Vlaky na koridoru u Olomouce opět jezdí. Provoz zkomplikovaly následky dvou nehod

Vlaky opět jezdí po hlavní trati z Prahy do Olomouce. Většinu dne na ní byl provoz omezen kvůli následkům pondělní nehody u Červenky, kde narazil rychlík do padlého stromu. Po nehodě zůstala poškozená nejen lokomotiva, ale i trať. Jen dvě hodiny poté, co se podařilo trať z Červenky plně zprovoznit, vstoupil na nádraží v nedaleké Mohelnici pod osobní vlak chodec, a doprava se zastavila znovu. Bez omezení je trať průjezdná od půl deváté večer.

Po nehodě v Mohelnici se zprvu zcela zastavil provoz v úseku Lukavice na Moravě – Moravičany. Před půl osmou večer byla zprovozněna alespoň jedna kolej, o hodinu později i druhá. Podle informací Českých drah se krátce po páté odpoledne střetl osobní vlak směřující do Koutů nad Desnou s člověkem, který vstoupil do kolejiště. Policejní mluvčí Libor Hejtman uvedl, že po srážce s vlakem zemřel.

Na mohelnickém nádraží zasahovali po nehodě záchranáři a také policisté, kteří incident vyšetřovali.

České dráhy část vlaků, které měly přes Mohelnici jet, odřekly. Expresy a rychlíky z Prahy a do Prahy sice nezrušily, musely ale čekat, až bude trať volná, což některým trvalo hodinu, některým i více než dvě. Nejvíce se zdržel odpolední Slovácký expres s více než 150 minutami navíc oproti jízdnímu řádu. Měl jet do Luhačovic, ale nakonec skončí již v Olomouci.

Před srážkou v Mohelnici jezdily vlaky po hlavní trati severozápadně od Olomouce jen krátce. Až před třetí hodinou odpoledne se podařilo napravit všechny škody, které zůstaly po pondělním střetu rychlíku s padlým stromem. Tato nehoda se stala po sedmé hodině večer v úseku Červenka-Štěpánov, kde vlaky jezdí až 160kilometrovou rychlostí. Po nárazu do stromu byla poškozena lokomotiva a také trakční vedení. První odhady uváděly, že bude trať zprovozněna ještě večer, čas byl ale pouze orientační a oprava se nakonec výrazně protáhla.

V úseku Olomouc hlavní nádraží – Červenka až do rána jezdila náhradní autobusová doprava. Potom byla zprovozněna jedna kolej, ale vlaky se na ní musely střídat ještě bezmála půl dne. Úplně zprovoznit trať v devět dopoledne, jak železničáři ráno doufali, se nepodařilo. „Je tam třeba převěsit trakční vedení,“ zdůvodnil dopoledne další zdržení mluvčí Správy železnic Jan Nevola.

Že se již jezdí bez omezení, informovaly České dráhy před třetí hodinou odpoledne. V té době ale již vlaky kvůli večernímu incidentu u Červenky velké zpoždění nenabíraly. Odpoledne jel na koridoru z Olomouce do Prahy pouze jeden vlak zpožděný více než o čtvrt hodiny, ale ten přijel s výrazným zpožděním již do Štěpánova.

V pondělí večer bylo cestování po hlavní trati z Prahy na Moravu komplikované i kvůli další nehodě. Zahynul při ní člověk pod koly vlaku. Stala se před půl osmou večer v úseku mezi Libní a Běchovicemi. Během vyšetřování nehody byla trať zcela neprůjezdná. Vlaky dálkové dopravy byly vedeny odklonem v úseku Praha hl. n. – Kolín přes Lysou nad Labem. Kolem půl desáté večer se místem nehody začalo jezdit po jedné koleji, zhruba o půl hodiny později byl provoz obnoven bez omezení.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hosté Událostí, komentářů rozebrali sněmovní důvěru Babišově vládě

Čtvrteční vyslovení důvěry vládě premiéra Andreje Babiše (ANO) a rekordně dlouhé jednání sněmovny o této věci rozebrali v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou zástupci opozice i vládní koalice. „Legitimita, kterou vláda získala, je třešnička na dortu,“ uvedl poslanec David Pražák (ANO). Podle Radka Kotena (SPD) se může vláda s důvěrou naplno pustit do naplňování předvolebního programu. Předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel uvedl, že se na její vládnutí netěší, zmínil mimo jiné obavy z nezodpovědného hospodaření. Barbora Pipášová (Piráti) a Jan Berki (STAN) komentovali i samotné jednání. Podle Pipášové rozprava nebyla dostatečná, Berki míní, že téměř žádná skutečná debata mezi opozičními poslanci a vládními zástupci neprobíhala. Pozván byl také zástupce Motoristů – ti do debaty ale nikoho nevyslali.
před 14 mminutami

Prezident Pavel přijel vlakem do Kyjeva

Český prezident Petr Pavel pokračuje druhým dnem v návštěvě Ukrajiny. Ráno přijel vlakem do Kyjeva, kde jej na hlavním nádraží uvítal šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha. Prezident by se měl v pátek setkat se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským a dalšími představiteli země.
08:08Aktualizovánopřed 31 mminutami

Premiér ocenil zisk hlasů všech koaličních poslanců. Šéf ODS uvedl, že jeho důvěru vláda nemá

Poslanci ve čtvrtek večer rozhodli o vyslovení důvěry vládě ANO, SPD a Motoristů, kterou vede premiér Andrej Babiš (ANO). Hlasování předcházela debata, která trvala celkem zhruba 26 hodin čistého času. Babiš na následné tiskové konferenci ocenil zisk hlasů všech 108 koaličních poslanců. Podle expremiéra a předsedy ODS Petra Fialy se nedalo očekávat, že vláda důvěru nezíská. Na síti X Fiala také uvedl, že jeho důvěru nemá.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Komunisté před 55 lety normalizovali poměry. Pomocí lží i vražd

Zpátky k normálu – to byl cíl komunistů po srpnové okupaci v roce 1968. Rozjitřená společnost, která doufala ve změnu, se měla vrátit do doby před obrodným procesem (pražským jarem), takzvaně se normalizovat. Komunisté ale potřebovali vysvětlit a před lidmi obhájit vojenskou invazi z 21. srpna 1968. Posloužit k tomu měl oficiální dokument, který vyšel před 55 lety, byl plný lží a invazi nazýval „bratrskou pomocí“. Vtloukat do hlavy si ho měly i děti ve školách.
před 2 hhodinami

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
před 3 hhodinami

Banky poskytly loni hypotéky za 406 miliard korun, druhý největší objem za 30 let

Banky a stavební spořitelny poskytly loni hypoteční úvěry za 406 miliard korun, což je meziroční nárůst o 48 procent. Jde o druhý největší objem za 30 let hypotečního trhu v Česku, nejvyšší byl v roce 2021. Nové úvěry bez refinancování stouply loni o 41 procent na 321 miliard korun, což znamenalo také druhý nejsilnější rok. Úrokové sazby v prosinci zůstaly v průměru pod 4,5 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
před 3 hhodinami

Ve zbraňové amnestii zatím lidé odevzdali stovky zbraní, náboje i granát

V takzvané zbraňové amnestii lidé v Česku od začátku roku odevzdali policii už přes dvě stovky zbraní a více než dva tisíce kusů střeliva. Někdy jde i o kuriozní případy. Například v Královéhradeckém kraji přinesl jeden z oznamovatelů na služebnu torzo granátu. Zbraňová amnestie platí od 1. ledna do konce června. Lidé při ní mohou beztrestně odevzdat nebo legalizovat nelegálně držené zbraně či střelivo.
před 3 hhodinami

ŽivěPoslanci projednají odvody živnostníků, čeká je i volba místopředsedy sněmovny

Poslanci by v pátek měli projednávat zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků a novelu ke stabilizaci hospodaření menších zdravotních pojišťoven. Na programu jsou také změny sněmovního jednacího řádu a novela stavebního zákona. Odpoledne čeká poslance volba čtvrtého místopředsedy dolní komory. Jediným kandidátem je předseda opozičního hnutí STAN a bývalý ministr vnitra Vít Rakušan.
před 5 hhodinami
Načítání...