„Rekonstrukce probíhá podle plánu, narazili jsme na spoustu zajímavých věcí, s čímž se statečně vyrovnáváme, abychom splnili, co jsme slíbili. Věci, které se zde v průběhu prací objevily, dáváme dohromady, ale zatím se vše vejde do smluvního zadání. Nyní třeba děláme statické zajištění terasy, kdy kopeme studny do hloubky 6 m za velice složitých podmínek. Pro opravu kanalizace bylo nutno vytvořit velmi úzké ‚šlici‘, aby nedošlo k přílišnému porušení původní dlažby a podobně. Zkrátka se snažíme, aby v co největší míře byly zachovány původní prvky. Například původní omítky máme schovány v panelech. Vytvořili jsme již odlitky radiátorů, pracujeme na 3D modelech umyvadel, klozetů i bidetů atd.,“ přiblížil složitost prací stavbyvedoucí Michal Malásek z firmy Unistav.
Správkyně vily Tugendhat Iveta Černá v rozhovoru pro ČT24 stavbyvedoucího doplnila: „Když jsem viděla, jak se odstraňují druhotné vrstvy z osmdesátých let, přepadl mne jakýsi druhotný pocit, jestli se do toho nejde příliš destrukčním způsobem. Nicméně obnažení stavby bylo nezbytné, protože díky tomu jsme nalezli řadu autentických prvků, o kterých jsme neměli ani tušení. Jedná se o některé materiálové substance, zbytky původních dlažeb atd. Současný stav by asi klasického návštěvníka šokoval, například proto, že slavná onyxová stěna je zabedněná, aby nedošlo k jejímu poškození. Stejně tak chromový povrch sloupů je chráněn a řada dalších prvků je přikryta.“

Rozhovor s Ivetou Černou a Michalem Maláskem



„Nejsložitější doposud asi bylo odstranění příčin defektů. Je všeobecně známo, že zahradní teresa byla ve špatném statickém stavu díky havarijní situaci kanalizace. Docházelo k postupným degradacím jednotlivých částí fasády, protože byla špatná střecha,“ shrnula správkyně.
První obnova a rekonstrukce vily Tugendhat proběhla v letech 1981-1985, po které sloužila až do roku 1992 pro reprezentaci města a státu. V srpnu 1992 zde byla podepsána smlouva o rozdělení Československa. Od července 1994 je vila ve správě Muzea města Brna, které ji zpřístupnilo veřejnosti a provozuje ji jako instalovanou památku moderní architektury. V srpnu 1995 se stala vila Tugendhat Národní kulturní památkou a v prosinci 2001 byla zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.