Kontroly prodejců a výrobců potravin budou kvůli zdražování častější, avizoval Fiala

Stát zintenzivní kontroly ve všech částech dodavatelského řetězce při výrobě a prodeji potravin. Premiér Petr Fiala (ODS) po jednání vlády zmínil, že když klesají ceny energií a pohonných hmot, musí se to podle něj projevit i ve zlevnění potravin. Kontroly by podle ministrů měly vyvinout tlak na zemědělce, výrobce potravin i obchodníky, aby klesla koncová cena pro zákazníky.

Kontroly plánuje vláda zintezivnit hlavně kvůli vysokým cenám potravin. „Cílem je, aby žádný subjekt dodavatelského řetězce nemohl situaci zneužívat a aby se ceny potravin začaly vracet na normální úroveň,“ podotkl Fiala. Poté se podle něj vrátí na normální úroveň i počet kontrol. Příslušné státní úřady se podle premiéra zaměří na aktivní kontroly a budou postupovat v zájmu občanů. 

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) už dříve vytvořil meziresortní skupinu, která se zabývá vysokými cenami potravin, tento týden se skupina sešla poprvé. Jsou v ní zástupci ministerstev zemědělství, průmyslu a financí, Úřadu vlády a Národní ekonomické rady vlády (NERV). V budoucnu by se podle Nekuly měla zabývat také možnou úpravou legislativy týkající se slevových akcí v obchodech.

Nekula znovu hovořil o neférových praktikách obchodníků

„Máme Českou obchodní inspekci, potravinářskou inspekci i další dozorové orgány. Ty první dvě mají postupovat maximálně koordinovaně a maximálně využívat platné legislativy, abychom napravili nepravosti,“ řekl na brífinku po jednání kabinetu ministr zemědělství.

Dále podotkl, že podstatou problému jsou neférové praktiky obchodníků. Už dříve opakovaně uvedl, že zdražení potravin naznačuje, že obchodníci zneužívají dominantní postavení na trhu. Proti tomu se několikrát ohradil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, který vidí zdroj zdražování v nedostatečné konkurenci v potravinářském průmyslu.

O přidávání větších marží „ve všech částech dodavatelského řetězce“ poté hovořil i ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). S hodnocením stavu je ale podle něj třeba počkat až na výsledek kontrol. Za hlavní úkol vlády v této souvislosti označil, aby se pokles cen energií, hnojiv i dalších vstupů promítl i do poklesu spotřebitelských cen potravin.