Prezident Petr Pavel jednal na Pražském hradě s premiérem Petrem Fialou (ODS) a opozičním lídrem Andrejem Babišem (ANO). Hovořili o nadcházejícím summitu NATO ve Vilniusu a o obranné dohodě se Spojenými státy. Setkání bylo jedním z bodů Pavlova plánu pro prvních sto dní v prezidentském úřadu.
„Ochota naslouchat a hledat společně cesty byla na obou stranách.“ Prezident jednal s Fialou a Babišem
„Jsem rád, že jednání proběhlo, že byla na obou stranách ochota naslouchat a hledat společně cesty, a budu rád, když v tom budeme pokračovat,“ řekl Pavel po schůzce.
Co se týče červencového summitu NATO, politici si podle Pavla ujasnili témata jednání, do jaké míry se bude věnovat posílení obranyschopnosti Aliance, jak se to promítne v Česku či jak bude vypadat podpora Ukrajiny v následujícím období.
Ohledně obranné dohody s USA se prezident s předsedy ODS a ANO shodl na tom, že je třeba ji velice férově a detailně představit. Je podle něj důležité odstraňovat mýty, které se ve veřejném prostoru objevují. ANO chce o smlouvě diskutovat v poslaneckém klubu, zatím nemá stanovisko, řekl Babiš. Vláda dohodu schválila na konci dubna, dokument budou muset ještě schválit obě komory parlamentu a podepsat prezident.
Fiala jednání s Pavlem a Babišem o zahraniční politice uvítal. Je podle něj třeba, aby se mezi hlavními politickými hráči vedl dialog o strategickém směřování Česka. Pokud má být Česko výrazným hráčem v zahraniční politice, musí podle něj mluvit jednotným hlasem. „Navenek jsme natolik silní, nakolik jsme v naší zemi jednotní,“ řekl.
Babiš, který se s Pavlem setkal ještě před společnou schůzkou samostatně zhruba na půl hodiny, uvedl, že jednání se týkalo situace v Evropě a schengenském prostoru, rozšiřování Evropské unie a NATO. Všichni tři mají podle Babiše v tomto směru stejné či podobné názory. „Jsem rád, že současná vláda pokračuje v zahraničněpolitické orientaci naší země a dnes jsme měli možnost si to potvrdit,“ uvedl Babiš.
Po jednání expremiér také podotkl, že EU nesmí při jednání o svém rozšíření zapomínat na země západního Balkánu, protože jim perspektivu členství slíbila. Premiér to podle Babiše na schůzce vnímal stejně.
Pavel, Fiala i Babiš zhodnotili debatu jako věcnou a s klidnou atmosférou. Nestanovili si konkrétní termíny dalších schůzek, budou hledat zásadní témata pro jednání, možností je například energetika. Setkání se kromě těchto tří politiků zúčastnili ředitel zahraničního odboru hradní kanceláře Jaroslav Zajíček, poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar a stínový premiér Karel Havlíček (ANO).
Místopředseda poslaneckého klubu hnutí ANO Patrik Nacher považuje páteční setkání za splněný slib prezidenta, že se chce stát mediátorem. Podivil se jen nad tím, že ke schůzce nedošlo z vůle premiéra. Tedy že premiér nevyzval lídra opozice ke schůzce v dnešní nelehké době pro Českou republiku, kdy se navíc chce po opozici konstruktivnost. „Setkal se s ním až poté, co to zorganizoval prezident.“
První místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Eva Decroix věří, že nešlo o poslední schůzku v tomto formátu. „Neslibovala bych si od ní nějaké konkrétní závěry, ale politika je především o výměně názorů.“ Podivila se Nacherovým slovům a řekla, že se Fiala a Babiš setkávají ve sněmovně, ve výborech a na společných schůzích. Nacher na to odvětil, že měl na mysli oficiálnější setkání, nikoliv když se oba politici míjí u řečnického pultu či ve výborech. Iniciátor setkání podle něho musí být vždy „ten silnější“, tedy vládnoucí koalice.