Cestovní ruch se pomalu vrací k předcovidovým číslům. Češi stále častěji volí dovolenou v tuzemsku

Cestovní ruch v Česku se vzpamatovává (zdroj: ČT24)

Příjmy České republiky z cestovního ruchu loni dosáhly přibližně 118 miliard korun, meziročně byly asi o 51 miliard korun vyšší. Nepřekonaly však úroveň z předcovidového roku 2019, kdy činily zhruba 167 miliard korun. Podle ředitele CzechTourism Jana Hergeta se cestovní ruch pomalu vrací na původní hodnoty. Uvedl, že Češi však oproti dřívějším dobám stále častěji cestují po tuzemsku. Prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek podotkl, že lidé nyní také stále častěji volí kratší pobyty.

Do příjmu cestovního ruchu se podle CzechTourism počítají peníze, které zahraniční turisté v Česku utratí za ubytování, stravu nebo dopravu. Do nákladů naopak patří útraty Čechů za dovolenou mimo tuzemské hranice. Nejvíce v minulém roce v Česku utratili Ukrajinci, a to přibližně 42 miliard korun. Na druhém místě se s přibližně 18 miliardami korun umístili Němci a na třetím Poláci, kteří se na příjmech Česka z cestovního ruchu podíleli asi 12 miliardami korun.

„Cestovní ruch se vrací, domácí dokonce překonal rekordní rok 2019 – loni cestovalo po Čechách nejvíce Čechů v historii,“ uvedl ředitel CzechTourism Jan Herget s tím, že v případě zahraničních návštěvníků Česko ještě ztrácí, a to zejména klienty z Asie, Ameriky a Ruska. 

Jedním z dopadů koronaviru a války na Ukrajině je podle něj také snížení počtu přímých linek do Prahy. „Koronavirová krize uzemnila několik desítek či stovek letadel a ty se odepsaly. Většina amerických a asijských aerolinek čeká na nové typy letadel, proto se nelétá do Prahy,“ zmínil s tím, že se rovněž změnila situace v příjmech domácností a také chování obyvatel.

„Cestujeme podstatně více na kratší vzdálenosti, v dnešní době pokud srovnáme letenky do Paříže nebo z Paříže do Prahy, tak je možná na dvojnásobku, někdy i trojnásobku ceny před koronavirovou krizí.“

Podotkl, že se Češi naučili díky covidu cestovat po tuzemsku. „Je to výrazně jednodušší, bezpečnější, nehrozí vám zrušení letu, domácí dovolená je výrazně levnější,“ dodal.

Nárůst domácích turistů

S tím souhlasí i prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. „Jsme spokojeni s tím, že nás zachraňují domácí turisté, protože loni přijelo zhruba o deset procent domácích turistů více, než v roce 2019,“ podotkl s tím, že zároveň scházela třetina turistů zahraničních. 

Podle statistiků se loni v Česku ubytovalo 19,5 milionu turistů, meziročně o 71 procent více. Oproti roku 2019 byla návštěvnost nižší o 11 procent. Stárek rovněž zmínil, že turismus se vzpamatovává z předchozích krizí, uvedl však, že díky opatřením se v covidové době podařilo přežít téměř všem hotelům. „Ano, je období, kdy někdy hotely mění své majitele, ale nemáme informaci o tom, ze by hotely mizely či končily.“

Konstatoval, že loni také nedošlo k zásadnímu zdražení oproti roku 2019 a zdražení neočekává ani v letošním roce. Doplnil, že se však mění trendy, například se zkracuje období rezervace. „Last minute booking – lidé rezervují na poslední chvíli stále častěji,“ uvedl s tím, že také zkracují pobyty – z týdenních jsou nyní pobyty na čtyři nebo pět dní. 

Příjmy z cestovního ruchu
Zdroj: cestování/turismus

Také podle kastelána hradu Karlštejn Lukáše Kunsta se sezona vyvíjí zatím dobře. „V porovnání s loňskem jsme zhruba o dva tisíce návštěvníků výše, než jsme byli, pořád je to propad oproti roku 2019. Ale doufám, že se to bude dál vyvíjet hezky,“ uvedl a dodal, že byli nuceni upravit cenu základního vstupného, zároveň však nabízí daleko větší slevy dětem a mládeži do 18 let.

Klientelu podle něj tvoří zhruba ze sedmdesáti procent Češi a zbytek cizinci. Podotkl, že nyní také pociťuje absenci či výrazný úbytek organizovaných skupin.

Výkonná ředitelka Českého dědictví UNESCO Michaela Severová podotkla, že během covidu nebyla všechna města zasažena tak hodně jako Praha nebo Český Krumlov. „Těch menších měst, která nejsou závislá pouze na zahraničních návštěvnících, se covid tolik nedotýkal,  protože je nahradili domácí turisté,“ uvedla a zmínila například Litomyšl či Telč. Dodala, že pokud si mají turisté vybrat, pořád jsou česká místa levnější než v zahraničí.  

Slabší poptávka v kempech

Ředitel Asociace horských středisek Libor Knot řekl, že sezona sice ještě neskončila, ale z hlediska počasí byla velmi obtížná. Sjezdové tratě se ale s velkým nasazením podařilo udržovat a lidé byli spokojeni.

„V hlavních obdobích jarních prázdnin nebo o víkendech byl zájem velmi vysoký,“ uvedl. V souvislosti se zdražováním energií poznamenal, že na některých místech bylo zdražení mezi deseti a patnácti procenty, což je pod inflační hranicí. „Nebylo to razantní a myslím, že to naši návštěvníci akceptovali a nemáme známky toho, že by se kvůli ceně návštěvnost omezovala.“

Naopak podle jednatele Campu Bítov Marka Muchy je nyní letošní poptávka slabší než byla touto dobou loni, což si vysvětluje finanční situací. „Doba je nejistá, válka na Ukrajině tomu nepomáhá a lidé jsou opatrnější. Už loni jsme zaregistrovali, že lidé místo od soboty do soboty jezdili na tři nebo čtyři dny,“ uvedl s tím, že v případě chatek a bungalovů jsou také výrazně zvýšeny náklady. Je však podle něj možné, že lidé letos místo do penzionů a hotelů pojedou spíše do kempů.

Viceprezident Svazu léčebných lázní Martin Plachý podotkl, že se sezona nevyvíjí špatně, ačkoliv se na ni nahlíželo s obavami. „Samozřejmě cítíme propady na zahraničních trzích, omezení přílivu klientů z východu, ale ani tradiční západoevropské skupiny klientů se ještě nevrátily. Například němečtí návštěvníci v českých lázních nejsou tak častí jako bývali,“ uvedl s tím, že nejistota i v souvislosti s válkou na Ukrajině a obav z cestování je pořád příliš velká.

„Devadesát procent zahraničních hostů končilo v západočeském lázeňském trojúhelníku a právě tady je ten propad a nedostatek klientely nejzásadnější. Zatímco zbytek českého lázeňství z větší části stojí na domácí klientele,“ uvedl s tím, že právě v této oblasti je to fatální.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nadešlo období slev. Hlídejte si cenovky, nabádá policie

S koncem vánočního období jsou spojené všemožné slevy v obchodech. K opatrnosti při nákupech ale nabádá třeba policie nebo ministerstvo průmyslu a obchodu. Označení slev totiž podléhá přísným pravidlům, na jejichž dodržování dohlíží inspektoři. Jenom v prvním čtvrtletí tohoto roku inspekce zjistila v souvislosti se slevami porušení předpisů téměř u čtyřiceti procent kontrolovaných prodejců. Povánoční výprodeje na některé druhy zboží nabídne asi 85 procent e-shopů a zhruba 70 procent kamenných prodejen.
před 8 hhodinami

Zaměstnanci si po dohodě sami rozvrhnou pracovní dobu

Nový rok přinese několik změn pro zaměstnance. Od ledna si například budou moct sami rozvrhovat pracovní dobu, pokud se na tom dohodnou se zaměstnavatelem. Další úpravy pracovních předpisů chce ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) prosadit nejpozději do poloviny příštího roku. Odbory i opozice u připravovaných změn kritizují možné prodloužení zkušebních lhůt pro nové zaměstnance.
před 13 hhodinami

Pavel je připraven podepsat změnu v platech soudců a zákonodárců

Prezident Petr Pavel řekl, že je připraven bez odkladu podepsat změnu, která do zákona vrací základnu pro výpočet platů soudců, státních zástupců i vrcholných politiků. Po zásahu Ústavního soudu od prvního ledna nebude podle čeho stanovit výplaty zmíněných profesí. Úprava ale ještě neprošla ani Poslaneckou sněmovnou a Senát se jí bude zabývat až 28. ledna.
před 22 hhodinami

Na českých horách padaly teplotní rekordy

Na horách v Česku bylo v sobotu až 13,4 stupně Celsia nad nulou, místy tak padly teplotní rekordy. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl na síti X, že zaznamenal rekord na šesti zhruba ze 170 meteorologických stanic měřících déle než třicet let. Také v pátek teploty překonaly rekordy na některých výše položených stanicích.
včera v 18:40

Potrava pro zvěř či lavička. Města řeší, jak využít vánoční stromky z náměstí

Města v Česku letos opět nacházejí různé způsoby, jak využít vánoční stromy po skončení svátků. Jedná se třeba o vysypání cest pro běžce, vytvoření zahradního nábytku nebo pomoc při obnově lesů. O osudu pražského stromu zatím rozhodnuto není, ale v minulosti se z něj dělaly třeba hmyzí hotely nebo vyvýšené záhony.
včera v 08:00

Dokumenty ukryté před gestapem rozšíří sbírku o Aloisi Eliášovi

Národní archiv získal soubor dosud neznámých dokumentů spojených s generálem Aloisem Eliášem, předsedou protektorátní vlády, který během druhé světové války spolupracoval s odbojem. Materiály pocházejí od vnuka Eliášova osobního tajemníka Miloše Stádníka, který je ukryl před gestapem. Dokumenty rozšíří stávající sbírku o unikátní předměty a informace, které budou zpřístupněny badatelům.
včera v 07:30

„Provoz je tu na minimu.“ Obce si pochvalují nové dálniční úseky

V Česku se letos otevřelo nejvíce nových úseků dálnic od devadesátých let, přes sto kilometrů. Nové úseky na jihu Čech a Moravy už přinášejí úlevu nejen řidičům, ale i obcím, přes které dříve projížděly tisíce aut denně. Mnozí lidé v regionech si pochvalují menší intenzitu provozu, a to zejména v případě kamionů, které nově využívají bezpečnější a rychlejší cestu po dálnici.
včera v 07:00

Nový preventivní program se zaměří na břišní aortu. Její prasknutí bývá fatální

Lékaři od ledna spustí nový preventivní program zaměřený na včasné odhalení výdutí břišní aorty, onemocnění, které postihuje zejména muže. Riziko prasknutí je u nich výrazně vyšší než u žen. A následky bývají fatální – na vykrvácení umírá až devět z deseti postižených. Díky jednoduchému vyšetření ultrazvukem, na které budou praktičtí lékaři zvát pacienty ve věku 65 až 67 let, bude možné problém odhalit a předejít tragickým následkům.
včera v 06:30
Načítání...