Prorektor UK Martin Vlach rezignuje

Prorektor pro vnější vztahy Univerzity Karlovy (UK) Martin Vlach rezignuje k 30. dubnu na svou funkci, rezignační dopis zaslal rektorce Mileně Králíčkové. Uvedl, že nechce být součástí její volební kampaně. Králíčková vede univerzitu od února 2022, čtyřleté funkční období jí skončí příští rok.

Za poslední tři roky se podle Vlacha na univerzitě udělala spousta dobré práce, ale také se na mnoho věcí zapomnělo. Dobré jméno univerzity je podle něj tak pošramocené, že je potřeba udělat velkou reflexi napříč mnoha plény, zmínil kolegium rektorky či akademický senát. Podle Vlacha existují na univerzitě střety zájmů, které je potřeba řešit.

„Jako kolegium se s tím samozřejmě budeme muset vyrovnat, takové personální věci se většinou řeší osobně, ale bohužel, takhle se to stalo,“ řekla k rozhodutí Vlacha Králíčková. Zároveň ocenila Vlachovu práci. Králíčkové skončí funkční období příští rok. Volbu kandidáta na rektora vyhlašuje akademický senát školy tak, aby se konala nejméně devadesát dní před uplynutím funkčního období.

Vlach je prorektorem pro vnější vztahy UK od roku 2022. V letech 2012 až 2022 byl proděkanem pro propagaci Matematicko-fyzikální fakulty. Na MFF UK vystudoval učitelství pro střední školy. Jeho vědecká práce se zaměřuje zejména na vlastnosti hliníkových slitin, stojí na webu školy.

Na možný střet zájmů bývalého poradce rektorky a bezpečnostního experta Otomara Slámy upozornila loni Mladá fronta DNES. Sláma byl po předloňské střelbě na filozofické fakultě vedoucím krizového štábu. Zároveň podle MF Dnes jeho firma Crowd Safety získala zakázku na ostrahu budovy fakulty, která po útoku zůstala do začátku letního semestru uzavřena. Při předloňském útoku na fakultě zemřelo 14 lidí a dalších 25 bylo zraněno. Pachatel po útoku spáchal sebevraždu. V minulých týdnech média upozornila na vysoké odměny, které si vedení univerzity rozdělilo v minulém roce.

Odměny odsoudil Akademický senát UK

Akademický senát Univerzity Karlovy chce, aby vedení školy zavedlo jasná a transparentní pravidla pro odměňování na univerzitě a přijalo důslednější kontrolní mechanismy, které zabrání střetům zájmů a přispějí k hospodárnému nakládání s penězi školy. Způsob, jakým vedení školy komunikovalo a zdůvodňovalo vyplacení vysokých odměn v roce 2024, vyvolal v akademické obci oprávněnou nevoli, usnesl se. Spolu s dalšími případy pochybení při správě financí to podle něj ohrozilo důvěru akademiků i veřejnosti v transparentnost a odpovědné hospodaření univerzity.

Studenti a pracovníci školy v únoru v otevřeném dopise kriticky reagovali na informaci serveru iDNES.cz, podle kterého si vedení školy rozdělilo na odměnách zhruba 11,5 milionu korun. Signatáři dopisu vyjádřili nelibost s výší odměn i vyjádřením tehdejší mluvčí školy Lucie Přívětivé, že odměny odpovídaly „bezprecedentní a mimořádné situaci, které UK čelila a kterou členové kolegia rektorky v roce 2024 řešili“. Škola se v minulém roce vypořádávala mimo jiné s předloňskou prosincovou tragédií na filozofické fakultě. Vyjádření označili signatáři za cynický výsměch. Dopis podepsalo dosud na 470 pracovníků, 2450 studentů a 1320 absolventů a příznivců školy. Za vyjádření se omluvila rektorka univerzity Milena Králíčková. Zopakovala, že si za výší odměn stojí.

Akademický senát také požaduje, aby vedení univerzity dokončilo revizi principů rozdělování financí mezi fakulty, které by umožnilo růst mzdových tarifů na všech fakultách. Na rozdíly v odměňování mezi fakultami vysokých škol poukazuje dlouhodobě iniciativa Hodina pravdy. Zároveň by vedení školy podle senátu mělo zahájit hodnocení efektivity pracovišť. Senát zároveň podpořil usnesení ekonomické komise, která žádá vedení školy o přípravu opatření rektora, které bude určovat pravidla odměňování zaměstnanců na rektorátu, včetně nejvyššího vedení školy.

Například v únoru 2024 dostali podle Králíčkové odměny všichni členové krizového štábu školy. „Ty lidi tady v těch prvních dnech zabezpečovali věci, které bych nikdy nikomu nepřála, aby si zažil,“ řekla Králíčková. Zmínila například volání pozůstalým po tragédii na filozofické fakultě či obsluhu krizové linky.

Podle informací, které univerzita zveřejnila podle zákona o svobodném přístupu k informacím, měla například rektorka v únoru 2024 odměnu 150 tisíc korun, stejně jako kvestor univerzity Martin Maňásek. Někteří členové kolegia rektorky měli loni v únoru odměnu i 200 tisíc či 248 tisíc korun. Kritika odměn souvisela i s tím, že odměny kvestora a členů kolegia rektora navrhovala rektorka a odměny rektorky naopak kvestor, uvedl předseda Akademického senátu Filozofické fakulty UK Ondřej Švec.

Komunikace vedení UK

Na zasedání Akademické senátu měl proslov i Vlach, který uvedl, že Univerzita Karlova má být lídrem českého vysokoškolského sektoru. Po jeho proslovu se ozval potlesk, někteří však kritizovali způsob, jakým ukončil své působení ve funkci prorektora. To, že podal rezignaci v tuto dobu, není podle Vlacha kalkul, je to výraz dlouhodobé nespokojenosti z toho, jak se s ním komunikovalo. Králíčková je přesvědčená, že kolegiálně spolupracovali.

Někteří senátoři na zasedání kritizovali komunikaci ze strany vedení školy. Podle Králíčkové odpovídá vedení školy senátorům tak, jak je potřeba.

Podle senátora Jana Bičovského z Filozofické fakulty UK by současné vedení univerzity v příštím funkčním období nemělo pokračovat. Senát na jeho návrh hlasoval o tom, zda považuje za nevhodné, aby se členové kolegia rektorky a rektorka pokoušeli obhájit své pozice v nadcházející volbě. Usnesení senát nepřijal. „Já si stojím za vizí, se kterou jsem šla do prvních voleb, stojím si za dobrou prací, kterou jsme udělali,“ sdělila Králíčková. Ve čtvrtek řekla Radiožurnálu, že se plánuje o mandát v příštích volbách ucházet.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Přibývá států, které zavádějí elektronickou registraci cizinců

K návštěvě stále většího množství států postačí českým turistům místo víza vyplnit elektronický formulář. V dubnu elektronickou registraci pro turisty zavedla například Velká Británie a v květnu se přidává Thajsko. S vlastním systémem elektronických formulářů pro osoby ze třetích států přichází i Evropská unie.
před 1 hhodinou

Novou tvář získá pětatřicet nádraží

Správa železnic letos plánuje rekordní investice do modernizace tratí, nádraží a infrastruktury ve výši zhruba čtyřiceti miliard korun. Z toho dvě a půl miliardy korun poputují na rekonstrukce budov. Novou podobu získá celkem 35 stanic. Secesní nádraží ve Františkových Lázních bude navráceno do původní podoby, v Mladé Boleslavi vznikne místo staré stanice nová odbavovací hala. Na hlavním nádraží v Praze pak vzniknou nové interiéry jižní části Fantovy budovy.
před 2 hhodinami

Drábová: Životnost Dukovan půjde prodloužit, když projdou kontrolou

Všechny čtyři bloky Jaderné elektrárny Dukovany by mohly fungovat do roku 2045, možná i déle, odhaduje předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Podmínkou ovšem je, aby uspěly při periodickém hodnocení bezpečnosti, zdůraznila v Otázkách Václava Moravce. Nyní mají povolení do roku 2035.
před 6 hhodinami

Pokud USA spustí zvýšená cla, EU musí zareagovat stejně, řekl Lipavský

V případě, že Spojené státy skutečně spustí od června zvýšená padesátiprocentní cla na dovoz z EU, musí Evropa kolektivně zareagovat stejným způsobem. Balíček odvetných cel má připravený, řekl v Otázkách Václava Moravce ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Do doby případného spuštění cel je podle něj nutné s USA jednat.
12:47Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Za hudbou bez peněz v kapse. Další festivaly se přidávají k bezhotovostnímu placení

Festivaly Hrady CZ nebo Pálavské vinobraní se letos přidávají k trendu bezhotovostního placení, takzvaně cashless. Bez hotovosti se obejdou návštěvníci i na novém festivalu Banger nebo na studentském festivalu SHOW Strahov. Důvodem je podle organizátorů hlavně přehled nad tržbami a větší komfort pro návštěvníky. České televizi to potvrdilo šest festivalů z devíti. Doposud se platilo bez hotovosti na festivalech jako Metronome, Mighty Sounds, Rock for People, Votvírák nebo Colours of Ostrava.
před 13 hhodinami

Stále více lidí bydlí ve sdíleném nájmu. Zdražování bude pokračovat

Realitní makléři po celém Česku se shodují, že oproti loňskému roku zdražily nájmy v průměru o desetinu. S rostoucí cenou přibývá lidí, kteří bydlí ve sdíleném nájmu. Zatímco ale ještě před nedávnem se to týkalo hlavně studentů v univerzitních městech, nyní se už do jednoho společného bytu sestěhovávají i starší a pracující lidé. A podle expertů zdražování nekončí.
před 14 hhodinami

Novému systému varování obyvatel se věnovala Zóna ČT24

Česko zavede nový systém cell broadcast pro rychlé varování obyvatel při mimořádných událostech. Vláda schválila plán, který počítá s nasazením systému za čtvrt miliardy korun již příští rok. Nová technologie umožní zasílat výstrahy rychleji a širšímu okruhu lidí než dosavadní lokalizované SMS, omezená však bude na modernější mobilní telefony.
před 23 hhodinami

Poškozený balík nepřebírat a nafotit, radí logistici

Poškozené jsou podle dopravců jen dvě zásilky ze sta, i tak se ale vyplatí vědět, jak postupovat. Pokud je balík zdeformovaný, je klíčové jej nepřebírat a ihned vše zdokumentovat a nahlásit dopravci nebo odesílateli. Reklamace je pak výrazně jednodušší. Přepravci také požadují doklad o obsahu balíku a jeho hodnotě, nejlépe fakturu nebo čestné prohlášení. Dopravci i odesílatelé zároveň upozorňují, že zásilka má být zabalena tak, aby přežila i pád přibližně z metrové výšky.
včera v 19:57
Načítání...