Písně jsou také literatura. Bob Dylan dostal Nobelovu cenu

Nobelovu cenu za literaturu získal americký písničkář, hudebník a umělec Bob Dylan. Obdržel ji „za vytvoření nového způsobu poetického vyjádření ve velké americké písničkářské tradici“. Stal se vůbec prvním slavným muzikantem, který toto prestižní ocenění získal. Jako první rockový hudebník v historii už obdržel Pulitzerovu cenu.

Pětasedmdesátilý Bob Dylan, pravým jménem Robert Zimmerman, už získal snad všechna pomyslná ocenění: na polici má několik cen Grammy, Zlatý glóbus i Oscara za nejlepší filmovou píseň. Tou byla Skladba Things Have Changed, kterou složil před patnácti lety pro snímek Wonder Boys. Pulitzera dostal za vliv svých textů na populární hudbu a americkou kulturu. Na Nobelovu cenu byl nominován už několikrát.

„O jeho textech vyšlo x publikací, diplomek, dizertací. Někteří v nich hledají vlivy Williama Blakea, někteří hledají vliv Franze Kafky. Bob Dylan je velice sečtělý člověk, má přehled od Bible až po současnou literaturu. Zároveň měl a má úžasnou schopnost vstřebávat. Všechny vlivy v sobě dokáže přetvořit a přenést je poznamenané osobním vkladem a pohledem do těch textů,“ pokusil se vysvětlit hudební publicista Josef Rauvolf, v čem je Dylanův textařský přínos, při rozhovoru k písničkářovým pětasedmdesátým narozeninám.

Za více než půlstoletí svého tvůrčího života napsal Dylan přes 500 písní, několikrát své texty vydal také knižně. Skladby jako Knockin' On Heaven's Door nebo The Times They Are A-Changin' se staly klasikou po celém světě.

„Po hudební stránce bylo pro hudební vývoj možná nejpřínosnější, když někdy v roce 1965 svůj projev elektrifikoval. Do té doby hrával jen sám s kytarou a foukací harmonikou. Přitom už jako kluk na střední škole někdy ve 12 letech měl kapelu a traduje se, že když hráli na nějaké školní slavnosti, tak hráli takový rokenrol, že Dylan ukopnul pedál od piana, jak do toho řezal. Když elektrifikoval svou kapelu, všichni pravověrní písničkáři se na něj vrhli. Měli to za zradu, že se prodal šoubyznysu, ale on to naštěstí vydržel, ustál a ukázal, že písničky hrané v rokenrolovém nebo rockovém módu můžou být o něčem a můžou být chytré, nemusí to být tříakordové lalala,“ domnívá se Rauvolf.

  • How many roads must a man walk down
    Before you call him a man?
    Yes, and how many seas must a white dove sail
    Before she sleeps in the sand?
    Yes, and how many times must the cannon balls fly
    Before theyre forever banned?
    The answer, my friend, is blowin in the wind,
    The answer is blowin in the wind.
  • How many years must a mountain exist
    Before it is washed to the sea
    Yes, and how many years can some people exist
    Before theyre allowed to be free?
    Yes, and how many times must a man turn his head,
    Pretending he just doesnt see?
    The answer, my friend, is blowin in the wind,
    The answer is blowin in the wind.
  • How many times must a man look up
    Before he can really see the sky?
    Yes, and how many ears must one man have
    Before he can hear people cry?
    Yes, and how many deaths will it take till he knows
    That too many people have died?
    The answer, my friend, is blowin in the wind,
    The answer is blowin in the wind.

Roku 1962 vydal první album nazvané prostě Bob Dylan, jeho zatím poslední deska Fallen Angels vyšla lotos na jaře. V roce 1988 se vydal na Never Ending Tour (Nikdy nekončící turné), na kterém je dodnes. Ročně hraje až sto koncertů. V Česku vystoupil poprvé v roce 1994. Čeští autoři si také jeho skladby poměrně často vypůjčovali. Dylan tak byl slyšet v české úpravě od Roberta Křesťana nebo od Golden Kids, pro něž původní písně předělal Zdeněk Rytíř.

Oznámení laureáta ocenění za literaturu uzavřelo letošní ohlašování prestižních cen. Už minulý týden oznámili ve Stockholmu nositele Nobelovy ceny za lékařství a fyziologii, fyziku, chemii, tento týden i za ekonomii. V Oslu minulý týden zveřejnili jméno letošního laureáta ceny za mír, kterým se stal kolumbijský prezident Juan Manuel Santos.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začal filmový festival Berlinale. Úvodní snímek poukázal na téma migrace

V německé metropoli začalo Berlinale. Na zahajovacím ceremoniálu jednoho z největších mezinárodních filmových festivalů převzala čestného Zlatého medvěda za celoživotní dílo britská oscarová herečka Tilda Swintonová. Na úvod se promítala novinka Das Licht mezinárodně proslulého německého režiséra Toma Tykwera.
14. 2. 2025

Animovaný dětský démon pohlíží na Západ. V Číně vydělal miliardu dolarů

Nejvýdělečnějším čínským filmem všech dob se stal snímek Ne-ča: Dítě démonů dobývá moře. Premiéru měl letos na konci ledna a za pár dní utržil přes miliardu dolarů. Doma je film zdrojem národní hrdosti, v zahraničí, zejména směrem k Hollywoodu, ukazuje ambice čínské kinematografie.
13. 2. 2025

Nejvíce nominací na ceny Anděl posbíral opět Viktor Sheen

Stejně jako v minulém ročníku vede nominace na hudební ceny Anděl rapper Viktor Sheen. Obdržel tři. Šanci získat po dvou soškách mají dále Kateřina Marie Tichá, Vladimír Mišík, Monkey Business, Bert & Friends nebo Smack a P Money. Vítězové vzešlí z hlasování členů České hudební akademie budou známi 5. dubna v přímém přenosu České televize.
13. 2. 2025

„Sbalte si věci, začala válka.“ Výstava přibližuje osudy ukrajinských umělců i dětí

I téměř tři roky po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu stále rezonují v tvorbě mladých ukrajinských umělců témata jako válka či život v exilu. Své příběhy teď tvůrci představují na pražské výstavě s názvem Svoboda navzdory.
13. 2. 2025

Buffy opět přemůže upíry, její návrat by ale divákům krev pít neměl

Na obrazovky se vrátí seriálová postava, která si na přelomu milénia získala i spoustu českých fanoušků. Chystá se totiž reboot Buffy, přemožitelky upírů, navíc opět se Sarah Michelle Gellarovou, kterou tato role proslavila. Část reakcí na „další kapitolu v Buffyverzu“ je nadšená, část se ptá, jestli si „upíří“ hrdinka spíš nevyláme zuby.
12. 2. 2025

Severokorejští uprchlíci chtějí prorazit s K-popem. V KLDR by riskovali trest smrti

Ve Spojených státech se letos chystá prorazit nová kapela z Jižní Koreje. Jmenuje se 1Verse (čti Universe čili vesmír) a dva z jejích pěti členů se narodili v KLDR. Mluví se tak o ní jako první K-popové chlapecké skupině, s níž vystupují severokorejští uprchlíci. V jejich rodné, totalitní zemi je K-pop zakázaný pro svůj údajně zhoubný vliv, za poslech této hudby hrozí roky nucených prací, za pašování i trest smrti.
12. 2. 2025

Trosky čekají hráče Kingdom Come. Snad je nepřekvapí zřícenina, říká kastelánka

Hrad Trosky v Českém ráji se chystá na vyšší návštěvnost turistů z celého světa. Odehrává se na něm totiž část druhého pokračování úspěšné české videohry Kingdom Come: Deliverance. Středověké Čechy virtuálně prozkoumává více než milion hráčů z celého světa.
11. 2. 2025

Co dělala AI? Oscar bude chtít nejspíš znát podíl umělé inteligence

Snímky Brutalista, Emilia Pérez či Duna: Část druhá mají několik věcí společných. Všechny mohou získat Oscara za rok 2024 pro nejlepší film a všechny se staly příspěvky do pokračující diskuse o přiznaném využití umělé inteligence ve filmech. Americká Akademie filmového umění a věd, která prestižní filmové ocenění uděluje, zvažuje, že oznámení o „spolupráci“ s AI uloží filmařům jako povinnost.
11. 2. 2025
Načítání...