„Sto let takovou zkušenost nemáme," říká ke koronaviru a jeho dopadům na ekonomiku Václav Klaus. Kritizuje nadměrnou otevřenost světu

27 minut
Bývalý prezident Václav Klaus v Interview ČT24
Zdroj: ČT24

„“Pandemie koronaviru ukázala, jak jsme se v posledních letech chovali nezodpovědně vůči světu, s nadějí, že vše vyřeší věda a technika, řekl v Interview ČT24 bývalý prezident Václav Klaus. „Nadměrná otevřenost světa a naše nadměrná otevřenost světu, to je přece hlavní příčina, že se dnes děje, co se děje,“ dodal s tím, že jsme umožnili, aby se virus takto rychle rozletěl do světa.

Jde o míru otevřenosti, řekl bývalý prezident Václav Klaus a dodal, že byl od začátku tím, kdo zpochybňoval schengenský prostor, Evropu bez hranic. „Říkal jsem, že za to platíme nemalou cenu, nikdo to nechtěl slyšet.“

Domnívá se, že takovéto zbavení se hranic jak uvnitř Evropy, tak v rámci globalizace v celém světě, je riskantní. „Nevěřili jsme, že může mít také svou druhou stránku. Vlna masové migrace v roce 2015 byla fenoménem téhož problému. Neotevřelo to oči tenkrát, jestli to otevře oči teď – nevím.“.

Připomněl, že dříve mnohokrát zmiňované slovo Evropská unie nyní vyšumělo. „Každý přece ví, že o Evropskou unii vůbec nejde. Každý se zabývá tím, co dělají v Itálii a jak si to tam řeší,“ řekl. Podobně se lidé podle něho zajímají o postup Německa a Česka. „Evropská unie najednou není vůbec účastníkem veškeré této debaty. Jenom to názorně dokumentuje jistou falešnost toho umělého otevírání se.“

Dodal, že je dobře, že se do toho Evropská unie neplete. „Na straně druhé je to jasně přeshraniční problém, a jestli by vůbec v něčem mohlo být nějaké opodstatnění evropského, pro mě umělého a násilného a nadměrného sjednocování, tak je to přeshraniční otázka. To je právě koronavirus.“ Unie podle Klause klasicky logicky mlčí, protože nemá schopnost tyto věci řešit. „Až to Evropská unie začne řešit, tak bude podle mě hůř,“ dodal.

Postup české vlády označil za podobný tomu, co dělají vlády srovnatelných zemí kolem nás.

Bývalý prezident byl opatrný v odhadu možných dopadů koronaviru na českou ekonomiku. „Sto let takovou zkušenost nemáme. Nemáme žádná data, abychom extrapolovali. Obdivuji všechny ty ekonomické komentátory, kteří se v těchto dnech bijí v prsa a říkají ty či ony výsledky.“

Některé úvahy o tom, že letošní český růst nebude dvě procenta, jak se dříve odhadovalo, ale jedno procento, se mu zdají žertovné, nesmyslné. V této souvislosti se obává, že míru stability a robustnosti naší i světové ekonomiky přeceňujeme.

Očekává vývoj ve tvaru písmene J. Tedy nejprve pád, potom vzestup. Jde však o to, jak velký a silný ten pád bude, jak dlouho budeme „na tom špatném  bodě“ a jak rychle půjdeme nahoru. „Vylučuji, že by takováhle J křivka neproběhla. Vylučuji,“ poznamenal.

Máme přece spoustu zranitelných firem, žijících tak tak, soudí Klaus. A také celých oborů, a dokonce i odvětví. Jde například o svět cestovního ruchu, hoteliérství, restaurací. „To není úplně miniaturní část naší ekonomiky.“

Bývalý prezident k tomu poznamenal, že svět padá velmi silně, a proto se obává, že padnou desítky či stovky firem z těchto oborů. „Také náš automobilový průmysl žije ve složité situaci.“ Podle něho by byla ideální představa, že by se český růst snížil jen o procento. „Kéž by to bylo,“ dodal s tím, že nabídkový i poptávkový šok s ekonomikou pořádně zahýbe. „Teď jde jen o to, jak krátkodobě, nebo jestli to není střednědobé.“

Dlouhodobě potom podle něho hrozí, že kvůli mimořádné situaci budou přijata mimořádná opatření, která posilují sílu a moc státu ekonomiku regulovat, diktovat, předurčovat. „A dochází (pak) k velkému oslabení úlohy trhu v ekonomice.“ To by podle něho mohlo potlačit ekonomický růst na  další desetiletí a vést k obrovskému nárůstu moci úředníků a byrokratů. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Muž souzený za napadení dvou Ukrajinek na pouti dostal podmínku

Podmíněný trest vyměřil v pátek soud v Plzni padesátiletému Zdeňku Holzknechtovi, obžalovanému z napadení dvou žen z Ukrajiny na pouti v Plasích v roce 2023. Souzený majitel pouťových atrakcí čelil obžalobě z ublížení na zdraví, výtržnictví a z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci. Hrozilo mu až pětileté vězení. Soud ho uznal vinným pouze z výtržnictví. Dospěl k závěru, že nebylo možné bez pochybností odsoudit muže i za způsobení zranění jedné z žen, neprokázalo se ani, že by se dopustil násilí vůči cizinkám kvůli jejich ukrajinské národnosti.
před 29 mminutami

Volby by v červnu vyhrálo ANO, SPOLU oslabilo, ukazuje průzkum Medianu

Sněmovní volby by v červnu vyhrálo hnutí ANO. Na druhém místě by s devatenácti procenty skončila koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09). Kandidátka SPD s podporou dalších stran by byla třetí se čtrnácti procenty. Pětiprocentní hranici by překročili ještě STAN, Piráti, Stačilo! a Motoristé sobě. Průzkum se konal v době, kdy vypukla kauza bitcoinů spojená s bývalým ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS).
před 2 hhodinami

Cesta autem na dovolenou? Pozor na podhuštěné pneumatiky i únavu

Mnoho lidí v těchto dnech vyráží na dovolenou autem. Bohužel někteří nevěnují dost času přípravě nejen posádky, ale především vozidla. Dochází pak ke zbytečným stresovým situacím, poruchám a nehodám, kterým lze přitom celkem snadno předcházet. Až sedmdesát procent řidičů vyráží na cesty třeba s podhuštěnými pneumatikami, které bývají častou příčinou dopravních nehod. Pozor by měli dávat řidiči nejen na technický stav vozidla, ale také na únavu, která je při cestě může potkat.
před 4 hhodinami

Ústavní soud apeluje na zákonodárce, aby se začali zabývat eutanazií

Česko stojí před otevřením politické debaty o případné legalizaci asistované sebevraždy nebo eutanazie. Ústavní soud ve svém aktuálním nálezu apeluje na zákonodárce, aby se problematikou začali zabývat. Souvisí to i s případem muže, jehož žádost o eutanazii soudy zamítly. ČT oslovila politické strany, některé už připravují vlastní návrhy.
před 4 hhodinami

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty, řekli po čtvrtečním jednání tripartity šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák ČMKOS Josef Středula. Dohodnout se nepodařilo na růstu platů ve veřejném sektoru.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Hlasování o nedůvěře Evropské komise bylo divadlo, řekl Síkela v Interview ČT24

Bylo zřejmé, že hlasování o nedůvěře Evropské komise (EK) nemůže projít, od začátku šlo o „politické divadlo“, prohlásil eurokomisař Jozef Síkela (STAN). V pořadu Interview ČT24 s ním moderátorka Tereza Řezníčková dále probírala, jak americký prezident Donald Trump ovlivní ekonomickou situaci v Evropské unii či v jakých oblastech Evropa působí v Africe a kdo jsou její klíčoví partneři.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Nemocnice Nymburk se vzpamatovává z kyberútoku

Lékaři z nymburské nemocnice po rozsáhlém kybernetickém útoku, který zařízení zasáhl minulý týden, postupně znovu získávají přístup do informačního systému a s tím i databáze pacientů. Z 250 počítačů zatím technici zprovoznili zhruba třetinu, aspoň jeden na každém oddělení. Většina lékařských přístrojů je již funkčních, třeba magnetickou rezonanci ale zdravotníci otestovali ve čtvrtek poprvé. Žádanky a dokumenty musí doktoři stále vyplňovat ručně, péče o pacienty však omezená není. Veškeré systémy a počítače chce mít nemocnice naplno zprovozněné do konce příštího týdne.
před 13 hhodinami
Načítání...