá přes osm tisíc jmen. Uvedeni tam jsou vedle lidí, kteří například prováděli bombové atentáty nebo vedli boj čečenských separatistů.

Všem hrozí doživotní zablokovaní bankovních účtů. Jedinou možností, jak se poté dostat k vlastním penězům, je chodit do banky, která smí vyplatit 10 tisíc rublů (3300 korun) měsíčně na jednoho člena rodiny. Stalo se to například blogerovi Ruslanu Sokolovskému, který dostal podmíněný trest za hraní Pokémon Go v kostele. Přešel kvůli tomu na bitcoiny.

Důvodem k tomu, že policie stíhá čím dál víc vtipálků, je podle šéfa lidskoprávní organizace Agora Pavla Čikova snaha o naplnění tlaku režimu na úspěch v boji s extremismem. „Boj se vyjadřuje v počtu vznesených obvinění. Systém pracuje cestou nejmenšího odporu. Posbírat důkazy o činnosti neonacistické skupiny nebo teroristů vyžaduje mnoho sil a prostředků. Projet si internet podle klíčových slov je mnohem jednodušší,“ řekl Čikov pro BBC.