Necelá čtvrtina Čechů odmítá očkování proti covidu, zjistilo CVVM. Postupně jich ubývá

Téměř čtvrtina Čechů se nenechá očkovat proti covidu. V průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) to na začátku června uvedlo 23 procent občanů. Odmítačů postupně ubývá, v únoru vakcínu nechtělo 33 procent lidí, v dubnu 26 procent. Očkovat se naopak nechá 35 procent lidí, sedm procent váhá. Ostatní už v době průzkumu měli alespoň první dávku očkování. Podle dvou třetin občanů by antigenní testování mělo být i dál pro všechny hrazeno každé tři dny (což platilo od února do konce května).

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Zdeněk Rerych

Lidé, kteří nechtějí vakcínu, jako nejčastější důvod uváděli nedůvěru k očkování jako takovému. Dalším důvodem je to, že vakcína podle nich byla vyvinuta příliš rychle a není tak dostatečně otestovaná. Mají také obavy z vedlejších účinků očkování nebo dlouhodobých následků. Rozhodně se nenechá očkovat desetina lidí, 13 procent uvedlo, že se spíše nenechá.

Ve věku nad 60 let očkování odmítá 14 procent lidí, dvě procenta rozhodnuta nejsou. Ve věkové skupině 45 až 59 let vakcínu odmítá 26 procent lidí a šest procent váhá. Z lidí mezi 30 až 44 roky věku se očkovat nechce 25 procent a osm procent se zatím nerozhodlo. Také mezi dvacátníky se nechce naočkovat čtvrtina respondentů, desetina není rozhodnuta. V nejmladší generaci tři z deseti o očkování zájem nemají a asi čtvrtina zatím neví, jestli se nechá očkovat.

CVVM: Veřejnost o testování a očkování proti onemocnění COVID-19 - červen 2021 568.79 KB

Většina byla pro častější hrazené antigenní testy

Naopak ti, kteří se chtějí nechat očkovat, případně už naočkovaní jsou, jako nejčastější důvod svého rozhodnutí uváděli, že chtějí zůstat zdraví, ochránit se před nemocí covid, ze které mají obavy, nebo že chtějí zamezit závažnému průběhu této nemoci. Rozhodně se chce nechat očkovat 19 procent lidí a spíše 16 procent. Mezi lidmi, kteří se rozhodně chtějí nechat očkovat nebo již očkovaní jsou, je více dotázaných s vysokoškolským vzděláním.

V první polovině června 69 procent lidí souhlasilo s tím, že antigenní testování by mělo být i nadále pro všechny hrazeno každé tři dny (od června došlo ke změně, kdy začal být antigenní test z preventivních důvodů hrazen jen jednou týdně, ovšem k tomu přibyl dvakrát měsíčně přesnější PCR test). Podle 57 procent respondentů by vstup na hromadné akce měl být umožněn pouze lidem, kteří jsou očkovaní nebo otestovaní. K naprostému uvolnění cestování se lidé stavěli spíše odmítavě, pro volné cestování se vyslovilo 29 procent dotázaných, proti bylo 64 procent.

CVVM průzkum provedlo mezi 29. květnem a 13. červnem mezi 957 respondenty staršími 15 let. Co se týče zmíněného testování, tam se čeká další omezení. Vláda 19. července rozhodla, že se preventivní testy na covid nebudou od 1. září hradit ze zdravotního pojištění. Výjimku budou mít děti do 12 let, protože pro ně zatím není dostupné očkování. Testy budou i nadále hrazeny také lidem, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat, a těm, kteří už s očkováním začali, ale nemají ho dokončené.