Koalice jednala o platech, energiích i covidu. Výsledky ale oznámí až ve středu

8 minut
Události: Koaliční jednání
Zdroj: ČT24

Výsledky jednání o vývoji platů ve veřejné sféře a dalších tématech chtějí představitelé pěti stran vládní koalice sdělit veřejnosti až ve středu po jednání kabinetu. Představí i způsob pomoci lidem v souvislosti se zdražujícími energiemi. Tématem úterní debaty koaličních lídrů měla být také další strategie boje s epidemií covidu. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) před jednáním řekl, že by by ponechal růst platů ve veřejné sféře podle Babišovy vlády.

„Jsme si vědomi vážnosti situace, ve které se někteří lidé kvůli zdražování energií nachází. I proto jsme dnes jednali o tom, jak jim pomoci a nenechat je v nejistotě. Po zítřejším jednání vlády představíme naše řešení,“ uvedl v úterý na sociálních sítích premiér Petr Fiala (ODS). „Pracujeme na novelizaci zákona o státní sociální podpoře tak, abychom mohli efektivně a rychle pomáhat,“ informoval Jurečka.


Jednání koaličních lídrů začalo v 16:00 a skončilo kolem 19:00. „Po jednání nebude co sdělovat, tohle je pracovní jednání, klíčové je jednání vlády, po níž bude samozřejmě vše řečeno na tiskové konferenci,“ napsala šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Jedním z témat jednání mělo být možné plošné zvyšování platů ve veřejném sektoru. Minulá vláda počátkem listopadu rozhodla, že pracovníci státu a veřejných služeb dostanou od ledna přidáno 1400 korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dal už dříve najevo, že s tím nesouhlasí, podle něho by zvýšení platů nemělo být plošné.

Jurečka by preferoval návrh minulé vlády

Jurečka při příchodu na jednání řekl novinářům, že by spíše preferoval variantu původního vládního rozhodnutí. Poukazoval však na to, že je třeba respektovat státní rozpočet a zdůrazňoval nutnost hledání úspor v rozpočtu. K tomu podle něj můžou pomoci změny v navyšování platů. „Případná změna parametrů může být jednou z cest, jakým způsobem dokázat snižovat deficit státního rozpočtu a už ho nezvyšovat,“ řekl. Nechtěl dopředu prozrazovat, zda by třeba rostly platy odlišně u různých profesí.

Jurečka před jednáním také upozornil na to, že návrh rozpočtu, který bývalá vláda předložila, s částkou na zvýšení platů nepočítal. Nová vláda chce připravit svůj návrh státního rozpočtu. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) s tím ale nesouhlasí. „Návrh státního rozpočtu se zvýšením platů ve veřejné sféře počítal od samého počátku,“ uvedla na sociálních sítích.

Ministerstvo práce v podkladech pro bývalou vládu a její listopadové rozhodnutí uvedlo, že by přidání stálo státní rozpočet 9,79 miliardy korun a rozpočty krajů a obcí 3,83 miliardy korun. Z veřejného zdravotního pojištění by bylo potřeba 2,37 miliardy korun. Dohromady by tak šlo téměř o 16 miliard korun.

V případě rostoucích cen energií nabízí Jurečka dvojí řešení. Většinu standardních případů navýšení cen energií by podle něj měla pokrýt upravená výše příspěvku na bydlení. U extrémních výkyvů by měla občanům pomoci úprava dávek mimořádné okamžité pomoci.

Televize CNN Prima News informovala s odvoláním na prezidenta Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů (KZPS) Jana Wiesnera, že vláda by ve středu měla rozhodnout o testování zaměstnanců, kteří nepodstoupili třetí kolo očkování. Test by pro ně měl být povinný od 10. ledna. Podle Wiesnera by testování mělo být dvakrát týdně. Považuje téměř za jisté, že vláda nový režim testování schválí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
11:45Aktualizovánopřed 58 mminutami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 4 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 8 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 11 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 11 hhodinami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 12 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 13 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...