Přímo v obchodech neplánovaně vzniká 20 až 25 procent nákupů dárků. Prosinec je z hlediska tržeb nejdůležitějším měsícem, listopad je druhý nejsilnější, upozornili na středeční virtuální konferenci prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza a ředitel výzkumné společnosti Nielsen Karel Týra. Zatím není podle nich jasné, jak budou letošní Vánoce vypadat.
Prosinec je co do tržeb pro obchody nejdůležitějším měsícem, říká svaz. Zatím ale není jasné, jak to s Vánoci bude
Spontánní inspirace při procházení například nákupními centry je podle Prouzy pro předvánoční prodej důležitá. Přestože doufá, že letos obchodní domy budou před Vánocemi v nějakém režimu otevřené, s klasickými rodinnými „procházkami“ po nákupních centrech se počítat nedá. Kromě ekonomické nejistoty, nejasností kolem toho, co bude otevřeno, je toto třetí negativní efekt, řekl Prouza.
Pokud zůstane většina současných restrikcí v platnosti a lidé budou pracovat dále z domova, dá se podle Týry předpokládat úbytek zákazníků v obchodech ve velkých městech, obzvlášť v centrech a blízkosti administrativních budov.
„Prosinec je pro drtivou většinu obchodníků klíčovým měsícem v roce,“ uvedl Týra. Tržby v potravinách jsou o dvacet procent nad celkovým průměrem, u drogerií je nárůst téměř čtyřicet procent. Předvánoční a vánoční sezona je podle Týry důležitá i pro mnoho výrobců. Prodeje mraženého těsta jsou koncem roku až osmkrát vyšší než ve zbytku roku, u vůní je to čtyřnásobek, prodeje šumivého vína a likérů jsou vyšší téměř třikrát.
Nákupní zvyklosti lidí se nemění
Nákupní zvyklosti lidí se podle předsedy českého výboru Asociace nákupních center v dlouhodobém horizontu nemění. Ukázalo se to podle něj už po první vlně pandemie.
„Doufáme, že vláda uvolní restrikce vůči obchodním centrům do konce listopadu tak, aby maloobchodníci nepřišli o nejdůležitější období z pohledu tržeb, což jsou Vánoce. Obchodní centra prokazatelně nejsou zdrojem šíření nákazy a není možné je penalizovat na úkor jiných segmentů ekonomiky, například průmyslu,“ uvedl.
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na začátku listopadu uvedl, že vláda nechce „pohřbít“ předvánoční trh. Prodejny by podle něj v určitém režimu mohly fungovat. Stav se má řešit v polovině měsíce. Pracuje se podle něj na různých scénářích uvolňování.
Svaz: U debat k modelu uvolňování chybějí ti, jichž se to týká
Svaz kritizuje fakt, že u debat k modelu uvolňování a zpřísňování opatření nejsou ti, na které restrikce přímo dopadají. Podle Prouzy přitom naopak nechybějí ti, kteří podporují kompletní úzávěru ekonomiky.
„Oborové svazy a asociace komentují chystané verze, pokud se k nim dostanou. Výrazným problémem modelu je, že v něm není zahrnut průmysl. Přitom tvoří jen třetinu českého hrubého domácího produktu, dvě třetiny připadají na obchod a služby,“ uvedl Prouza.
Ministerstvo zdravotnictví pracuje na systému kategorizace epidemické situace, takzvaného rizikového skóre. Na něj bude navázaná tabulka s pěti pásmy opatření podle výše tohoto čísla udávající procento rizika. Jeho definitivní podobu chce šéf resortu Jan Blatný (za ANO) představit na tiskové konferenci v pátek.
První verzi přitom Blatný zveřejnil už minulý týden. Podle Prouzy se jednalo jen o hrubý nástin, nyní už podle něj existuje asi sedmá varianta. Resort má o tom podle něj nyní každý den videokonference s ministerstvy průmyslu a obchodu, kultury a školství.
Zneklidňující je podle Prouzy fakt, že veškeré náklady opatření má platit školství, obchod a služby. „Je pro mě naprosto nepochopitelné, že už třeba v prostředním stupni (modelu uvolňování) se mají zavírat obchody, služby i školy, ale horníci v OKD budou fárat dál,“ uvedl. Přitom podle něj řada problémů, které máme, nevznikla v obchodech, ale je známé, co na Karvinsku nakažení horníci provedli s OKD.
V květnu byla na dolech společnosti OKD největší ohniska nákazy v Moravskoslezském kraji. Šíření viru tam v červenci vedlo k několikatýdennímu přerušení těžby. V polovině srpna firma těžbu obnovila. Mezi zaměstnanci je nyní několik desítek pracovníků pozitivně testovaných na covid-19.