Šaroch v kauze Čapí hnízdo pochybil, nereagoval na informace k výslechu svědků, uvedlo VSZ

Dozorující žalobce Jaroslav Šaroch v kauze Čapí hnízdo podle Vrchního státního zastupitelství (VSZ) pochybil, když bezokladně nereagoval na nové informace týkající se možného výslechu svědků. Tímto pochybením došlo podle VSZ ke vzniku průtahů v trestním řízení. Pražské městské státní zastupitelství, na němž Šaroch působí, uvedlo, že závěry dohledové činnosti bere na vědomí, bude se jimi zabývat a zváží vhodná opatření.

Video Události
video

Události: Státní zástupce při vyšetřování kauzy Čapí hnízdo chyboval

V případu jsou obviněni premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Policie je stíhá kvůli poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Oba vinu dlouhodobě odmítají.

„V rámci dohledového přezkumu bylo zjištěno pochybení dozorového státního zástupce Městského státního zastupitelství v Praze, který bezodkladně, jak je jeho povinností, nereagoval na nové informace týkající se možného výslechu svědků. Tímto pochybením dozorového státního zástupce pak došlo ke vzniku průtahů v trestním řízení,“ uvedla pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.

Podle Bradáčové bylo o výsledku dohledového přezkumu podrobně informováno dozorové Městské státní zastupitelství v Praze. Jeho vedení by mělo podle ní na zjištěné pochybení reagovat a přijmout účinné opatření tak, aby k jeho opakování v budoucnu již nedošlo.

Městské státní zastupitelství v Praze se chce soustředit na vydání rozhodnutí

„Ze strany Vrchního státního zastupitelství v Praze jsme byli o závěrech dohledové činnosti vyrozuměni. Tyto bereme na vědomí, budeme se jimi zabývat a zvážíme vhodná opatření. Za důležité považujeme soustředit se v současné době na dopracování věci a vydání meritorního rozhodnutí. Tomuto odpovídá i přijatý postup v podobě již zveřejněné informace o zkrácení lhůty pro zpracování věci,“ reagoval mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze (MSZ) Aleš Cimbala. 

Šaroch o tom, že policistům vrátí případ k došetření, rozhodl na konci srpna, o vrácení rozhodl zejména kvůli tomu, aby vyšetřovatelé doplnili výslechy svědků. Informace, kvůli kterým kauzu vrátil, však měl podle Deníku N už od července. Kriminalisté poté, co doplnili výslechy, Šarochovi spis s návrhem na podání obžaloby předali v pondělí. Cimbala připomněl, že šéf MSZ Martin Erazím Šarochovi stanovil měsíční lhůtu, do které by měl o policejním návrhu na obžalobu rozhodnout.

Pozadí kauzy

Vrchní státní zastupitelství v kauze Čapí hnízdo vykonává dohled. Podle zákona je nadřízená úroveň oprávněna dávat nižším žalobcům pokyny, kterými se musejí řídit. Nejbližší vyšší státní zastupitelství může také nižší úrovni věc odejmout a vyřídit ji samo v případě, kdy je nečinné nebo svůj postup bezdůvodně protahuje.

Podstatou případu je, že farma Čapí hnízdo původně patřila premiérovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se však přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. Premiér holding v roce 2017 vložil do svých svěřenských fondů.

V kauze Čapí hnízdo původně čelilo obvinění jedenáct lidí včetně členů Babišovy rodiny. Šaroch postupně stíhání všech zastavil. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání premiéra Babiše a Nagyové. Zároveň potvrdil, že ostatní definitivně skončila.

V polovině září na policii v kauze vypovídal premiérův syn Andrej Babiš mladší, novinářům po svém výslechu řekl, že z něj otec udělal takzvaného bílého koně a že nikdy nechtěl být součástí dotačního podvodu.

Premiér Babiš ve čtvrtek novinářům před odletem z Maďarska řekl, že stíhání je účelové. „Vytáhne se to vždycky před volbami, na dotaci firma měla nárok, dotace se vrátila,“ uvedl. „Je to jenom další z řady různých věcí, které mají vrhnout nějaký negativní stín na moji osobu a je to samozřejmě nesmysl,“ dodal. Žalobce Zeman podle předsedy vlády stíhání obnovil z politických důvodů.

Poslance ani senátora nelze podle Ústavy trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Je tak pravděpodobné, že pokud Babiš v říjnových volbách do sněmovny obhájí mandát, bude muset policie znovu žádat o jeho vydání. Sněmovna už Babiše ke stíhání vydala dvakrát, nejprve v září 2017, následně v lednu 2018 v novém složení po sněmovních volbách.