Uhelnou elektrárnu Počerady hodlá Tykačova firma „vyčistit“. Tak, aby přežila rok 2028

Energetická skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače chce zmodernizovat hnědouhelnou elektrárnu Počerady tak, aby mohla být v provozu i po roce 2028, kdy by měly začít platit další zpřísňující limity Evropské komise. Do elektrárny chce firma investovat řádově miliardy korun, uvedli zástupci společnosti. 

„Chceme, aby to byla jedna z nejmodernějších elektráren v Čechách,“ uvedla mluvčí firmy Gabriela Sáričková Benešová. Novým majitelem bude Sev.en Energy nejpozději od začátku roku 2024.

Dosavadní majitel elektrárny ČEZ nevyužil do konce roku 2019 opci, aby prodej odvolal. Změnu majitele dlouhodobě kritizují ekologové, vadí jim zejména fakt, že Tykačova firma plánuje provozovat elektrárnu do budoucna déle než ČEZ. 

„Investice do Počerad bude cílit na jejich delší provozování než za horizont roku 2028. Pokud elektrárnu přebereme od ledna 2024, tak by investice neměla smysl, pokud bychom to chtěli v roce 2028 vypnout. Samozřejmě budeme vždy cílit na to, abychom stanovené limity splnili,“ řekla mluvčí.

Generální ředitel Sev.en Energy Luboš Pavlas ve středu uvedl, že modernizace a ekologizace elektrárny pomůže Česku v zajištění elektřiny překlenout období, dokud nebude postaven nový blok v Dukovanech a nedojde k většímu rozšíření obnovitelných zdrojů energie.

Výši investice do modernizace Počerad neuvedl. Připodobnil pouze, že do modernizace čtyř bloků hnědouhelné elektrárny Chvaletice, kterou Tykačova firma koupila od ČEZu v roce 2013, bude celkově stát asi sedm miliard korun. V Počeradech je v provozu bloků pět. „Můžeme opakovat, co se podařilo ve Chvaleticích,“ uvedl Pavlas. „Naším hlavním posláním je, aby se i v budoucnu čeští spotřebitelé mohli spolehnout na pravidelné dodávky energie za rozumnou cenu,“ dodal.

Elektrárna spálí deset tun uhlí za minutu, říká Koželouh z Hnutí Duha

Jiří Koželouh z ekologického Hnutí Duha ve středu řekl, že provozování elektrárny kvůli čekání na nový jaderný zdroj či rozvoj obnovitelných zdrojů je naprostý nesmysl. „Počerady měly být podle plánů firmy ČEZ odstaveny do konce roku 2023. Elektrárna spálí deset tun uhlí za minutu – z toho téměř sedm tun proletí bez užitku komínem a chadicími věžemi kvůli nízké účinnosti zdroje a zbytek jde na vývoz. Celkově vyrábí Počerady přibližně třetinu elektřiny, kterou Česko ročně vyveze. Elektrárna by tedy mohla být odstavena hned,“ uvedl.

Hnutí Arnika loni v říjnu uvedlo, že Počerady jsou spolu s elektrárnou Prunéřov nejhorším českým zdrojem vypouštěné rtuti do ovzduší, vody a půdy. Počerady s Prunéřovem a Tušimicemi jsou i největším českým zdrojem skleníkových plynů. Elektrárna Počerady leží mezi městy Louny a Most. Svým instalovaným výkonem pět krát 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi. 

Elektrárny a teplárny po celé Evropě v současnosti řeší, jak splní nová evropská pravidla nejlepší dostupné technologie (BAT), která začnou platit v polovině příštího roku. Pravidla se týkají emisí dusíku, tuhých znečišťujících látek, síry, oxidu uhelnatého nebo rtuti. Jejich další aktualizace by se pak měla uskutečnit v roce 2028.

Do holdingu Sev.en Energy patří od loňského roku Tykačovy firmy, sdružené dříve ve skupinách Czech Coal a Sev.en. Loni firma získala poloviční podíl v nadnárodní energetické společnosti InterGen N.V., která vlastní tři elektrárny v Británii a má podíl ve dvou elektrárnách v Austrálii. V Česku loni skupina koupila od švýcarské společnost Alpiq tepelné elektrárny ve Zlíně a v Kladně.

Agentura Reuters v úterý zařadila Sev.en Energy mezi možné zájemce o českou část energetické skupiny innogy. Pavlas ve středu zájem nepřímo potvrdil. „Je to zajímavá příležitost,“ uvedl. Podle agentury Reuters patří mezi další zájemce Pražská energetika (PRE), Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského, KKCG Karla Komárka a PPF Petra Kellnera.