Česko a Polsko obnovily spolupráci na plynovodu Stork II

Česko a Polsko obnovily spolupráci na přípravě plynovodu Stork II, projekt má podporu obou zemí. Na Ekonomickém fóru v polském městě Karpacz to v úterý večer řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Nový plynovod umožní větší diverzifikaci dodávek zemního plynu v Evropě. Zajištění energetické bezpečnosti do budoucna je podle Fialy pro Česko zásadní. 

„Nesmíme udělat tu chybu jako naši předchůdci ve vládě, kteří se nestarali o energetickou bezpečnost, dnes vidíme důsledky. Kdyby předchozí vláda pracovala na plynovodu Stork II, tak jsme dnes jinde. Slovensko nedávno otevřelo propojení s Polskem a my jsme na začátku,“ řekl Fiala.

Je třeba upravit způsob, jakým se vytvářejí ceny elektřiny

Český premiér v úterý jednal se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckim o pozici obou zemí k evropským plánům v energetice, o podpoře projektu plynovodu Stork II a jeho přínosu pro energetickou bezpečnost střední Evropy. Jednání českého a polského premiéra předchází páteční mimořádné schůzce ministrů energetiky členských zemí Evropské unie.

„Shodli jsme se, že je potřeba najít evropské řešení a zasáhnout do cen energií tak, aby byly přijatelné pro občany a firmy. Jsem rád, že i v tomto máme jasnou shodu,“ řekl Fiala.

Podle něj je potřeba upravit způsob, jakým se nyní vytvářejí ceny elektrické energie. „Obě naše země jsou pro evropské řešení a jsme rádi, že se k nám přidávají i další státy. Určitě musíme mluvit o nějaké formě zastropování cen, o nějaké formě úpravy toho, jak se dnes utvářejí ceny elektrické energie v evropském prostředí,“ sdělil český předseda vlády.

„Pana premiéra jsem také informoval, že ČR připravuje i národní řešení pro případ, že se nepodaří to, čeho chceme dosáhnout na evropské úrovni,“ dodal Fiala.

Fiala v červenci řekl, že Česká republika chystá přímé propojení plynovodem z Polska. Ještě na konci dubna kritizoval předchozí vládu Andreje Babiše (ANO) za to, že podle něj nezajistila projektu česko-polského plynovodu Stork II dostatečnou politickou podporu. Babiš Fialovu kritiku odmítá a poukazuje na to, že zájem o výstavbu plynovodu Stork II ztratili Poláci.

Severojižní propojení

Plynovod Stork II měl být podle původního plánu součástí celoevropského projektu nazvaného Severojižní propojení, cílem bylo snížit závislost na ruském plynu propojením zásobníků zkapalněného plynu (LNG) v polském Svinoústí a na chorvatském ostrově Krk. Plán na propojení plynárenských soustav visegrádských zemí se zrodil za českého předsednictví EU v roce 2009.

První část – plynovod Stork I – byl zprovozněn v roce 2011 a spojil Polsko s Českou republikou. Umožnil ale jen vedení plynu z Česka do Polska. Stavba plynovodu stála 28 milionů eur (cca 700 milionů Kč). Polovinu zaplatila Evropská unie z programu ekonomické podpory v energetice, který byl vyhlášen po plynové krizi z roku 2009. Investice na české straně hranice dosáhla sedmi milionů eur, tedy zhruba 170 milionů korun.

Na plynovod Stork I měl navázat plynovod Stork II, který by vedl od hranic s Českem do Svinoústí, na českém území pak plynovod Moravia. V Břeclavi na něj měl navázat plynovod BACI, vedoucí do Rakouska. Projekt byl však v roce 2018 po nástupu vlády Andreje Babiše zastaven.

Stork II byl původně strategickým projektem

Zpravodaj České televize v Polsku Andreas Papadopulos uvedl, že dle polských médií projekt Stork II ztroskotal z důvodu ekonomické nevýhodnosti. „Zkapalněný plyn byl v té době výrazně dražší než levný plyn proudící do Evropy potrubím,“ vysvětlil.

I přesto česká vláda uzavřela v roce 2016 s Varšavou memorandum o zahájení výstavby plynovodu a jeho dokončení do roku 2020. „Memorandum bylo uzavřeno proto, že česká vláda chtěla snížit závislost na Rusku,“ vysvětlil zpravodaj. 

„Projekt ale i z důvodu, že nebyl rentabilní, vláda Andreje Babiše zastavila. Na počátku ruské invaze na Ukrajinu se proto Česko ocitlo v pozici, kdy se drtivá většina zemního plynu dovážela z Ruska,“ dodal Papadopulos.

6 minut
Studio 6: Zpravodaj ČT v Polsku Andreas Papadopulos o setkání českého a polského premiéra
Zdroj: ČT24

Fiala převzal cenu Člověk roku

Český premiér v úvodu 31. ročníku ekonomického fóra obdržel cenu Člověk roku. Polští pořadatelé tak oceňují osobnosti střední Evropy, které nějakým způsobem přispěly k jejímu rozvoji.

„Je to pro mě velká pocta, jsem si vědom, kdo tuto cenu dostal – Lech Walesa, Václav Havel, Jan Pavel II. Jsou to obrovské osobnosti, kterých si nesmírně vážím,“ sdělil Fiala.

Uvedl, že cenu přijímá jako výraz podpory česko-polských vztahů, ale cítí rozpaky. „Myslím, že těmi skutečnými lidmi roku jsou ti, kdo dnes bojují na Ukrajině a nasazují život za nezávislost, za svobodu, za evropské hodnoty. To jsou lidé, kteří mají můj obdiv,“ podtrhl.

„To, že je laureátem i Petr Fiala, je především dáno jeho politickou blízkostí s polským premiérem. Oni jsou spojenci na té nejvyšší úrovni,“ vysvětlit Papadopulos a připomněl společnou cestu obou premiérů do obléhaného Kyjeva. Polský předseda vlády prý také českou vládu oceňuje za tvrdý postoj vůči Rusku a za podporu Ukrajině.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
16:57Aktualizovánopřed 55 mminutami

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
před 59 mminutami

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
10:37Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
13:17Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Ochranářská cla ještě nikdy žádné průmyslové mocnosti nepomohla, říká historik

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v reakci na nová americká cla prohlásil, že jde o nejničivější zvýšení tarifů za poslední devadesát let. Tak vysoká cla totiž USA zavedly naposledy ve třicátých letech dvacátého století v období velké hospodářské krize. „Jistě tady analogie jsou, ale musíme si uvědomit, že na počátku třicátých let přece jen nebyl svět tak globalizovaný, jako je teď,“ řekl v pořadu Události, komentáře historik Jan Rychlík.
před 13 hhodinami

Zbrojovky hlásí rekordní zisky

České zbrojovky zaznamenávají rekordní výsledky. Holding Czechoslovak Group loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším firmám v odvětví. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou.
před 18 hhodinami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent. Trump později také naznačil možnost dalšího jednání.
včeraAktualizovánovčera v 23:36

Cla zvýšila obavy z nárůstu nákladů v průmyslu

Nová rozsáhlá americká cla podle agentury Reuters zvýšila obavy z nárůstu nákladů ve velkém množství průmyslových odvětví. Akcie technologické společnosti Apple se propadly o 9,25 procenta na 203,19 dolaru. Tržní hodnota firmy tak klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Americké akcie klesly nejvíce od globální pandemie v roce 2020.
včeraAktualizovánovčera v 23:02
Načítání...