Propouštění chystá i nizozemská ABN Amro
Největší propouštění letos oznámily evropské banky. Celkem chtějí zrušit 68 821 míst. Banky v Asii a Tichomoří zruší 9330 míst a v Severní Americe 5960 míst. Zbytek připadá na Latinskou Ameriku a Afriku.
Nejnověji tento týden oznámily zrušení 4600 míst nizozemská ABN Amro a španělská Sabadell. Evropské banky se staly centrem propouštění, protože musí čelit rekordně nízkým a dokonce i negativním úrokovým sazbám. Protože však v Evropě fungují přísnější zákony na ochranu pracovníků než v jiných částech světa, znamená to, že rušení pracovních míst v regionu nebude nárazové, ale bude trvat několik let, upozornil Bloomberg.
V loňském roce banky zrušily 79 500 míst a v roce 2018 dokonce jen 41 800 míst.
Měnit se bude i český bankovní sektor
V Česku zatím rušení pracovních míst oznámila na konci října Československá obchodní banka (ČSOB). Ta zruší do konce roku 170 pracovních pozic na pobočkách, z toho asi polovina jsou ale neobsazená místa, informovaly dříve Hospodářské noviny. Banka má na pobočkách 1900 zaměstnanců. Podle banky rušení pozic souvisí s tím, že si klienti častěji vyřizují služby digitálně.
Hlavní poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura už v červnu na konferenci s názvem Jak znovu roztočit kola ekonomiky upozornil, že bankovnictví se po koronavirové krizi výrazně změní. Banky podle něj budou zavírat pobočky a propouštět zaměstnance a rozšíří se podle něj digitalizace poskytování bankovních služeb.
A teď znovu zopakoval, že propouštění je logické. „Banky už několik let zvyšují úroveň svojí digitalizace a koronavir tento trend výrazně posílil. Kromě toho jsou na polovině svých hospodářských výsledků ve srovnání s rokem 2019 a hledají cesty, jak snížit náklady. To se jim postupně daří,“ uvedl. Dodal, že v letošním roce došlo zatím k uzavření 137 bankovních míst.