Ministerstvo zdravotnictví navrhlo, aby všem lidem s pozitivním testem na covid-19 už nebyla automaticky nařizovaná sedmidenní izolace. Lékaři nebo hygienici mají rozhodnout podle rizika. Změna by podle resortu měla začít platit od dubna.
Ministerstvo zdravotnictví chce od dubna zrušit automatickou izolaci kvůli covidu
V současné době platí, že po pozitivním PCR testu nebo antigenním testu provedeném zdravotníkem má pacient nařízenou sedmidenní izolaci. Její porušení může být posuzováno i jako trestný čin šíření nakažlivé nemoci, za který hrozí i vězení.
Plánovaná změna vyplývá z návrhu vyhlášky připraveného ministerstvem. „Dochází k novelizaci postupu (…) při nařizování izolace, kdy se při zjištění pozitivního výsledku (…) zavádí povinnost provést hodnocení zdravotních rizik za účelem získání podkladu pro rozhodnutí, zda je v daném konkrétním případě třeba přistoupit k nařízení izolace, či nikoli,“ píše se v něm.
Ministerstvo v důvodové zprávě k návrhu uvádí, že v současné době už je dostatek informací o hlavních epidemiologických charakteristikách covidu-19 a populace má získanou určitou imunitu proděláním nemoci či očkováním. Podle ministerstva ale už nyní není nutné izolaci jako nejpřísnější protiepidemické opatření striktně vyžadovat.
„S ohledem na aktuální republikový, jakož i celosvětový trend vývoje epidemiologické situace ve výskytu covidu-19, na základě vyhodnocení aktuálních dopadů tohoto onemocnění na populaci v České republice, (…), se ponechání striktně nastavené povinnosti izolace nakažených osob jeví vzhledem k dalším možnostem dodržování základních preventivních protiepidemických opatření jako nadbytečné,“ píše se v materiálu.