ČT představila české kandidáty do Eurovize a jejich písně. O vítězi rozhodne internetové hlasování

Česká televize v pondělí představila osm účastníků národního kola hudební soutěže Eurovize i soutěžní skladby interpretů a jejich videoklipy. O vítězi, který bude Českou republiku reprezentovat od 14. do 18. května v Tel Avivu, rozhodnou fanoušci a mezinárodní porota. Lidé mohou hlasovat pomocí mobilní aplikace až do 21. ledna.

Video Události v kultuře
video

Události v kultuře: ČT představila české kandidáty do Eurovize

Letošními finalisty vybranými týmem České televize jsou Hana Barbara, Tomáš Boček, Andrea Holá, zpěvačka Pam Rabbit, skupina Lake Malawi v čele s Albertem Černým, Barbora Mochowa, Jakub Ondra a Jara Vymer.

„Úspěch Mikolase Josefa na loňské Eurovizi způsobil obrovský nárůst zájmu o tuto soutěž v České republice. Tento rok svoje skladby do soutěže přihlásilo dvakrát více českých interpretů než v minulém roce, evidujeme přes šedesát skladeb. Celkově bylo zasláno více než tři sta skladeb z celého světa,“ uvedl kreativní producent Jan Potměšil.

Zatím nejúspěšnějším českým zástupcem v Eurovizi (v originále Eurovision Song Contest) je právě Mikolas Josef, který loni v portugalském Lisabonu s písní „Lie to Me“ obsadil šesté místo. Hlasování, ze kterého vzejde další zástupce českých barev, se uskuteční prostřednictvím oficiální aplikace Eurovision Song Contest. Ta je dostupná zdarma.

„Rozhodli jsme se tento rok uznávat hlasy mezinárodních fanoušků. Ti tak nově dostanou možnost ovlivnit to, kdo se stane vítězem národního kola. Všechny hlasy zahraničních fanoušků se sečtou a budou mít váhu dalšího mezinárodního porotce. Slibujeme si od toho nejen větší zájem ze strany zahraničních fanoušků, ale také to považujeme za zajímavou zpětnou vazbu pro finalisty samotné,“ sdělil vedoucí české delegace Jan Bors.

Politické kontroverze

Pořadatelství příštího ročníku Eurovize pro Izrael zajistila zpěvačka Netta Barzilaiová, která v loňském finále vyhrála. Podle informací Evropské vysílací unie (EBU) se letos soutěže zúčastní 42 zemí. Bez ohledu na výzvy k bojkotu tohoto ročníku Eurovize například ze strany palestinských organizací a některých umělců považuje EBU účast za hojnou.

Soutěž se ani letos neubránila politickým vlivům. Tisícovky Islanďanů vyzvaly v petici k bojkotu Eurovize v Izraeli kvůli smrti desítek Palestinců, kteří se střetli s izraelskými bezpečnostními složkami v Pásmu Gazy při protestech proti otevření amerického velvyslanectví v Jeruzalémě.

V roce 2017 soutěž v Kyjevě poznamenal zákaz vstupu na pořadatelskou Ukrajinu pro ruskou zpěvačku Juliji Samojlovovou, protože zpívala také na Ruskem anektovaném Krymu. V Kyjevě se soutěž konala díky vítězství ukrajinské zpěvačky Jamaly. Její úspěch s písní o deportaci krymských Tatarů sovětským diktátorem Josifem Stalinem někteří kritici označili za politicky motivovanou.

Stanovy soutěže přitom zakazují politizaci vystoupení. Organizátor akce, Evropská vysílací unie, ale zastává názor, že píseň neobsahuje politický projev, nýbrž politická fakta.