Svrčinová: Lockdown není v plánu, dokud se nevyhlásí nouzový stav

Lockdown, neboli uzavření celé společnosti, podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové není v plánu, dokud nebude vyhlášen nouzový stav. Na Vánoce podle ní predikce, že by byl nutný, nejsou. Případně by se omezily služby jeden na jednoho a hromadné akce. Na tiskové konferenci také padlo, že ministerstvo zdravotnictví na pátečním jednání vlády navrhne, aby od 22. listopadu na hromadných akcích nad tisíc osob nebyly uznávány antigenní testy na covid-19, jen testy PCR.

Ministerstvo má podle Svrčinové plán opatření, podle kterého postupuje. „Už jsem několikrát zdůrazňovala, že jakékoliv lockdowny v tom plánu zaujímají místo, až když bychom došli k nouzovému stavu,“ uvedla Svrčinová. Predikce pro vánoční období podle ní takové nejsou. „Ale bude to vyžadovat součinnost všech občanů,“ dodala. Mají se jít očkovat, nosit roušky, dodržovat rozestupy a dezinfikovat si ruce.

„Pouze v případě, že by došlo k vyhlášení nouzového stavu, máme v plánu omezení poskytování služeb jedna osoba na jednu osobu a omezení počtu návštěvníků na hromadných akcí a podobně. Lockdown rozhodně v našich plánech nehraje žádnou roli,“ dodala.

Pokud se data budou výrazně zhoršovat a současná opatření situaci nezlepší, mohlo by skončit uznávání negativních testů na všechny typy akcí. „Dalším možným mezistupněm je provádění PCR testu v ten samý den, kdy se účastníte jakékoliv akce. Možností je víc,“ dodala.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že to, jestli budou další zpřísnění, záleží na chování lidí. „Pokud jsou tady hromadné akce, kde se nekontroluje O-T-N, kde se nekontroluje ochrana dýchacích cest, tak se pořadatelé takových akcí nemůžou divit, že dojde k nějakému zpřísnění,“ dodal. Pokud ale budou vyžadována a dodržována opatření, není podle Vojtěcha nutné dál zpřísňovat.

Změny u hromadných akcí

Na tiskové konferenci ale přesto Vojtěch se Svrčinovou určité úpravy opatření avizovali. Ministerstvo zdravotnictví na pátečním jednání vlády navrhne, aby od 22. listopadu na hromadných akcích nad tisíc osob nebyly uznávány antigenní testy na covid-19, jen testy PCR, případně potvrzení o prodělané nákaze nebo očkování, tedy systém O-T-N. Na menších akcích budou antigenní testy nadále možné.

Zpřísnění pro hromadné akce bylo podle Svrčinové projednáno s kulturní obcí. Podmínky pro vleky a lanovky probrala s Asociací lyžařských středisek. „Podmínky pro nastávající lyžařskou sezonu budou podobné jako v ostatních službách, takže bude zaveden systém O-T-N při nákupu jízdenek na vleky,“ uvedla. Podle ní to budou i náhodně kontrolovat provozovatelé.

Podmínky budou platit od 1. prosince. Nošení respirátoru nebo podobné ochrany dýchací cest bude nutné na lanovkách nebo ve frontách, pokud nebudou dodržovány rozestupy.

Změny v sociálních službách

Další opatření se dotkne návštěv v zařízeních sociální péče. Podobně jako pro ostatní využití se tam od 15. listopadu zkracuje platnost antigenních testů na jeden den a PCR testů na tři dny. Testování zaměstnanců jednou týdně, které je povinné pro neočkované, se podle Vojtěcha změny nedotknou. Jejich testy dál hradí zdravotní pojišťovny.

Ministr také požádal zaměstnavatele, aby svým zaměstnancům umožnili pracovat z domova, protože se tím sníží kontakty. Zároveň připomněl, že na pracovištích platí povinnost dodržovat rozestupy, případně nosit respirátory.

20 minut
Jednání centrálního řídicího týmu ke covidu-19
Zdroj: ČT24

V posledních dvou dnech přibylo do statistik přes 9 tisíc pozitivních testů. V nemocnicích je 2300 lidí a 300 potřebuje intenzivní péči. „Počet pozitivně testovaných bude růst. Je to o tom, jak se to propíše do nemocnic. Pokud se bude situace v nemocnicích na jednotkách intenzivní péče zhoršovat, budeme muset tato opatření zavést,“ dodal ministr.

Data ze škol zatím nejsou kompletní

Hlavní hygienička s ministrem také řekli, že ministerstvo zdravotnictví zatím nemá kompletní výsledky pondělního testování ve školách, podle Svrčinové má úřad hlášení asi z 92 procent škol. Podle Vojtěcha se v některých případech čeká na výsledky potvrzujících PCR testů.

Žáci se ve školách většinou testují antigenními samotesty. Pokud má žák pozitivní výsledek, je potřeba konfirmační PCR test. Právě na tyto potvrzující testy se podle Vojtěcha nyní čeká. Až budeme výsledky mít, budeme je prezentovat, uvedl ministr. V pondělí se testovaly děti v osmi okresech, kde bylo podle týden starých dat nad 300 nových případů nákazy covidem-19 na 100 tisíc obyvatel týdně. Vláda čelila kritice, že okresy mezi testované zařazuje s velkým zpožděním. Po 15. listopadu plánují hygienici podle Svrčinové testovat spíše jen žáky, kteří mají symptomy, a to především metodou PCR. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Experti z ČVUT pracují na posílení navigačních systémů v letectví

Satelitní navigace jsou v posledních letech terčem cílených útoků, a to především v letecké dopravě, konkrétně v oblasti kolem hranic Ruska a Baltského moře. Využívají se k tomu například rušičky signálu, které se dají jednoduše vyrobit i nakoupit. Jejich používání je ale běžně nelegální. Odborníci z ČVUT nyní společně s bezpečnostními složkami pracují na posílení navigačních systémů.
před 7 hhodinami

Česká pošta zdražuje, část penzistů si za pobírání důchodu výrazně připlatí

Česká pošta zdražuje. Za posílání poukázek, dopisů nebo pohledů si lidé od února připlatí. Ceny se liší podle rychlosti dodání i hmotnosti. Pobírání důchodu v hotovosti bude stát mladší ročníky víc než dvojnásobek – 78 korun místo pětatřiceti. Úřady proto doporučují, aby penzisté používali bankovní účet. Státní podnik změn chystá víc – od března zdraží i balíky. Počet listovních zásilek doručených poštou ale dlouhodobě klesá. Za posledních deset let se snížil zhruba o dvě třetiny.
před 9 hhodinami

Stanjura: Další úsporný balík bude nutnost. Část politiků varuje před přílišnými škrty

Příští vláda bude muset po volbách připravit další úsporná opatření, aby zlepšila hospodaření státu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvedl, že nový úsporný balíček bude nutností, přičemž opatření by měla být připravena do konce roku 2026. Opozice doporučuje soustředit se zejména na výběr daní. Část politiků přitom varuje před příliš velkými škrty.
před 10 hhodinami

Více linek či zastávek. Uherské Hradiště má nový systém MHD

Uherské Hradiště spustilo nový systém městské hromadné dopravy (MHD) pojmenovaný Poulička. Cestujícím nabízí více linek, spojů i zastávek. Trasy linek nekončí jen na autobusovém nádraží, jak tomu bylo dosud, ale propojují různé části města přes jeho centrum. Cestující budou moci využívat přímá spojení s důležitými místy, jako jsou nemocnice, obě nádraží nebo školy, popsal mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma. Novou MHD provozuje Znojemská dopravní společnost Psota.
před 11 hhodinami

Agrofert uspěl s částí žalob kvůli dotacím. Fond o nich musí znovu rozhodnout

Městský soud v Praze během půl roku rozhodl o devatenácti žalobách holdingu Agrofert na Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) kvůli zamítnutí dotací za zhruba 350 milionů korun. Se třinácti žalobami dceřiné firmy koncernu uspěly, nemají ale na dotace automaticky nárok. Podle soudu úředníci fondu dostatečně nezdůvodnili ukončení zpracovávání žádostí o dotace, a musejí tak rozhodnout znovu, napsal web iRozhlas.cz. Ve zbytku případů dal soud zapravdu fondu, dvakrát státní úřad uspěl i u Nejvyššího správního soudu.
před 16 hhodinami

Popularita běžeckých klubů roste

Motivace, noví přátelé, ale i sdílení nadšení pro běh jsou jen některé důvody, proč roste mezi běžci zájem o takzvané running cluby. Česká televize jich několik oslovila a ty potvrzují, že lidé stále častěji vyhledávají běh ve skupinách – ať už v centrech měst, v okolní přírodě nebo na běžeckých oválech. Ačkoliv má běhání ve skupině řadu výhod, odborníci upozorňují i na možná rizika, jako je nedostatek individuálního přístupu trenéra nebo tlak na udržení tempa skupiny.
před 18 hhodinami

Češi podali nejméně patentů za poslední dekádu

Lidé, instituce i firmy loni podali nejméně patentových přihlášek za posledních deset let. Bylo jich pět set. Pro žadatele je často výhodnější usilovat o ochranu v zahraničí. Úřad průmyslového vlastnictví v uplynulém roce udělil 380 patentů, proces trvá i několik let. Přihlášky se nejčastěji týkaly oboru dopravy, skladování, měření nebo optiky a zdraví. Nejvíce platných patentů vlastní ČVUT, Škoda Auto nebo Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava.
před 19 hhodinami

Suchej únor se letos zaměřuje na sebereflexi

Třináctý ročník kampaně Suchej únor letos přináší dopis sám sobě, ve kterém si mohou účastníci výzvy zvolit vlastní cíle na období alkoholového půstu. Od organizátorů kampaně mohou zapojení lidé čekat podporu formou motivačního kalendáře a tipů na aktivity, řekl ČT ředitel neziskové organizace Suchej únor Petr Freimann. Alkohol denně pije v Česku podle dat Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti až deset procent obyvatel.
před 20 hhodinami
Načítání...