Pokud jen na pár dní zavřeme průmysl, pandemii výrazně srazíme, domnívá se epidemiolog Smejkal

37 minut
Otázky Václava Moravce: Roman Prymula a Petr Smejkal
Zdroj: ČT24

Rada vlády pro zdravotní rizika možná doporučí zavřít okolo Velikonoc na několik dní průmyslové podniky. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl člen rady a hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal. Mělo by to podle něj významný vliv na pokles počtu nakažených nemocí covid-19. Proti uzavírání průmyslu se naopak postavil poradce prezidenta pro zdravotnictví, epidemiolog Roman Prymula.

„Máme zavřené školy, divadla, kina, ale průmysl jede dál. Trošku bych přitlačil. Řada mých kolegů bojuje za to, jestli by kolem Velikonoc nebyla dobrá uzávěra také průmyslu, alespoň na pár dnů,“ řekl v pořadu Smejkal. 

Tímto směrem jdou nyní úvahy zdravotnické rady. Smejkal je přesvědčen, že kdyby se k Velikonocům přidalo pár dní volna navíc, efekt na sražení pandemie by byl výrazný. Pokud se na tom s kolegy shodnou, navrhne to na Radě vlády pro zdravotní rizika.

Prymula z návrhu tolik nadšený není. Technicky by to dle něj asi prospělo, ale není pro to, aby se nyní průmysl uzavíral. Spíše chce hledat příčinu potíží. Nemyslí si, že to je problém průmyslu, ale spíše přestávek a obědů, kdy člověk, který má respirátor, ho během pauzy sundá. Výhody krátké uzávěry průmyslu považuje za obtížně zkalkulovatelné.

Smejkal uznal, že pauzy na obědy se potvrdily jako velice rizikové. Dodal, že je nutné přitlačit na testování. „Když rozjedeme testování dvakrát týdně, antigenními testy, kvalitním odběrem, tak můžeme ubrat někde jinde. Na pandemii je nutné tlačit z více stran,“ uznal. 

Větší prodlevy mezi dávkami

Smejkal také hovořil o plánovaných změnách v systému očkování. Uvedl, že u lidí, kteří se teprve budou na očkování objednávat, asi dojde k prodloužení prodlevy mezi první a druhou dávkou. Je to z důvodu vysoké zátěže nemocnic. Upozornil, že rozhodnutí ještě není finální.

Prodleva může být až 42 dní po první dávce. Dodal, že očkování v Česku je také dosti logistický problém. „My jsme to zbyrokratizovali víc, než bylo nutné. Nechceme to komplikovat, zdůrazňujeme, že by toto rozhodnutí bylo krátkodobé. V dubnu už to nebude mít cenu, zátěž nemocnic nebude tak velká. Důležité je zdůraznit, že těm, co se druhá dávka odsune, to nijak neublíží. Naopak to zachrání lidské životy,“ řekl. 

Prymula s prodloužením podání druhé dávky souhlasí. „Já jsem ještě radikálnější. Když vidíme data z Anglie, tak není problém aplikovat tu druhou dávku až po třech měsících. Důvod je jednoznačný. Čím jdete dále po první dávce, účinnost vakcíny stoupá. Jednoznačně musíme proočkovat co největší skupinu první dávkou a v případě osob, které chorobu prodělaly, si dovedu představit, že se budou očkovat až po třech až šesti měsících,“ dodal.

Dle Prymuly se ukazuje, že riziko reinfekce je poměrně malé. V tuto chvíli denně umírá průměrně dvě stě lidí, kdyby Česko proočkovalo rizikové kategorie, tak je podle exministra schopno statistiku snížit o tři čtvrtiny, což je 4,5 tisíce životů za měsíc. „Proto je důležité, abychom očkovali co nejrychleji.“ 

Spor o vakcíny

Smejkal v pořadu také prohlásil, že podporuje užití výhradně těch vakcín, které jsou schváleny Evropskou lékovou agenturou. Nepochybuje o tom, že ruský preparát Sputnik V je dobrá vakcína, ale prodlevy ve schvalování v něm nebudily důvěru. Kdyby tu nebyla žádná vakcína, tak by byl jednoznačně pro. V souvislosti se Sputnikem se mluví o dodávce cirka dvaceti tisíc vakcín.

„Oni (Ruská federace) by pak troubili do světa, že zachránili Českou republiku, než bychom to ale zpracovali, tak je to zanedbatelná věc. Je to z mého pohledu zbytečné. Možná je to generační problém, ale myslím, že za spoustou věcí, co dělá Ruská federace, je politický zájem,“ řekl.

Podle Prymuly je již zbytečné, aby zatím neschválenou vakcínu Sputnik V prozkoumali čeští univerzitní vědci a dali vládě doporučení k jejímu užití. „Pointa byla v tom, že budeme moci tu vakcínu získat dříve. Když doběhne registrační cyklus tak, jak je oficiálně prezentováno, tak už se k vakcíně nedostaneme,“ řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi Prima.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěOpozice kritizuje zákon o podpoře bydlení

Sněmovna pokračuje v závěrečném kole debaty o zákonu o podpoře bydlení, jenž míří zejména na lidi ohrožené bytovou nouzí. Na programu mimořádné schůze svolané z koaličního podnětu je také uzákonění pravidel pro lobbování a sociální novela, v níž prosazují opoziční ANO a SPD zvýšení některých příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením. Sněmovnu ve středu postihl výpadek hlasovacího zařízení, které se podařilo opravit.
09:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, třeba družstva, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila.
10:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Policie prověřuje nehodu v Hustopečích kvůli dvěma trestným činům

Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou, kde v únoru vykolejily a vzápětí shořely cisterny s benzenem, o trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Nehodu se škodou ve stovkách milionů korun vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské okresní státní zastupitelství. Nikdo dosud nebyl obviněn, řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
08:39Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
před 6 hhodinami

Na český trh vstoupil čínský gigant v oblasti elektroaut

Na tuzemském automobilovém trhu přibyla nová čínská konkurence. Je jím výrobce automobilů BYD, který je jedním ze světových hráčů na poli elektromobility. Největší čínská automobilka prozatím tuzemským zákazníkům nabídne dva elektromobily a hybridní vůz. Přestože na českém trhu působí i další čínské automobilky, poptávka po jejich autech zdaleka nedosahuje zájmu spotřebitelů o už zavedenější značky. Letos byl z elektrických aut největší zájem o vozy značky Škoda, Volkswagen a Tesla.
před 7 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...