Lidé si mohou delikty ve svém městě najít v on-line mapě

14 minut
Tiskový brífink k projektu Mapa kriminality
Zdroj: ČT24

Ministerstvo vnitra představilo ve spolupráci s policií takzvanou Mapu kriminality. Ta na interaktivních webových stránkách umožňuje vyhledat si některé trestné činy a přestupky spáchané po celém Česku. Databáze obsahuje 14 milionů deliktů, ke kterým došlo od roku 2013.

„Mapa je určená pro veřejnost, aby lidé sami věděli třeba ve své obci nebo městě, v jak nebezpečné lokalitě žijí, zda tam dochází k nějaké trestné činnosti. Samozřejmě i pro obce, aby různí lokální manažeři prevence kriminality mohli s těmito daty pracovat a poskytovat vedení obce,“ upřesnil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Policejní prezident Martin Vondrášek popsal, že lidé v mapě najdou všechny přestupky a ve většině trestné činy. „Z pochopitelných důvodů tam nenajdete trestné činy mravnosti, nenajdete činy, kdy oběti byly děti a mládež a specifické hospodářské činy, u kterých nelze jednoznačně stanovit místní působnost,“ dodal.  

On-line mapy kriminality mají více rovin. První je dostupná komukoli bez přihlášení. Na ní lidé najdou informace o počtech deliktů v určité oblasti za období, jaké si na mapě zvolí. Mohou si také vybrat, které konkrétní trestné činy chtějí na mapě zobrazit. Vzhledem k ochraně osobních údajů a ochraně obětí zločinů se ale na mapě nezobrazí konkrétní místo činu.

Města i obce mohou do mapy vkládat data

Představitelé obcí a policie se po přihlášení dostanou k dalším, podrobnějším úrovním map. Právě část pro obce dosud fungovala v pilotním režimu, letos v září byl spuštěn ostrý provoz pro celou republiku. „V mapách je funkcionalita predikce, která nám na základě dat z minulosti a dalších vlivů, jež jsou důležité z pohledu kriminality, umožní lépe předvídat, kde by se v budoucnu mohla stát trestná nebo přestupková činnost,“ doplnil ředitel odboru prevence kriminality ministerstva vnitra Michal Barbořík.

Například Liberec byl jedním ze šesti účastníků pilotního projektu. „Potřebujeme data pro strategii začleňování, pro regulaci hazardu a pro různé tematické plány v bezpečnosti,“ řekl náměstek libereckého primátora Ivan Langr (SLK). Data, která z map obce získají, mohou policisté nebo strážníci využít například při plánování kamerového systému či policejních hlídek.

Obce tak mohou do mapy vkládat data o přestupcích, které evidují samy nebo jejich obecní policie. „Pokud se nám to podaří rozšířit, tak ty mapy budou opravdu velice komplexní a řekl bych, že v Evropě naprosto unikátní,“ doplnil Vondrášek. 

2 minuty
Události: Mapa kriminality
Zdroj: ČT24

Rakušan také připomněl, že nyní sice míra kriminality v Česku meziročně mírně stoupla, nevrátila se však podle něj na úroveň před pandemií covidu. Zatímco loni od ledna do září policie registrovala zhruba 116 tisíc trestných činů, letos to bylo za stejné období téměř 140 tisíc trestných činů. Od ledna do září 2019, tedy v roce před vypuknutím pandemie, se v Česku stalo přes 150 tisíc trestných činů.    

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 6 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 7 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 7 hhodinami

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 10 hhodinami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 11 hhodinami
Načítání...