Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) předloží ve středu vládě významnou změnu pokut a bodového systému pro řidiče. Od roku 2024 by se mělo bodování zjednodušit, ministr věří, že bude také srozumitelnější. Nově zákon zavádí například pouze tři skupiny trestných bodů, ale také možnost řídit auto od sedmnácti let pod dohledem či řidičský průkaz na zkoušku.
Vláda chce změnit bodový systém pro řidiče
Nynější systém trestných bodů by se měl zjednodušit z pěti sazeb na tři, tedy nově bude možné přidělit dva, čtyři nebo šest bodů. Například u řízení pod vlivem alkoholu řidič dostane šest bodů namísto nynějších sedmi, na druhé straně se zvýší finanční postih. Ve správním řízení dotyčný zaplatí až 25 tisíc korun namísto dnešních až dvaceti tisíc. Pokud řidič odmítne zkoušku na alkohol, hrozí mu pokuta až 75 tisíc korun.
Maximální příděl šesti bodů a pokuta 25 tisíc korun hrozí vedle alkoholu i za překročení rychlosti o padesát kilometrů za hodinu mimo obec, respektive čtyřicet kilometrů za hodinu v obci, za vjezd na železniční přejezd, když svítí výstražná světla, nebo za jízdu na červenou. U té se pokuta zvýší oproti nynějšku pětinásobně. Nic se nemění na tom, že za nasbíraných dvanáct trestných bodů řidič přijde o řidičský průkaz, stačí k tomu tedy dva přestupky z nejpřísněji trestané kategorie.
Sazby pro pokuty na místě
V novele se po připomínkovém řízení objevila pásma pro blokové pokuty. Nebudou mít tedy zcela pevně stanovené sazby. Podle ministra Kupky je to vhodné, protože policisté budou moci zohlednit okolnosti spáchání přestupku nebo to, zda řidič páchá přestupky často.
Zaplatit na místě bude dál mnohem levnější než ve správním řízení. U závažných přestupků, kde je ve správním řízení až 25tisícová sazba, bude postih na místě za 4500 až 5500 korun. Pro méně závažné přestupky, jako je jízda spolujezdce bez zapnutého pásu, je pásmo 1500 až 2000 korun, pro středně vážné přestupky typu nedání přednosti v jízdě je to 2500 až 3500 korun.
U některých prohřešků, jako je například porušení zákazu zastavení a stání, nerozsvícení světel, zapomenutí dokladů nebo špatné parkování, bude sazba do 1500 korun – což je méně než nyní – a postih se obejde bez trestných bodů.
Že budou policisté vybírat z pásem pokut, však neschvalují někteří dopravní odborníci. Podle Romana Budského z platformy Vize 0 je lepší, „když za konkrétní delikt je jasně dáno, je to za tolik“.
Možnost řídit auto od 17 let a řidičský průkaz na zkoušku
Novela zákona hovoří rovněž o možnosti řídit osobní auto pod dohledem mentora už od sedmnácti let. Podle Kupky by to mělo přispět k větší bezpečnosti na silnicích. Bezúhonný řidič - mentor má předat začátečníkovi potřebné dovednosti. Za porušení povinností mentorovi hrozí pokuta až pětadvacet tisíc korun.
Řidičský průkaz na zkoušku je podle ministerstva preventivním opatřením pro začínající řidiče. Pokud dva roky od získání řidičského oprávnění spáchá čerstvý držitel řidičského průkazu šestibodový přestupek nebo mu bude průkaz odebraný za závažný přečin, bude muset absolvovat dopravně-psychologickou přednášku a takzvanou evaluační jízdu. Půjde o čtyřhodinovou výuku příčin dopravních nehod a jejich prevence společně se čtyřhodinovou přednáškou o teorii a jízdu v autoškole.
- 25 000 – 75 000 Kč ve správním řízení:
- odmítnutí podrobit se testu na alkohol a jiné návykové látky
- řízení bez řidičského oprávnění
- jízda se zadrženým osvědčením o registraci vozidla
- způsobení dopravní nehody s ublížením na zdraví - 7 000 – 25 000 Kč ve správním řízení:
- jízda pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky
- stav vylučující způsobilost
- jízda se zadrženým řidičským průkazem
- nepodrobení se povinné lékařské prohlídce
- řízení bez profesní způsobilosti
- překročení rychlosti o 50 km/h (v obci o 40 km/h) a více
- neuposlechnutí zákazu nebo příkazu směru jízdy
- nezastavení u dopravní nehody
- ujetí od nehody
- použití antiradaru, neoprávněné použití výstražných světel
- provozovatel vozidla nezná totožnost řidiče - 7 000 – 25 000 Kč ve správním řízení, nebo 4 500 – 5 500 Kč blokově:
- vjíždění na železniční přejezd přes zákaz
- otáčení se, couvání, jízda na dálnici v protisměru
- porušení zákazu předjíždění
- jízda na červenou a nezastavení na signál nebo pokyn Stůj - 4 000 – 10 000 Kč ve správním řízení, nebo 2 500 – 3 500 Kč blokově:
- překročení rychlosti o 30 km/h (v obci o 20 km/h)
- ohrožení nebo omezení chodce, nezastavení před přechodem
- neoznámení dopravní nehody policii, neprokázání totožnosti u nehody
- telefon za volantem
- nedání přednosti v jízdě
- jízda technicky nezpůsobilým vozidlem
- jízda bez registrační značky nebo se zakrytou značkou
- parkování na místě pro invalidy
- omezení jízdy
- jízda bez registrační značky nebo se zakrytou značkou (pouze správní řízení) - 2 000 – 5 000 Kč ve správním řízení, 1 500 – 2 000 Kč blokově:
- překročení rychlosti o 10 km/h a více
- nepoužití pásů, autosedačky nebo ochranné přilby (na motocyklu či mopedu)
- ohrožení při změně jízdního pruhu
- zapomenuté doklady - 2 000 – 5 000 Kč ve správním řízení, do 1 500 Kč blokově:
- překročení rychlosti do 10 km/h
- zapomenutí dokladů
- nerozsvícení světel
- špatné parkování, porušení zákazu zastavování nebo stání
- vyhazování věcí z auta za jízdy, nadměrný hluk, rozstřikování kaluží - Zdroj: Besip