Pokus se zálohováním PET lahví zaujal přes polovinu zákazníků. Stát je ale proti jejich vykupování

3 minuty
UDÁLOSTI: Skončil pilotní projekt zálohovaných PET lahví
Zdroj: ČT24

Skončil pilotní projekt zálohování PET lahví. Zhruba před rokem k němu přistoupil výrobce minerálních vod, který chtěl ukázat, že taková možnost existuje. Nemá však politickou podporu. Ministerstvo životního prostředí je proti plošné regulaci a zálohování plastových obalů povolilo jen na dobrovolné bázi.

„Projekt měl demonstrovat, že to existuje, že to je možné udělat. Potom bychom měli přístup k čistému materiálu – druhotné surovině, k vypitým petkám, k vypitým plechovkám,“ shrnula ambice zkušebního vykupování použitých PET lahví mluvčí společnosti Mattoni 1873 Andrea Brožová.

Minerálky ve vratných plastových lahvích bylo možné pořídit v jednom z internetových obchodů s potravinami, zákazník, který je vrátil, dostal zpět tři koruny. Měl přitom na výběr, zda chce zálohovanou nebo nezálohovanou láhev. Podle výkonného ředitele obchodu Košík.cz Tomáše Jeřábka si vybírala zálohované lahve více než polovina zákazníků.

„My jsme na zálohování vratných obalů zvyklí, protože piva nebo některé skleněné nápoje jsou ve vratných obalech,“ podotkl.

Kurýři vozili zálohované plastové lahve do skladu, odkud šly na recyklaci a stávaly se z nich úplně nové láhve, které se znovu naplnily. 

V zálohování „petek“ bude výrobce po pozitivní zkušenosti pokračovat. Dovoluje mu to zákon na dobrovolné bázi. Povinné plošné zálohování PET láhví a plechovek ale loni poslanci zamítli. I ministerstvo životního prostředí se k návrhu postavilo negativně.

„Mohlo by to být kontraproduktivní. Když na spotřebitele naložíme víc povinností, může klesat ochota třídit odpady,“ zdůvodnil stanovisko úřadu vedoucí jeho oddělení zpětného odběru Ladislav Trylč. 

Zálohování PET lahví i plechovek se ovšem v Evropě rozmáhá. Dlouho již funguje v Německu, Chorvatsku nebo severských zemích. Chystá se na něj také Velká Británie i Slovensko. Podle Trylče je zde ale rozdíl v tom, nakolik se v jednotlivých zemích třídí odpad. „Slovensko rozhodně nemá funkční systém sběru plastů,“ podotkl.

I podle předsedy představenstva skupiny COOP Pavla Březiny by nedávalo zálohování lahví smysl, protože se v Česku vytřídí osm z deseti plastových lahví. Některé menší obchody by navíc měly problém i s hledáním prostor pro skladování vykoupených „petek“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
včeraAktualizovánopřed 24 mminutami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
28. 4. 2025

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
28. 4. 2025

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
28. 4. 2025

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
28. 4. 2025

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
27. 4. 2025

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
27. 4. 2025

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
27. 4. 2025
Načítání...