Nominace na Ceny divadelní kritiky za rok 2019

Erben i transky. Ceny divadelní kritiky za rok 2019 zveřejnily nominace

Divadlem roku 2019 se může stát ostravské Divadlo Petra Bezruče, HaDivadlo Brno nebo Městská divadla pražská. Ceny divadelní kritiky vybírají také nejlepší inscenace, herce a další divadelní umělce. Vítěze pořadatelé oznámí 16. března v divadle Komedie a v přímém přenosu na webu České televize.

 

Inscenací roku 2019 se mohou stát Transky, body, vteřiny režiséra Tomáše Dianišky, uvádí je  Divadlo Petra Bezruče v Ostravě. Šanci má i dramatizace Erbenovy Kytice, kterou v pražském Národním divadle inscenovalo duo Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. Trojici doplňuje Machiavelliho Vladař v nastudování Městských divadel pražských (MDP).

Na mužský herecký výkon jsou nominováni Jakub Albrecht za Bezrukého Frantíka ve stejnojmenné inscenaci Divadla pod Palmovkou; Jakub Burýšek za roli v titulu Transky, body, vteřiny a Miloslav König, který hraje v Nepříteli lidu v MDP.

Z hereček získaly nominaci Tereza Dočkalová, jež ztvárnila Mefistofela v nastudování Fausta v Divadle pod Palmovkou; Radka Fidlerová za výkon ve hře Sláva a pád krále Otakara a Erika Stárková za muzikál Lazarus s písněmi Davida Bowieho. Obě poslední inscenace uvádí MDP.

V neoceňované anketě Největší zážitek ze zahraničního divadla se nejlépe umístilo Grillparzerovo Štěstí a pád krále Otakara, které ve vídeňském Volkstheateru režíroval Dušan D. Pařízek a které uvedl Pražský divadelní festival německého jazyka. 

Tuzemská divadla oceňují také Ceny Thálie, které si ale všímají „jen“ jevištních výkonů. Nově nehodnotí kalendářní rok, nýbrž divadelní sezonu, uděleny tedy byly už na podzim 2019.