Do Česka se dostaly další čtyři tuny polského drůbežího se salmonelou. Směřovaly do Zlínského kraje

Veterináři objevili na českém trhu další zhruba čtyři tuny drůbežího masa z Polska, ve kterých byly bakterie salmonely. Šlo o dvě zásilky, které směřovaly k příjemcům ve Zlínském kraji. Jednu z nich, ve které byla chlazená kuřata o celkové hmotnosti 2250 kilogramů, již zákazníci nejspíš po tepelné úpravě masa zkonzumovali. ČTK to sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Ministerstvo zemědělství bude chtít o situaci jednat s polskou velvyslankyní a kontaktuje polského ministra zemědělství.

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Herb Swanson

„Obě zásilky směřovaly k příjemcům ve Zlínském kraji. V prvním případě se jednalo o 2250 kilogramů chlazených kuřat bez drobů distribuovaných do porcovny v Žalkovicích na Kroměřížsku. Ve druhém případě šlo o více než jeden a půl tuny vakuově balených mrazených slepic, jejichž příjemcem byl obchodník z obce Podolí u Uherského Hradiště,“ uvedl Vorlíček.

U první zásilky byl podle veterinářů výrobcem Hybro, Zaklad Produkcyjny Kaniów, datum spotřeby bylo do posledního března. „Z porcovny společnosti Solertia Group ze Žalkovic směřovalo dle dokumentů dodaných porcovnou kuřecí maso ke zhruba 25 odběratelům – především stravovacím zařízením – v několika krajích České republiky. SVS situaci dále prošetřuje,“ dodal veterinární mluvčí. 

V druhé zásilce šlo o mražené slepice, které firma Kovář plus z Podolí distribuovala ke 14 odběratelům. „Vzhledem k tomu, že se jedná o mražený produkt s datem spotřeby až v březnu 2020, je pravděpodobné, že část masa může být ještě u obchodníků či v mrazničkách konečných spotřebitelů. Maso je v takovém případě možné vrátit v místě nákupu,“ dodal mluvčí. Dodavatelem této zásilky byla podle veterinářů firma Zaklady miesne „Brado - 2“ z Waclowic.

Podle Vorlíčka se podařilo stáhnout přibližně 400 kilogramů masa. „Dá se předpokládat, že zachycené množství mražených slepic se ještě zvýší,“ dodal.

Jednatel společnosti Kovář plus František Kovář ČTK řekl, že firma odběratele již kontaktovala, podle něj šlo o stravovací provozy i koncové prodejny.

Případů je víc, Toman chce od polské strany opatření

Veterináři poslední dobou informují zhruba každý týden o nálezech zásilky polského masa se salmonelou. Minulý týden uvedli, že se do Česka dostalo 540 kilogramů polského kuřecího se salmonelou, část masa se snědla, část veterináři dohledali. V předminulém týdnu pak šlo o půltunovou zásilku řízků z Polska se salmonelou.

Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý ČTK sdělil, že ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) požádal o schůzku s polskou velvyslankyní Barbarou Ćwiorovou. „V následujících dnech také ministerstvo odešle dopis polskému ministrovi zemědělství Janu Krzysztofu Ardanowskému. Budeme chtít, aby se situací, kdy se k nám opakovaně dostává závadné drůběží maso, zabývali a přijali adekvátní opatření,“ uvedl Bílý.

Současně také odešlou dopis eurokomisaři pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenisu Andriukaitisovi, aby ho informovali o „opakovaných problémových záchytech drůbežího masa“. Prioritou ministerstva je podle mluvčího ochrana českých spotřebitelů.

Tepelné zpracování minimalizuje riziko

Salmonela způsobuje akutní průjmové onemocnění. Podle Vorlíčka je při dostatečné tepelné úpravě masa se salmonelou riziko nákazy minimální. Bakterie jsou podle SVS zničeny při tepelné úpravě nad 70 stupňů Celsia po dobu deseti minut, případně při úpravě při vyšší teplotě po kratší dobu, nebo nižší teplotě po delší dobu. Je ale třeba dát pozor na riziko kontaminace dalších potravin, když člověk například použije stejný nůž, prkénko či nádobí na syrové maso a poté třeba na zeleninu.

V Česku letos platila od konce února do konce března mimořádná opatření kvůli nálezu salmonely ve zhruba 700kilogramové zásilce hovězího z Polska a předchozímu pomalému informování o dovozu masa z jatek, která v polském Mazovském vojvodství porážela nemocné krávy.