Banky už letos oznámily největší propouštění za pět let, píše Bloomberg

Banky po celém světě už letos oznámily největší propouštění za pět let, protože pandemie zvýšila tlak na jejich podnikatelské modely. Podle propočtů agentury Bloomberg od počátku letošního roku banky uvedly, že plánují zrušit celkem 85 540 pracovních míst. To je nejvíce od roku 2015, kdy si masivní reorganizace několika velkých finančních ústavů vyžádala ztrátu 91 448 míst.

Propouštění chystá i nizozemská ABN Amro

Zdroj: ISIFA/EPA Autor: Robin Utrecht

Největší propouštění letos oznámily evropské banky. Celkem chtějí zrušit 68 821 míst. Banky v Asii a Tichomoří zruší 9330 míst a v Severní Americe 5960 míst. Zbytek připadá na Latinskou Ameriku a Afriku.

Nejnověji tento týden oznámily zrušení 4600 míst nizozemská ABN Amro a španělská Sabadell. Evropské banky se staly centrem propouštění, protože musí čelit rekordně nízkým a dokonce i negativním úrokovým sazbám. Protože však v Evropě fungují přísnější zákony na ochranu pracovníků než v jiných částech světa, znamená to, že rušení pracovních míst v regionu nebude nárazové, ale bude trvat několik let, upozornil Bloomberg.

V loňském roce banky zrušily 79 500 míst a v roce 2018 dokonce jen 41 800 míst.

Měnit se bude i český bankovní sektor 

V Česku zatím rušení pracovních míst oznámila na konci října Československá obchodní banka (ČSOB). Ta zruší do konce roku 170 pracovních pozic na pobočkách,  z toho asi polovina jsou ale neobsazená místa, informovaly dříve Hospodářské noviny. Banka má na pobočkách 1900 zaměstnanců. Podle banky rušení pozic souvisí s tím, že si klienti častěji vyřizují služby digitálně.

Hlavní poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura už v červnu na konferenci s názvem Jak znovu roztočit kola ekonomiky upozornil, že bankovnictví se po koronavirové krizi výrazně změní. Banky podle něj budou zavírat pobočky a propouštět zaměstnance a rozšíří se podle něj digitalizace poskytování bankovních služeb.

A teď znovu zopakoval, že propouštění je logické. „Banky už několik let zvyšují úroveň svojí digitalizace a koronavir tento trend výrazně posílil. Kromě toho jsou na polovině svých hospodářských výsledků ve srovnání s rokem 2019 a hledají cesty, jak snížit náklady. To se jim postupně daří,“ uvedl. Dodal, že v letošním roce došlo zatím k uzavření 137 bankovních míst.