Rvačka pod modelem sochy Woodrowa Wilsona

Praha – Kdo dnes dopoledne procházel parkem před novou odbavovací halou pražského hlavního nádraží, mohl být svědkem prostorové zkoušky umístění sochy Woodrowa Wilsona. Polystyrenový model sochy bývalého amerického prezidenta, jehož jméno neslo nádraží v názvu, pomáhal architektům najít optimální výšku podstavce, který bude součástí obnoveného Wilsonova památníku. Zkoušku „zpestřil“ incident, při němž se doslova poprali jeden z autorů vítězného návrhu Michal Blažek se sochařem Oldřichem Hejtmánkem. Důvodem byly spory kvůli odlitku hlavy z původní Wilsonovy sochy.

Blažek dnes Ondřeje Hejtmánka označil za zloděje. Tvrdí, že mu odmítl poskytnout formu hlavy, kterou si zapůjčil od Národního muzea. „To je nesmysl,“ brání se Hejtmánek, „já jsem loni vytvořil odlitek k 90. výročí republiky a věnoval jsem ho městu Praze.“ Oba sochaři po incidentu skončili v nemocnici a následně i na policii, kde podali trestní oznámení.

Veřejná rvačka je vyvrcholením sporu, který provázel celé výběrové řízení na 3,5 metru vysokou sochu bývalého amerického prezidenta. Účastníci mezinárodní komisi architektů a sochařů předkládali sádrové modely sochy v poměru 1:3.  Nejvíce ji oslovil model týmu složeného z Václava Frýdeckého, Michala Blažka a Daniela Talavery. „Líbil se nám jejich přístup a zdálo se nám, že jejich socha má nejlepší měřítko, konstrukci, proporce a postoj,“ uvedl Mikuláš Hulec, člen komise a architekt z kanceláře Hulec & Špička Architekti, která je pověřena architektonickým řešením rekonstrukce.

Podle některých účastníků soutěže ale vyhrál Blažkův tým neprávem. „To nebyla soutěž, to nebylo výběrové řízení, bylo to zmanipulované. Věc, kterou udělal sochař Blažek je na úrovni lidové školy umění,“ tvrdí jeden z těch, kteří neuspěli, sochař Zdeněk Hošek. Hulec ale takové nařčení odmítá: „Proběhla naprosto regulérní demokratická soutěž. Pan Hošek neunesl, že nezvítězil.“

Návrat Woodrowa Wilsona

Původní socha v nadživotní velikosti, dílo sochaře Albína Poláška, byla v roce 1928 umístěna také na místo poblíž nádraží, kde ovšem dnes stojí nová hala. Poláškovu sochu, jež zachycuje Wilsona v závěru versailleské konference, jak žehná míru v Evropě, mohli kolemjdoucí obdivovat ale jen něco málo přes deset let. V roce 1941 ji zničili nacisté. Originální sádrová forma hlavy je uložena v Národním muzeu.

„Nejedná se o kopii nebo repliku původní sochy, ale o její rekonstrukci. Autoři návrhů se museli snažit zrekonstruovat ji podle díla Albína Poláška, podle dochovaných dokumentů, fotografií, rozměrů, ale samozřejmě museli do toho vložit i vlastní tvůrčí potenciál,“ vysvětlil požadavky na obnovení Wilsonovy sochy architekt Mikuláš Hulec. Rekonstrukce je společným projektem Hlavního města Prahy a neziskové organizace American Friends of the Czech Republic.

Nové místo pro obnovenou sochu ve Vrchlického sadech našli architekti po dlouhém hledání. „Snažíme se vycházet z původního umístění. Wilson žehná míru v Evropě, a proto musí být brán z podhledu. Kdyby stál na nízkém soklu, byla by jeho socha svým způsobem znetvořena,“ vysvětil Daniel Špička, druhý architekt z kanceláře Hulec & Špička.

Skutečná, nikoli polystyrenová socha Wilsona bude ve Vrchlického sadech odhalena po dokončení rekonstrukce pražského hlavního nádraží a jeho okolí. Tedy v roce 2012.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Maďarsko nevpustí do země rappery z Kneecap. Problémy měli i v Británii a Česku

Maďarské úřady zakázaly ve čtvrtek vstup do země irské skupině Kneecap, která měla vystoupit na hudebním festivalu Sziget. Úřady obvinily hiphoperské trio z nenávistných antisemitských projevů a z chvály palestinského teroristického hnutí Hamás. Kneecap v reakci označili vládu maďarského premiéra Viktora Orbána za autoritářskou. Kontroverze doprovázely vystoupení rapperů i na dalších festivalech, včetně českého Rock for People.
před 5 hhodinami

Letní filmová škola promítá Karavan a připomíná Burtona

Uherské Hradiště se opět stalo centrem filmových nadšenců. Od pátku do konce července hostí Letní filmovou školou (LFŠ). Nesoutěžní přehlídku zahájí český snímek Karavan, s nímž Zuzana Kirchnerová soutěžila na letošním Cannes. Vedle představení nejnovější tuzemské tvorby připomene program také dílo Tima Burtona, Ulricha Seidla či hnutí Dogma 95.
před 10 hhodinami

Ruský útok zranil desítky lidí v Charkově, v Oděse zasáhl historické centrum

Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý dronový útok na jihoukrajinskou Oděsu, přičemž poškodilo civilní infrastrukturu a architektonické památky v historickém centru, které je pod ochranou UNESCO. Uvedly to místní úřady. Nejméně čtyři lidé utrpěli zranění. Více než čtyřicet zraněných včetně šesti dětí hlásí Charkov, na který okupanti svrhli během dne letecké pumy. Sedm lidí zranili Rusové také při útoku na Čerkasy.
včeraAktualizovánovčera v 17:41

Expo 2025 v Japonsku hostilo Český národní den

Světová výstava Expo v Ósace ve čtvrtek hostila Český národní den, zahájily ho česká a japonská hymna v podání Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu. Národního dne se účastnil prezident Petr Pavel i japonská princezna Takamado. Expo je podle Pavla přehlídkou špičkových technologií, výjimečné architektury a národních identit. Především je ale prostorem, kde se potkávají různé kultury a společně hledají odpověď na otázku, jak by měla vypadat budoucnost, prohlásil.
včeraAktualizovánovčera v 12:51

Stát znovu zvažuje aukci zámku Štiřín, obec Kamenice má zájem o část areálu

Majetkový úřad by mohl v budoucnu vyhlásit novou elektronickou aukci zámku Štiřín. Nabízel by ho ale s menším areálem než teď. O část nemovitosti má dlouhodobě zájem obec Kamenice. Její vedení jedná s úředníky o bezúplatném převodu. Kolem zámku vede cesta, chodník však chybí, obec má projekt hotový, ale pozemek patří státu. Kromě chodníku chce Kamenice získat i další část zámeckého areálu pro školku. Jednání se státem pokračují.
23. 7. 2025

V nové pohádce může být princezna stokrát jinak

Nový pohádkový příběh podle knihy Tomáše Belka se točí mimo jiné na zámku v Náchodě. Film Princezna stokrát jinak vstoupí do kin v lednu příštího roku.
23. 7. 2025

V Telči vystavují Zrzavého. Včetně portrétu nespokojené slečny Tydlitátové

Po osmnácti letech se na zámek v Telči vrátila díla malíře Jana Zrzavého. Obrazy rodáka z Vysočiny zapůjčila Národní galerie. Je mezi nimi i Portrét slečny Tydlitátové֪ – nejnovější obraz, který galerie zakoupila ze soukromé sbírky.
23. 7. 2025

„Díky za tu jízdu, Ozzy.“ Na zpěváka vzpomínají Black Sabbath, Elton John i Pearl Jam

Na „prince temnoty“ Ozzyho Osbournea, který v úterý zemřel, vzpomínají kolegové z jeho bývalé kapely Black Sabbath i řada hudebníků, které heavymetalová legenda ovlivnila anebo s níž je vázalo přátelství.
23. 7. 2025
Načítání...