Lake Malawi se vylilo za český hudební rybníček. Kapela postoupila do finále Eurovize

V Tel Avivu se v úterý večer začalo rozhodovat o letošním vítězi Eurovision Song Contest. V prvním semifinále mezinárodní hudební soutěže na loňský český úspěch navázala indie-popová kapela Lake Malawi. Hlasy diváků ji posunuly do finále. Fandit českým muzikantům a sledovat vystoupení jejich finálových konkurentů mohou diváci České televize 18. května v přímém přenosu. O dalších postupujících ještě rozhodne 16. května druhé semifinále.

Video Eurovision Song Contest 2019 - I. Semifinále
video

Přehrajte si: Záznam prvního semifinále Eurovision Song Contest 2019

Lake Malawi jsou teprve osmými reprezentanty Česka ve více než šedesátileté historii Eurovize. Soutěž, organizovaná zeměmi sdruženými v Evropské vysílací unii (EBU), k mezinárodní popularitě pomohla třeba skupině ABBA, Céline Dion nebo Conchitě Wurst.

Albert Černý: Na semifinále se těšíme

Kapelu Lake Malawi si vybrali fanoušci v národním kole. Zaujmout se rozhodla skladbou Friend of a Friend. „Na semifinále se těšíme. Vyzkoušeli jsme si své vystoupení už několikrát a celkově z toho máme dobrý pocit,“ řekl před večerním vystoupením frontman Albert Černý.

Video Lake Malawi – Friend of a Friend - Eurovision Song Contest 2019
video

Poslechněte si soutěžní píseň Lake Malawi: Friend of a Friend

Poslechněte si soutěžní píseň Lake Malawi: Friend of a Friend

Začíná Eurovision Song Contest 2019, Česko reprezentují Lake Malawi

Horizont ČT24: Lake Malawi před semifinále v Tel Avivu

Kromě českých fanoušků kapelu podle jeho slov podporují také ti polští.  „Vnímám podporu z Polska. Jsem totiž z Třince a mluvím s částí naší rodiny polsky. Už jsem dělal několik rozhovorů pro polskou televizi a určitou náklonnost tam cítím. Jsem samozřejmě rád, protože je to velká země a jejich hlasy potřebujeme,“ podotknul Černý. Diváci totiž nemohou hlasovat pro zpěváka ze své země.

Větší pozornost Čechům pomohl loni získat zpěvák Mikolas Josef, který dosáhl šestého místa. Šlo o nejlepší výsledek dosavadních českých účastí, před ním se do finále dostala jako jediná Gabriela Gunčíková v roce 2016, skončila ale bez jediného bodu od diváků. 

Jako vždy do finále automaticky postupují zástupci pěti zemí, které nejvíce přispívají do rozpočtu pořádající organizace, tedy Velké Británie, Francie, Německa, Itálie a Španělska a stát, kde se soutěž pořádá, tentokrát Izrael.

Ostatní finalisty a také celkového vítěze volí televizní diváci a odborná porota. Z prvního semifinále kromě Lake Malawi postoupilo také  Řecko, Bělorusko, Srbsko, Kypr, Estonsko, Austrálie, San Marino, Slovinsko a Island. Největším favoritem bookmakerů je letos podle izraelského listu Haarec Nizozemsko, následují Rusko a Itálie. 

Soutěž provází spory kolem Ukrajiny i Izraele

Soutěže se tentokrát nezúčastní Bulharsko a Ukrajina. Bulharsko z finančních důvodů a Ukrajina kvůli sporu kolem vítězky národního kola Anny Korsunovové. Ukrajinské veřejnoprávní televizi NSTU se nelíbilo, že zpěvačka občas vystupuje v Rusku. Její vyslání do Tel Avivu podmiňovala tím, že se do budoucna vystupování v Rusku zřekne, což zpěvačka odmítla jako absurdní.

Spory provází i volba letošní pořádající země Eurovize. Tou je vždy stát, z něhož pochází vítěz předchozího ročníku. Izrael soutěž hostí potřetí (1979, 1999 a 2019), pořadatelství mu zajistila loni zpěvačka Netta Barzilaiová. Izraelské pořadatelství nicméně od samého počátku budí kontroverze a podle kritiků chce Izrael odvést pozornost od násilí v Pásmu Gazy a na okupovaném Západním břehu Jordánu. 

Hnutí vedené Palestinci a prosazujícího bojkot Izraele (BDS - Boycott, Divestment and Sanctions Movement) vyzvalo k bojkotu letošního ročníku soutěže kvůli násilí Izraele vůči Palestincům. Podobně proti soutěži vystoupili také palestinští umělci z Gazy, kteří vyzvali soutěžící k bojkotu s tím, že loni v květnu izraelští vojáci na hranici s Pásmem Gazy usmrtili šedesát Palestinců ve stejný den, kdy Izrael vyhrál Eurovizi.

V lednu zhruba padesát britských celebrit včetně rockerů Petera Gabriela a Rogera Waterse vyzvalo stanici BBC, aby usilovala o změnu místa konání soutěže. Účast v letošním ročníku Eurovize kvůli těmto kontroverzím nicméně neodřekl žádný interpret. Ani host soutěže, jímž je letos Madonna.