Opoziční strany navrhly, aby roční hranice pro povinnou registraci k DPH vzrostla z jednoho milionu na dvojnásobek. Argumentují hlavně snížením administrativní a daňové zátěže. Vládní strany ANO a ČSSD jsou proti, k opozici se ale přidali také komunisté, kteří jinak vládu tolerují. O návrhu se bude jednat při přípravě daňového balíčku na rok 2021: pokud by prošel, DPH by odvádělo méně živnostníků než dosud.
Limit pro povinné platby DPH u živnostníků by se mohl zdvojnásobit
Malíř František Grüner dosahuje ročního obratu necelých dvou milionů. Proto už zhruba dvacet let platí DPH. Cítí to jako zátěž, protože musí zaměstnávat účetní a hlídat termíny každé tři měsíce. Kdyby si nyní mohl vybrat, tuto daň by raději neplatil.
Výkonný ředitel Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů Pavel Žatečka se domnívá, že zvýšení hranice na dva miliony by pomohlo mnoha živnostníkům. „Hodně jich je přesně na této hranici.“
Živnostníků s obratem do milionu ročně, kteří se nemusí registrovat k DPH, je dnes zhruba 422 tisíc. Část z nich ale odvádí daň dobrovolně, protože se jim to při obchodování s dalšími firmami vyplatí. Pokud by stát hranici pro povinnou registraci k DPH zvýšil na dva miliony, mohly by toho využít desítky tisíc lidí.
V Poslanecké sněmovně plán na posunutí hranice ročního obratu pro povinné odvádění DPH z jednoho na dva miliony podporují všechny opoziční strany. Vstřícní jsou k návrhu i komunisté.
Předseda KSČM Vojtěch Filip uvádí, že jim tento návrh nevadí a budou o něm dál jednat. Předseda Pirátů Ivan Bartoš považuje návrh za rozumný. Podobně smýšlí i předseda STAN Vít Rakušan, podle něhož by se tak zjednodušil lidem život. Také předseda SPD Tomio Okamura podporuje takové podmínky, aby se lidé mohli sebezaměstnat.
S návrhem přišla už loni na podzim, kdy se projednával daňový balíček na letošní rok, ODS. „Chceme to dlouhodobě, je to v našem programu. Na drobných a středních podnikatelích závisí prosperita naší země,“ uvedl předseda Petr Fiala. Strana předloží návrh znovu, až se bude projednávat daňový balíček na rok 2021.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ale s návrhem opozice nesouhlasí. Důvodem není jen fakt, že by kvůli němu vypadly z rozpočtu tři až čtyři miliardy. Ministryně navíc upozorňuje, že zatím Česku zakazují zvýšení hranice pravidla Evropské unie.
„Pokud bychom chtěli dva miliony, museli bychom žádat o výjimku. To možné je, ale samozřejmě nebyla by to otázka měsíců, spíše by to trvalo déle a podle mého názoru to nemá smysl,“ uvedla.