Začalo fungovat nové mýto. Na dálnicích je klid, kolony se čekají v pondělí

Od nedělní půlnoci na českých dálnicích funguje nové satelitní mýto, jehož provozovatelem je konsorcium CzechToll/SkyToll. Systém nahradil dosavadní mikrovlnnou technologii od firmy Kapsch. V neděli se zatím podle Národního dopravního informačního centra kolony netvoří, ty nejhorší se čekají v pondělí ráno. Za prvních 13 hodin provozu systém vybral čtyři miliony korun.

Nejhorší kolony se čekaly zejména u hranic s Polskem a Slovenskem, zatím je ale na přechodech situace klidná. Lanžhot na Břeclavsku hlasí běžný stav zaparkovaných kamionů na parkovišti, na Slovensku navíc do nedělní 22. hodiny platí zákaz jízdy většiny kamionů po dálnicích. Fronty se dosud netvoří ani na jiných hraničních přechodech. „Nikde se nic neděje,“ potvrzuje mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

V sobotu bylo do systému zaregistrováno zhruba 313 tisíc aut, stále tak chybí zhruba třetina z očekávaného počtu 458 tisíc vozidel. Problémy jsou také s přebíráním palubních jednotek, kterých bylo před spuštěním mýta rozesláno přes 200 tisíc.

Nejhorší situace se dá očekávat od pondělního rána. Například u zmiňovaného Lanžhota provozovatel mýta CzechToll varuje ve špičce před kolonami o délce až 12 kilometrů. Podle generálního tajemníka Česmad Bohemia Vojtěcha Hromíře ale kolony nehrozí plošně, pouze nárazově v určitých lokalitách. Mluvčí CzechToll Miroslav Beneš doplňuje, že při odhadu délky kolon bere společnost v potaz nejhorší možný scénář. 

„Od českých řidičů kolaps nehrozí,“ míní Rýdl a dodává, že registrovat se musí ještě řada polských dopravců. Dosud nejméně dopravců zaregistrovaných do nového systému je zatím v Německu, dodává mluvčí. „Velmi aktivně jsme se zapojili do informační kampaně, která spuštění mýta předcházela. Informace jsme šířili všemi kanály,“ dodává Hromíř. Sdružení dopravců podle něj aktivně spolupracovalo se svými partnery v zahraničí, aby měli dostatečné informace.

Pro dopravce proto budou sloužit posílená registrační místa. U nejrizikovějších úseků na hranicích se bude stejně jako už v minulých dnech pohybovat patnáct registračních vozů, řada zavedených obchodních míst, jako jsou benzinové pumpy, byla také rozšířena. Provoz budou koordinovat i policisté.

Přihlášení je možné prostřednictvím provozovatelů palivových karet, dále na dvou stovkách obchodních distribučních míst, na pobočkách Hospodářské komory nebo přes internet.

Výběr nového mýta a jeho provozovatele provázely problémy. Tendr vyhrálo konsorcium firem CzechToll ze skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera a slovenské SkyToll s nabídkou 10,75 miliardy korun za desetiletý provoz systému. Neúspěšný Kapsch ovšem proti průběhu tendru protestoval a okolnosti mýtné smlouvy stále řeší antimonopolní úřad i soudy.

Mýto v Česku funguje od roku 2007 a stát od té doby na něm vybral kolem 108 miliard korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
před 8 hhodinami

Objem hypoték v březnu stoupl meziměsíčně téměř o třetinu

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply podobným tempem na 27,2 miliardy. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,72 na 4,68 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Systém penzí je v minusu pátý rok, schodek ale prudce klesl

Systém penzí je zatím s nejnižšími deficity za poslední dva roky. Koaliční politici za tím vidí snížení valorizací nebo úpravu předčasných odchodů na odpočinek. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) mluví také o efektu důchodové reformy nebo úsporného balíčku. Opozice nesouhlasí, podle ní pomáhá hlavně růst reálných mezd nebo snižování inflace.
13. 4. 2025

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025

Češi hledají způsoby, jak ušetřit za energie

Přestože ceny za energie v Česku klesají, domácnosti na nich chtějí nadále šetřit. Ukázal to aktuální průzkum Ipsos pro společnost ČEZ. Místo snižování spotřeby roste zájem o inovace a opatření, která přinášejí větší úspory, jako jsou třeba fotovoltaiky na střechách. Nějaká úsporná opatření realizovala podle průzkumu polovina domácností a ta druhá je má v plánu.
13. 4. 2025

Trump dal smartphonům a další elektronice výjimku z cel

Prezident Spojených států Donald Trump podle amerických médií udělil výjimku z nových cel na dovoz chytrých telefonů, počítačů nebo například čipů z Číny. Oznámil to úřad pro cla a ochranu hranic.
12. 4. 2025Aktualizováno12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025
Načítání...