Vláda ve středu s největší pravděpodobností schválí zvýšení platů zaměstnanců veřejné sféry o 1400 korun měsíčně. Učitelé pak mají dostat přidáno tři a půl procenta. ČT to potvrdily ministryně financí Alena Schillerová (ANO) a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Růst platů ve veřejné sféře se dotkne asi 652 tisíc lidí a má přijít rozpočet zhruba na 16 miliard.
Stará vláda chce dát veřejným zaměstnancům 1400 korun měsíčně navíc, ta nastupující nesouhlasí
Nastupující vládní koalici se nelíbí, že odcházející kabinet chce zvýšit platy veřejných zaměstnanců o 1400 korun a po svém nástupu hodlá nařízení zrušit. Pravděpodobný budoucí ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dokonce poprvé připustil zmrazení objemu platů pro příští rok.
„Celkový objem platů se podle mě má snížit nebo zafixovat a určitě jsme proti plošnému přidání všem stejně. Vedoucí pracovník, ať už je to ředitel školy, nebo ředitel muzea, dostane nějaký balík a on si sám vyhodnotí, kdo si to zaslouží a kdo ne,“ avizuje svoje plány Stanjura.
S tím ale zásadně nesouhlasí Maláčová. A ve středu na jednání vlády navrhne plošný růst platů zaměstnanců veřejné sféry o 1400 korun. Týkat se má třeba všech hasičů, policistů, úředníků nebo pracovníků v sociálních službách. „Já bych chtěla, aby to šlo do tarifů tak, aby to, co vláda lidem slíbí, lidé skutečně dostali, a nebylo to na rozhodnutí šéfů,“ reaguje Maláčová.
„My to určitě schválíme, protože jsme se tak na tom dohodli, je to zajištěno v rozpočtu, pouze si musíme říct, a to bude také jedno z témat, o kterém budeme hlasovat, zda ty částky půjdou celého do tarifu,“ doplňuje Schillerová.
Platy ve školství
Učitelé pak mají podle plánu dosluhující vládní koalice dostat přidáno tři a půl procenta. Pro velkou většinu z nich je to výhodnější než pevná částka. Třeba ministr školství Robert Plaga (za ANO) ve středu o růstu platů učitelů rozhodovat nechce. Podle něj by měla vláda o navýšení rozhodovat až ve chvíli, kdy bude jasné, že projde státní rozpočet na příští rok.
„Je rozpočtově odpovědné a odpovědné i vůči učitelské veřejnosti v tuto chvíli to nařízení neschvalovat a počkat, jak se k rozpočtu v oblasti školství postaví nová sněmovna,“ myslí si Plaga. S tím souhlasí i nastupující koalice.
„Takovéto navyšování samozřejmě nejde ruku v ruce s tím, co říkáme, a to je, že je třeba šetřit na výdajích,“ říká poslankyně a místopředsedkyně STAN Věra Kovářová. Budoucí koaliční vláda hodlá z Poslanecké sněmovny návrh státního rozpočtu během prosince stáhnout a přepracovat ho. Znovu předložit by ho mohla poslancům na začátku příštího roku.