Leden znamenal více nezaměstnaných. Podle úřadu práce je to obvyklé

3 minuty
Události: Nezaměstnanost v Česku se vrátila nad tříprocentní hranici
Zdroj: ČT24

Nezaměstnanost v České republice v lednu stoupla na 3,1 procenta z prosincových 2,9 procenta. Počet lidí bez práce se zvýšil o 14 490 na 230 022, přesto je to nejnižší lednová hodnota od roku 1997, informoval Úřad práce ČR. Zaměstnavatelé nabízeli 341 391 volných pracovních míst, jejich nabídka se tak meziměsíčně rozšířila o 434.

Podle ředitele Odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství Úřadu práce Jana Karmazína nezaměstnanost v lednu roste pravidelně.

„Ve větší míře přicházeli do evidence Úřadu práce lidé, kterým na konci loňského roku skončily termínované pracovní smlouvy a dohody. Také část živnostníků přerušila své podnikání,“ uvedl. Nárůst nezaměstnanosti na 3,1 procenta očekávali i analytici.

3 minuty
Nezaměstnanost v Česku stoupla
Zdroj: ČT24

„To bylo plně v souladu s očekáváním trhu i naším odhadem. Zimní měsíce vždy přinesou nárůst míry nezaměstnanosti kvůli konci sezonních prací. Ale letošní zima je poměrně slabá a řada prací tak probíhá dál, a proto je tentokrát i sezonní nárůst míry nezaměstnanosti o trochu menší než obvykle,“ komentuje lednovou nezaměstnanost ekonom Komerční banky Michal Brožka. Koruna tedy nemá podle něho důvod reagovat.

„Ačkoli v letošním roce předpokládáme další mírně zpomalování tuzemské ekonomiky, podíl nezaměstnaných osob by měl vesměs stagnovat, jelikož trh práce má obvykle velkou setrvačnost. To očekává také poslední prognóza ČNB, zatímco ministerstvo financí předpokládá letos dokonce ještě mírný pokles nezaměstnanosti na 2,7 %,“ konstatuje hlavní analytik INB Bank Jakub Seidler.

A připomíná, že vývoj v letošním roce se bude odvíjet především od dalšího vývoje v zahraničí. „Přehřátost domácího trhu práce se mírně sníží, pokud však ekonomika nezpomalí citelněji, než se teď předpokládá, průměrná nezaměstnanost by oproti roku 2019 vzrůst neměla,“ dodává.

„Nezaměstnanost se nadále drží svého trendu a dosavadní vývoj nenasvědčuje tomu, že bychom v brzké době mohli očekávat výraznější nárůst počtu nezaměstnaných. Nepříznivý vývoj v průmyslu by však tato očekávání mohl zvrátit,“ míní analytička Raiffeisenbank.

Zveřejněný výsledek průmyslové výroby za poslední měsíc minulého roku totiž podle ní ukázal, že se výrobní sektor propadl do technické recese. „Přitom právě v průmyslu klesá zaměstnanost již od začátku roku 2019. Problémy ve výrobě zjevně přetrvávají bez vyhlídky na zlepšení, jelikož v Německu, v zemi, se kterou jsme průmyslově spjati, je propad v průmyslu ještě výraznější. Celkově tak českým firmám ubývají zakázky, a tedy nepotřebují tolik pracovníků jako v minulém či předminulém roce,“ dodává. 

Vývoj nezaměstnanosti
Zdroj: MPSV

Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy míra nezaměstnanosti se po skončení zimy opět vrátí pod úroveň tří procent. V druhé polovině roku, na podzim a dále, však už předpokládá, že stoupne nad úroveň tří procent. „V posledním letošním čtvrtletí už bude – na rozdíl od loňského – nad touto úrovní trvale. Za celý rok dosáhne míra nezaměstnanosti úrovně tří procent,“ míní.

Zároveň však podobně jako Jelínková konstatuje, že Česko i letos v lednu zůstává zemí s nejnižší mírou nezaměstnanosti v EU. V rámci zemí OECD má srovnatelnou míru nezaměstnanosti jediná – Japonsko.

A ani mzdová dynamika zřejmě zatím příliš neubere na síle. „Trh práce bude stále velmi utažený, což pomůže průměrné mzdě k růstu okolo 6,4 %,“ říká Jelínková.

21 minut
Byznys ČT24: Trh práce v Česku
Zdroj: ČT24

Nezaměstnanost v Praze se udržela na 1,9 procenta

Nezaměstnanost v Praze v lednu čtvrtý měsíc po sobě stagnovala na 1,9 procenta. Ke konci měsíce evidovaly úřady práce v metropoli 18 390 lidí bez práce, o 435 více než v prosinci. Počet volných pracovních míst naopak meziměsíčně klesl o 918 na 73 987.

Praha byla v lednu jediným krajem s mírou nezaměstnanosti pod dvěma procenty. Nejvíce se jí blížil Pardubický kraj s 2,4 procenta lidí bez práce. Nejvyšší nezaměstnanost 4,6 procenta zůstala na začátku roku v Moravskoslezském kraji.

Na jedno nabízené pracovní místo připadalo v Praze v lednu 0,2 uchazeče. Celorepublikový průměr byl 0,7 zájemce. Podle Karmazína zaměstnavatelé stále mají zájem o nové zaměstnance hlavně v technických a dělnických oborech, v sociálních službách nebo ve zdravotnictví.

Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo v lednu všech 77 okresů, přičemž v 31 regionech byl podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr.

Nejnižší podíl lidí bez práce byl v okrese Praha-východ, kde činil 1,2 procenta. Okresy Praha-západ a Rychnov nad Kněžnou shodně vykázaly 1,5 procenta a Pelhřimovsko mělo 1,6 procenta. Naopak nejvyšší nezaměstnanost byla na Karvinsku, a to 6,9 procenta. Mírně nižší byla na Bruntálsku a Znojemsku, kde činila šest, respektive 5,9 procenta.

V evidenci pracovních úřadů byli nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem nebo maturitou. Průměrný věk nezaměstnaných byl v lednu 43 let, přitom více než třetině lidí v evidenci úřadů práce bylo přes 50 let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
před 16 hhodinami

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
před 21 hhodinami

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
24. 4. 2025

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Německá vláda snížila odhad letošního růstu hospodářství, počítá se stagnací

Německá vláda znovu snížila odhad letošního růstu německého hospodářství. Nyní počítá s nulovým růstem, tedy se stagnací, oznámil dosluhující ministr hospodářství Robert Habeck. Hlavním důvodem je podle něj obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na konci ledna německá vláda odhadovala letošní růst na 0,3 procenta, loni v říjnu ještě na 1,1 procenta. Pokud se výhled potvrdí, nezaznamenalo by Německo hospodářský růst tři roky po sobě.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Minimální mzda by mohla vzrůst o osmnáct set korun

Minimální mzda by mohla příští rok vzrůst o 1800 korun měsíčně na 22 600 hrubého. Podle nové prognózy ministerstva financí to spočítala ČT. Vláda loni schválila zákon, podle něhož má nejnižší možný výdělek do roku 2029 postupně vzrůst na 47 procent toho průměrného. ODS a TOP 09 to vnímají jako jeden z největších koaličních kompromisů, který musely udělat.
23. 4. 2025

Třinecké železárny posouvají plán na dekarbonizaci

Hutní podnik Třinecké železárny dokončí stavbu elektrické obloukové pece, která je klíčovým prvkem pro změnu v technologii výroby oceli, nejdříve v roce 2030 místo plánovaného roku 2028. Firma na její výstavbu nemá peníze a dotace, které by získala, nestačí. Jednat chce proto s českou vládou a s Evropskou unií o zajištění podpory. Třinecké železárny jsou posledním výrobcem oceli v tuzemsku.
23. 4. 2025Aktualizováno23. 4. 2025
Načítání...