Přísedící by mohli být jen u závažných trestních případů, navrhuje Blažek

3 minuty
Události: Blažek chce přísedící jen u závažných případů
Zdroj: ČT24

Nemusí mít právní vzdělání, přesto rozhodují o verdiktech. Mohou dokonce i přehlasovat profesionální soudce. Řeč je o přísedících. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) chce tuto funkci zrušit. Zůstat by podle něj měla jen u závažných trestních případů. S tím souhlasí i Soudcovská unie.

Soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Luděk Pilný a přísedící Běla Salvetová jsou zvyklí spolu diskutovat, na rozsudku se obvykle snaží shodnout. Na to, jestli by o některých verdiktech měli se soudci rozhodovat i přísedící, mají ale každý jiný názor.

„Když bude samotný soudce, tak se může stát, že půjde cestou nejmenšího odporu,“ varuje Salvetová. „Někdo může říkat, i jako paní Salvetová, že více hlav více ví, nicméně často v těch pracovněprávních sporech řešíme i poměrně složitější právní problémy a v tu chvíli je to stejně na předsedovi senátu, aby je v tomto směru třeba poučil,“ míní Pilný.

Každý případ navíc tento soudce řeší s jinou z celkem osmi dvojic přísedících, kteří se vzájemně nemohou zastupovat. Kdyby rozhodoval sám, mohlo by to podle něj zrychlit řízení.

S tím souhlasí i ministr spravedlnosti a chystá změnu zákona. Odůvodňuje ji také tím, že lidé nemají o funkci zájem. Počet přísedících klesá a roste jejich průměrný věk. „Ano, zrušit. Snad výjimka u těch trestných činů závažnější povahy, ale v občanskoprávních věcech považuji za úplně zbytečné, aby tam přísedící zůstávali,“ uvedl Blažek.

Podobně to vidí i prezident Soudcovské unie a soudce Městského soudu v Praze Libor Vávra. „To je typicky u hospodářské trestné činnosti nebo finanční kriminality nebo i u toho pracovního práva, kde vlastně dominuje znalost práva, judikatury a její aplikace, a nikoliv nějaký obecný občanský pohled na ten příběh. Ten asi jde vtělit do nějaké vraždy nebo jiné tragické situace, ale ne do tohoto typu sporů,“ míní.

Šéf přísedících: Zlepšete podmínky

Podle šéfa Unie přísedících soudců ČR Lukáše Stehlíka nicméně jsou případy, kdy je laický prvek důležitý.

„Dvojice podvedla starého pána, který měl vilu na Hanspaulce, a snažili se to vlastně shodit tak, že tenhle pán byl alkoholik, úplně nespolehlivý. Ve spisu byly i fotografie z místa jeho domu. A tam jsem vlastně já předsedkyni senátu upozornil na to, že kdyby to jejich tvrzení bylo pravdivé, tak v tom nepořádku, který tam byl, by se objevily třeba lahve od alkoholu,“ popsal z vlastní zkušenosti.

Za den u soudu náleží přísedícím náhrada mzdy a 150 korun. Stát by tak proto podle Lukáše Stehlíka měl spíše tyto podmínky zlepšit, aby se zájem o funkci mezi lidmi zvýšil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Panuje shoda, že členství v EU a NATO je garancí bezpečnosti, sdělil Pavel

Prezident Petr Pavel po čtvrteční sérii schůzek s lídry parlamentních stran řekl, že panuje shoda na tom, že české členství v NATO a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Všichni včetně opozice se podle hlavy státu shodli také na tom, že bezpečnost vidí komplexně či že výsledek konfliktu na Ukrajině jednoznačně ovlivní bezpečnost Česka, sdělil na odpolední tiskové konferenci. Předtím přijal předsedy Pirátů, SPD, STAN, ANO a stran koalice SPOLU, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09.
10:16Aktualizovánopřed 19 mminutami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 33 mminutami

Většina deváťáků se dostala na preferovanou školu, řekl Bek

V prvním kole přijímacích zkoušek bylo na střední školy přijato 94 procent deváťáků, asi o procento více než loni. Většina se dostala na preferovanou školu, sdělil ministr školství Mikuláš Bek (STAN) spolu s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou. Resort školství informoval také o výsledcích státních maturit, neuspělo 12,3 procenta studentů.
11:32Aktualizovánopřed 39 mminutami

Soud poslal do vazby dva obviněné po zásahu na plzeňském úřadě

Okresní soud Plzeň-město poslal kvůli možnému ovlivňování svědků do vazby dva lidi obviněné v souvislosti se zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě Plzeňského kraje. Informovala o tom okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Obžalovaným hrozí až osmileté vězení.
před 3 hhodinami

Někdo zřejmě otrávil čtyři vlky v Rychlebských horách

V Rychlebských horách na Jesenicku byli mezi únorem a dubnem nalezeni čtyři mrtví vlci. Pitvu zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně, podle nich šlo s největší pravděpodobností o otravu dosud nezjištěnou látkou, upřesnit by to měly toxikologické testy. Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) trestní oznámení.
před 5 hhodinami

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 6 hhodinami

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 8 hhodinami

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 11 hhodinami
Načítání...