Prorektor UK Martin Vlach rezignuje

Prorektor pro vnější vztahy Univerzity Karlovy (UK) Martin Vlach rezignuje k 30. dubnu na svou funkci, rezignační dopis zaslal rektorce Mileně Králíčkové. Uvedl, že nechce být součástí její volební kampaně. Králíčková vede univerzitu od února 2022, čtyřleté funkční období jí skončí příští rok.

Za poslední tři roky se podle Vlacha na univerzitě udělala spousta dobré práce, ale také se na mnoho věcí zapomnělo. Dobré jméno univerzity je podle něj tak pošramocené, že je potřeba udělat velkou reflexi napříč mnoha plény, zmínil kolegium rektorky či akademický senát. Podle Vlacha existují na univerzitě střety zájmů, které je potřeba řešit.

„Jako kolegium se s tím samozřejmě budeme muset vyrovnat, takové personální věci se většinou řeší osobně, ale bohužel, takhle se to stalo,“ řekla k rozhodutí Vlacha Králíčková. Zároveň ocenila Vlachovu práci. Králíčkové skončí funkční období příští rok. Volbu kandidáta na rektora vyhlašuje akademický senát školy tak, aby se konala nejméně devadesát dní před uplynutím funkčního období.

Vlach je prorektorem pro vnější vztahy UK od roku 2022. V letech 2012 až 2022 byl proděkanem pro propagaci Matematicko-fyzikální fakulty. Na MFF UK vystudoval učitelství pro střední školy. Jeho vědecká práce se zaměřuje zejména na vlastnosti hliníkových slitin, stojí na webu školy.

Na možný střet zájmů bývalého poradce rektorky a bezpečnostního experta Otomara Slámy upozornila loni Mladá fronta DNES. Sláma byl po předloňské střelbě na filozofické fakultě vedoucím krizového štábu. Zároveň podle MF Dnes jeho firma Crowd Safety získala zakázku na ostrahu budovy fakulty, která po útoku zůstala do začátku letního semestru uzavřena. Při předloňském útoku na fakultě zemřelo 14 lidí a dalších 25 bylo zraněno. Pachatel po útoku spáchal sebevraždu. V minulých týdnech média upozornila na vysoké odměny, které si vedení univerzity rozdělilo v minulém roce.

Odměny odsoudil Akademický senát UK

Akademický senát Univerzity Karlovy chce, aby vedení školy zavedlo jasná a transparentní pravidla pro odměňování na univerzitě a přijalo důslednější kontrolní mechanismy, které zabrání střetům zájmů a přispějí k hospodárnému nakládání s penězi školy. Způsob, jakým vedení školy komunikovalo a zdůvodňovalo vyplacení vysokých odměn v roce 2024, vyvolal v akademické obci oprávněnou nevoli, usnesl se. Spolu s dalšími případy pochybení při správě financí to podle něj ohrozilo důvěru akademiků i veřejnosti v transparentnost a odpovědné hospodaření univerzity.

Studenti a pracovníci školy v únoru v otevřeném dopise kriticky reagovali na informaci serveru iDNES.cz, podle kterého si vedení školy rozdělilo na odměnách zhruba 11,5 milionu korun. Signatáři dopisu vyjádřili nelibost s výší odměn i vyjádřením tehdejší mluvčí školy Lucie Přívětivé, že odměny odpovídaly „bezprecedentní a mimořádné situaci, které UK čelila a kterou členové kolegia rektorky v roce 2024 řešili“. Škola se v minulém roce vypořádávala mimo jiné s předloňskou prosincovou tragédií na filozofické fakultě. Vyjádření označili signatáři za cynický výsměch. Dopis podepsalo dosud na 470 pracovníků, 2450 studentů a 1320 absolventů a příznivců školy. Za vyjádření se omluvila rektorka univerzity Milena Králíčková. Zopakovala, že si za výší odměn stojí.

Akademický senát také požaduje, aby vedení univerzity dokončilo revizi principů rozdělování financí mezi fakulty, které by umožnilo růst mzdových tarifů na všech fakultách. Na rozdíly v odměňování mezi fakultami vysokých škol poukazuje dlouhodobě iniciativa Hodina pravdy. Zároveň by vedení školy podle senátu mělo zahájit hodnocení efektivity pracovišť. Senát zároveň podpořil usnesení ekonomické komise, která žádá vedení školy o přípravu opatření rektora, které bude určovat pravidla odměňování zaměstnanců na rektorátu, včetně nejvyššího vedení školy.

Například v únoru 2024 dostali podle Králíčkové odměny všichni členové krizového štábu školy. „Ty lidi tady v těch prvních dnech zabezpečovali věci, které bych nikdy nikomu nepřála, aby si zažil,“ řekla Králíčková. Zmínila například volání pozůstalým po tragédii na filozofické fakultě či obsluhu krizové linky.

Podle informací, které univerzita zveřejnila podle zákona o svobodném přístupu k informacím, měla například rektorka v únoru 2024 odměnu 150 tisíc korun, stejně jako kvestor univerzity Martin Maňásek. Někteří členové kolegia rektorky měli loni v únoru odměnu i 200 tisíc či 248 tisíc korun. Kritika odměn souvisela i s tím, že odměny kvestora a členů kolegia rektora navrhovala rektorka a odměny rektorky naopak kvestor, uvedl předseda Akademického senátu Filozofické fakulty UK Ondřej Švec.

Komunikace vedení UK

Na zasedání Akademické senátu měl proslov i Vlach, který uvedl, že Univerzita Karlova má být lídrem českého vysokoškolského sektoru. Po jeho proslovu se ozval potlesk, někteří však kritizovali způsob, jakým ukončil své působení ve funkci prorektora. To, že podal rezignaci v tuto dobu, není podle Vlacha kalkul, je to výraz dlouhodobé nespokojenosti z toho, jak se s ním komunikovalo. Králíčková je přesvědčená, že kolegiálně spolupracovali.

Někteří senátoři na zasedání kritizovali komunikaci ze strany vedení školy. Podle Králíčkové odpovídá vedení školy senátorům tak, jak je potřeba.

Podle senátora Jana Bičovského z Filozofické fakulty UK by současné vedení univerzity v příštím funkčním období nemělo pokračovat. Senát na jeho návrh hlasoval o tom, zda považuje za nevhodné, aby se členové kolegia rektorky a rektorka pokoušeli obhájit své pozice v nadcházející volbě. Usnesení senát nepřijal. „Já si stojím za vizí, se kterou jsem šla do prvních voleb, stojím si za dobrou prací, kterou jsme udělali,“ sdělila Králíčková. Ve čtvrtek řekla Radiožurnálu, že se plánuje o mandát v příštích volbách ucházet.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zemřel Jiří Bartoška, herecká hvězda i prezident filmového festivalu

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorei tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
před 14 mminutami

Pavel povýšil Řehku na armádního generála, Koudelku na generálporučíka

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek jmenoval do hodnosti armádního generála, což je nejvyšší hodnost v české armádě, náčelníka generálního štábu Karla Řehku. Na návrh vlády také po roce povýšil ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku z hodnosti generálmajora na generálporučíka. Celkem prezident povýšil dvanáct lidí, dvěma dalším hodnost propůjčil.
11:31Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Češi zpřísnění hraničních kontrol v Bavorsku pocítí, uvedla policie

Cestující z Česka pocítí při cestě do Bavorska zpřísnění kontrol na německých pozemních hranicích, o kterém ve středu rozhodl nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Agentuře DPA to řekl mluvčí spolkového policejního ředitelství v Mnichově. Premiér Petr Fiala (ODS) už ve středu ujistil, že případné komplikace vyplývající ze zpřísnění kontrol bude česká vláda řešit.
před 2 hhodinami

Pomoc Kyjevu je správná, totéž se očekávalo od spojenců v roce 1938, řekl Pavel

Před Národním památníkem na Vítkově se sešli nejvyšší představitelé státu a armády, aby si připomněli, že před osmdesáti lety skončila druhá světová válka v Evropě. Ceremoniálu se zúčastnil prezident Petr Pavel, předseda Senátu Miloš Vystrčil, premiér Petr Fiala či ministryně obrany Jana Černochová (všichni tři ODS). Výročí konce války si lidé připomínají i na dalších místech v Praze i v celé republice.
09:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Výdaje státu související s rusko-ukrajinskou válkou loni klesly

Přímé výdaje státního rozpočtu související s rusko-ukrajinskou válkou loni klesly meziročně o 7,1 miliardy na 17,3 miliardy korun. Nejvyšší část z toho tvořila humanitární dávka, která vyšla na osm miliard, uvedla vláda ve státním závěrečném účtu za loňský rok s odvoláním na údaje správců kapitol. Upozornila ale na to, že toto číslo nezahrnuje utajované údaje.
před 4 hhodinami

Chladné počasí vydrží i o víkendu

Chladné počasí s malým množstvím srážek zůstane v Česku i o víkendu, teploty se dostanou jen mírně nad patnáct stupňů Celsia a v noci může mrznout. V sobotu by mohlo na horách sněžit. Počátek příštího týdne velkou změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 6 hhodinami

Dopady změny klimatu jsou stále intenzivnější, adaptace pokulhává

Změny klimatu se mohou projevovat růstem průměrné teploty, častějším suchem, vlnami horka nebo naopak povodněmi či jarními mrazíky. Nižší teploty mohou kvůli dřívějšímu nástupu jara uškodit vegetaci na polích, v sadech či na zahrádkách. Podle zprávy, kterou ve středu projednala vláda, jsou tyto projevy průkaznější než dřív a dopady intenzivnější. Adaptační opatření jsou ale podle analýzy v některých oblastech stále okrajovým tématem a závisí na penězích z evropských fondů.
před 7 hhodinami

Tank číslo 23. Růžový osvoboditel, který nikdy neosvobozoval

V socialistickém Československu symbolizoval Velkého bratra z Východu a Pražanům připomínal nejen osvobození od nacistů, ale i pozdější sovětskou okupaci. Objevoval se ve filmech, na plakátech, v básních, dokonce i ve školních čítankách – a po sametové revoluci získal provokativní růžový nátěr. Tank číslo 23, který před 80 lety neosvobodil Prahu, se stal symbolem komunistické propagandy.
před 7 hhodinami
Načítání...