V Německu začala velká debata o zdražení masa. Nižší spotřeba má přispět k ochraně klimatu

Široká koalice německých politiků požaduje ukončení výjimky, podle které platí pro masné produkty nižší sazba DPH. Výnosy z vyšší daně by měly přispět k lepším životním podmínkám chovaných zvířat. Opoziční strany – s výjimkou Zelených – nesouhlasí.

Video Události
video

Události: Zvýší v Německu daň na maso?

Německé parlamentní prázdniny ještě neskončily, jakmile se ale poslanci opět sejdou, právě maso se zřejmě ocitne na jednacím pořádku. Podle politiků hned tří stran, Křesťanských demokratů, Sociálních demokratů a Zelených, by masné výrobky měly být dražší.

V současnosti činí u masa daň z přidané hodnoty 7 procent, přitom z většiny potravin se platí 19 procent. Maso tak má výhodnější sazbu než například dětská výživa. 

Diskusi o zdražení masa rozpoutal poslanec za Zelené Friedrich Ostendorff s návrhem, aby ušetřené peníze šly na zlepšení podmínek chovu zvířat. Také zemědělský expert CDU Albert Stegemann řekl deníku Die Welt, že by to mohl být „konstruktivní návrh“ k diskusi.

Když půl kila mletého masa stojí 2 eura 50 centů, je to hluboko pod zdravou cenovou hladinou, uvedl poslanec Rainer Spiering (SPD). Nově by půl kila nejlevnějšího masa přišlo v přepočtu místo na 65 na zhruba 72 korun. Vyšší daňové výnosy by měly putovat zpátky ke zvířatům - formou dotací na zlepšení podmínek jejich chovu. Vyšší ceny a tedy i nižší spotřeba mají navíc přispět k ochraně klimatu. Také podle čtvrteční zprávy OSN je živočišná výroba zodpovědná za celých 15 procent planetárních emisí skleníkových plynů.

Ani v samotné vládní koalici nejsou názory jednotné. „Zvýšení daně na maso nepomůže zlepšení podmínek v chovu zvířat, jen zdraží maso,“ uvedl k tomu generální tajemník CSU Markus Blume. Také šéf frakce SPD Carsten Schneider místním médiím řekl, že jeho strana nechce „žádné zvyšování DPH, natož v případě potravin“. 

Německo ale velká část diskuse o zdražení masa ještě čeká. Levice tento krok označuje za sociální hrozbu pro nejchudší, Alternativa pro Německo zase za hrozbu pro konkurenceschopnost německého masného průmyslu. A liberálové tvrdí, že procentuální zvýšení ceny postihne nejvíce dražší, kvalitní maso z biochovů, které jsou přitom poměrně šetrné ke zvířatům i ke klimatu. 

Ministerstvo životního prostředí k této diskusi podle agentury DPA uvedlo, že jsou účinnější způsoby, jak zlepšit podmínky chovu hospodářských zvířat. Ministryně zemědělství Julia Klöcknerová (CDU) k tomu řekla, že vítá diskusi o zlepšení podmínek zvířat a že je jasné, že to bude stát peníze. Ty ale podle ní nemají jít „automaticky ze zvyšování daní“.