Lidé už požádali o 5000 korun pro víc než sto padesát tisíc dětí. Systém to přetížilo

Události: Úřady začaly přijímat žádosti o mimořádný pětitisícový příspěvek rodinám s dětmi (zdroj: ČT24)

Úřady přijaly k pondělnímu odpoledni přes dvaadevadesát tisíc žádostí o jednorázový příspěvek 5000 korun pro více než sto padesát tisíc dětí, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v televizi Nova. Podávání žádostí provázely potíže, které se podle ministra podařilo do 17:00 odstranit. Příspěvek 5000 korun je na děti, kterým nebylo k 1. srpnu ještě 18 let nebo které se do konce roku teprve narodí. Získat ho mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti ho dostávají automaticky, ostatní musí požádat.

„Vážení uživatelé, v současné době může docházet k pomalým odezvám při přihlášení pomocí identity občana. Na odstranění problému se pracuje. Omlouváme se za komplikace, děkujeme za pochopení,“ objevilo se v pondělí ráno na úvodní stránce Portálu občana.

Fronty se tvořily i v některých Czech Pointech, kde lidé mohou o dávku žádat osobně. Velký zájem očekává vedení ministerstva i v dalších dnech. „Máme přijato 92 tisíc žádostí skoro pro sto padesát tisíc dětí,“ řekl Jurečka v pondělí večer na Nově. Mluvčí ministerstva práce Eva Davidová už dříve uvedla, že převažovaly on-line žádosti před žádostmi přes Czech Pointy.

Ministr práce a sociálních věcí Jurečka o pětitisícovém příspěvku na dítě (zdroj: ČT24)

Ministerstvo webovou aplikaci pro podávání žádostí zprovoznilo zkušebně o víkendu, kdy dorazilo přes dvacet tisíc žádostí. V ostrém provozu je systém od nového týdne. Večer Jurečka uvedl, že zhruba od pondělních 17:00 už systém běží naplno a tak by měl fungovat i v dalších dnech.

Jurečka v pondělním vysílání ČT24 mimo jiné řekl, že za zpomalováním přijímání žádostí podle něj byl problém v komunikaci mezi servery při ověřování identity žadatelů. Nevyloučil, že by vláda mohla tento příspěvek v budoucnu vyplatit znovu. Nyní s tím ale podle něj nepočítá.

Mluvčí upřesnila, že o řešení jednaly resorty práce a vnitra a dohodly se na postupu. „Začali jsme regulovat počet žádostí,“ dodala Davidová. Některým žadatelům se tak ukázalo oznámení, že není možné hned pokračovat.  V dalších dnech by už přihlášení mělo trvat vteřinu či dvě a vyplnění formuláře do 15 minut. 

Jednorázovou podporou chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Podle zákona je příspěvek pro rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého. Poskytne se na potomka, kterému 1. srpna nebylo ještě 18 let. Stát peníze vyplatí i na děti, které se do konce roku teprve narodí.

Počet žádostí o příspěvek na dítě
Zdroj: ČT24

Nárok na pět tisíc korun má dítě s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku. Rodiče musí s dítětem žít a hradit náklady. Příspěvek mohou získat i cizinci, kteří v Česku dlouhodobě žijí a pracují. Čerpat ho mohou pěstouni, manželé či partneři rodičů i vdovci a vdovy po rodičích.

Do milionového příjmu se započítává výdělek ze zaměstnání a podnikání, výživné, výsluhy, náhrady mzdy či platu, odměny, pojistné plnění, dávky, důchody, nájmy či ostatní příjmy, které se v Česku daní. Zohledňovat se nebudou případné výhry. 

Podle Jurečky úřady údaje o příjmech zkontrolují z dat sociální správy o odvodech a finančních úřadů o daních. Při uvedení nepravdivých údajů hrozí lidem postih, řekl Jurečka.

Formulář a čestné prohlášení

On-line formulář je možné vyplnit jen s elektronickou identitou, tedy třeba s tou bankovní. Řada údajů je v žádosti už vypsaná. Lidé pak musí zadat případně adresu skutečného pobytu. Vyberou způsob doručení peněz a komunikace s úřadem. Doplní jména a rodná čísla dětí a údaje o partnerovi nebo zaškrtnou, že jsou samoživitelé. Na závěr potvrdí čestná prohlášení o příjmu a členech domácnosti.

V Czech Pointu by k podání žádosti měl stačit občanský průkaz a rodná čísla dětí. Pěstouni či jiní pečující by měli dodat doklady, které potvrzují vztah k dítěti. Je to třeba rozhodnutí o svěření do péče. Kopie je možné nahrát i do on-line žádosti. Při střídavé péči by měl žádat jen jeden z rodičů.

Podmínky získání příspěvku
Zdroj: ČT24

Podle Jurečky se úřady budou snažit vyřídit žádosti a posílat peníze co nejdříve. Náměstek pro informační technologie Karel Trpkoš novinářům minulý týden řekl, že příspěvek se začne vyplácet nejdřív na konci měsíce. Podle zákona by lidé měli dávku dostat nejpozději do konce následujícího měsíce po schválení žádosti. „Není třeba spěchat, i když požádáte na konci tohoto týdne, peníze vám přijdou do začátku školního roku,“ sdělilo na Twitteru žadatelům ministerstvo. Velký zájem se očekává i v dalších dnech, řekla mluvčí.

Poslanec a stínový ministr práce hnutí ANO Aleš Juchelka označil potíže systému za průšvih. Šéfka sněmovního klubu ANO Alena Schillerová napsala, že pomoc přichází pozdě a vláda není schopná systém nastavit. Podle poradce vicepremiéra pro digitalizaci Michala Bláhy na systém elektronické identity občana ráno směřovala stokrát větší zátěž, než na jakou je postavený. Bláha uvedl, že Schillerová jako exministryně financí přechod na výkonnější verzi blokovala a peníze uvolnila až loni na podzim.

Podle údajů ministerstva má na dávku nárok 1,1 milionu domácností. Dostat by ji mohlo asi 1,6 milionu dětí. Z nich asi 240 tisíc pobírá dětské přídavky. Výdaje by měly činit přibližně 7,8 miliardy korun. Někteří experti na sociální problematiku příspěvek kritizují. Podle nich je příliš plošný. Poukazují také na to, že jednorázová podpora rodinám v potížích příliš nepomůže. Doporučovali navýšení dětských přídavků a příspěvků na bydlení. Někteří kritici mluví také o uplácení voličů před podzimními volbami. To Jurečka odmítá. Podle něj nejde o plošnou pomoc i pro lidi s vyšším příjmem, ale pro pomoc rodičům s příjmem do průměrné mzdy.

V pořadu 90′ ČT24 o příspěvku diskutovali senátorka pro oblast rodinné a sociální politiky Šárka Jelínková (KDU-ČSL) a Aleš Juchelka (ANO), člen poslaneckého výboru pro sociální politiku. Podle Jelínkové jde o největší digitální projekt v posledních letech. „Digitalizovanou státní správu pořád ještě nemáme, takže myslím, že to je velký úspěch,“ uvedla. 

Juchelka varoval, že vyplácení peněz ještě podle něj mohou provázet problémy. „Musíme se podívat k referentům úřadu práce, kteří to potom budou nějakým způsobem muset kontrolovat a dávat dohromady,“ myslí si Juchelka.

„Například digitalizace příspěvků na bydlení se zkrátka nepovedla, není stoprocentní a málo digitálních žádostí o příspěvky na bydlení je takových, aby referenti nemuseli volat zpět a žádat klienty o doplnění informací. Toto bude podobný problém, pokud máme 1,6 milionu dětí, které na to mají nárok, a 1,1 milionu rodin, které si o to mohou zažádat, to je teprve začátek a bude to skutečně prubířský kámen,“ dodal. 

90’ ČT24: Jak požádat o jednorázový příspěvek na dítě (zdroj: ČT24)