V pátek přibylo podle testů 8559 nakažených, do Česka dorazila vakcína AstraZeneca

9 minut
Události: Do Česka dorazila vakcína AstraZeneca, Blatný chce jednat o zpřísnění opatření
Zdroj: ČT24

V pátek přibylo v Česku 8559 potvrzených případů covidu, to je o 500 víc než před týdnem. Počet zemřelých s koronovirem přesáhl hranici sedmnáct tisíc. Index PES stoupl o dva body na 73 a nadále odpovídá čtvrtému stupni. Do Česka dorazila první várka vakcín firmy AstraZeneca. Pravidelné testování zaměstnanců ve firmách by mohlo začít ještě v únoru.

Do distribučního centra v Říčanech u Prahy dodávka vakcín AstraZeneca dorazila v sobotu ráno, jde o 19 200 dávek. Distribuci, která odstartuje v pondělí, zajistí firma Avenier ze skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka do doby, než zdravotní pojišťovny ve výběrovém řízení určí oficiálního distributora.

Česko si od AstraZenecy objednalo tři miliony dávek vakcíny, v únoru by jich podle koordinátorky očkování Kateřiny Baťhové mělo dorazit 130 tisíc. Ředitelka zdravotní péče firmy AstraZeneca pro Českou republiku Jarmila Dolečková v rozhovoru pro MF Dnes řekla, že firma by během února měla dodat zhruba 170 tisíc dávek.

AstraZeneca má být díky svému jednoduššímu skladování určena i k očkování praktickými lékaři v ordinacích nebo u svých pacientů doma. Podává se ve dvou dávkách do svalu v horní části paže, a to s odstupem čtyř až dvanácti týdnů. Právě s delším intervalem se ukazuje být nejúčinnější, kvituje místopředsedkyně České vakcinologické společnosti Hana Cabrnochová.

„Můžeme stále nabírat na první dávku a zvyšovat počty očkovaných, aniž bychom přistupovali k podání druhé dávky,“ vysvětluje přínos vakcíny. Tuzemská vakcinologická společnost neomezuje, do jakého věku je přípravek vhodný, jako to dělají některé jiné země (Itálie, Francie, Švédsko, Belgie a další), zdůrazňuje ale, že ideální by bylo očkovat touto vakcínou mladší potřebné kategorie, například učitele.

„Máme málo vakcín, tak jsme rádi, že ta vakcína nebude mít limit pro používání daný věkem. A jestliže tady padne rozhodnutí například začít již nyní očkovat učitele, tak by to bylo vynikající právě pro využití této očkovací látky,“ řekla místopředsedkyně České vakcinologické společnosti Cabrnochová.

V pátek testy v tuzemsku odhalily 8559 nových případů koronaviru, což je o pět stovek více než před týdnem. V nemocnicích před víkendem leželo 5756 lidí s covidem-19, což je zhruba o 180 méně než předchozí den a o 150 méně než o týden dříve. Ve vážném stavu je 1018 pacientů.

Nemocnice na hraně

Nemocnice jsou podle ministerstva zdravotnictví na hraně kapacit, právě jejich naplněnost je nyní podle vlády hlavním ukazatelem pro určování opatření proti šíření nákazy. Začátkem ledna bylo v zemi přes sedm tisíc hospitalizovaných s covidem, od té doby jejich počet klesá.

Statistiky ministerstva ale nezohledňují to, že pacient s covidem-19 v nemocnici je po deseti dnech přeložen na standardní oddělení jako negativní, nemá-li poslední tři dny příznaky. V počtech hospitalizovaných nakažených novým typem koronaviru se tak dál neobjevuje, přestože v nemocnici zůstává týdny, někdy i měsíce.

Správa státních hmotných rezerv v sobotu začala s odvážením pěti set lůžek z rušené polní nemocnice v pražských Letňanech. Odjely první tři kamiony, poslední z patnácti plánovaných vozů odveze lůžka v úterý. Už v pátek armáda odvezla drtivou většinu těžkého materiálu. Nemocnice zůstala nevyužita. Správa v současnosti propůjčuje dalších 999 lůžek jiným zdravotnickým zařízením.

Testy ve firmách by mohly proplácet pojišťovny

Protiepidemické skóre PES k sobotě stouplo o dva body na 73 a nadále odpovídá čtvrtému stupni. Ve srovnání s předchozím dnem se výrazně nezměnily čtyři základní ukazatele, z nichž se skóre počítá. Například růst podílu hospitalizací byl sice minimální, statistici ale připočetli dva body za jeho mezitýdenní nárůst.

Zaměstnavatelé a zástupci ministerstev se dohodli, že pravidelné testování zaměstnanců ve firmách by mohlo začít ještě v únoru. Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje bude začátek testování záviset na tom, kdy ministerstvo zdravotnictví dokončí nastavení podmínek vyšetření.

Některé firmy své pracovníky už testují, testy si ale platí samy. Nově by antigenní testy v podnicích proplácely zdravotní pojišťovny. Dle Rafaje zatím není jasné, kolik přesně by platily. Zaměstnavatelé už loni v létě žádali o to, aby testování v podnicích podpořil stát, začátkem listopadu o tom jednala tripartita, rozhodnutí ale dosud nepadlo.

Další plošné zákazy nejsou řešením, míní opozice

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) chce kvůli zhoršování epidemické situace v pondělí probrat možné další zpřísnění zákazů. Premiér Andrej Babiš (ANO) je zatím proti. Blatný ale varuje, že stávající opatření přestala fungovat a v některých regionech se šíří nakažlivější mutace. Ve hře je tak podle něj i omezení pohybu mezi kraji.

Podle opozice i komunistů, kteří vládu tolerují, ale další plošné nařízení situaci nezlepší. „Nedůvěra ve vedení krajských hygienických stanic ze strany vlády a ministerstva zdravotnictví je nesprávná a měli bychom jim dát šanci, aby oni to upravili tak, aby to fungovalo,“ okomentoval předseda KSČM Vojtěch Filip.

Proti omezení pohybu mezi hlavním městem a Středočeským krajem se v sobotu vymezili pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN). Upozornili na to, že dohromady oba kraje tvoří jednu funkční aglomeraci, která je propojena dopravně, sociálně i ekonomicky. „Je zásadně nutné zachovat i propojení v oblasti zdravotnictví,“ napsali Hřib s Peckovou na Twitteru.

Premiér chce lidi víc motivovat k dodržování současných pravidel. S tím souhlasí i opozice. Ta žádá, aby se kabinet zaměřil na regionální ohniska nemoci radši než na celoplošná opatření. „Smysl a logiku dává to, od čeho se vláda odklonila, a to jsou ta místně příslušná opatření. Opatření v ohniscích, jako je Karlovarsko, Chebsko. Tam se zaměřme na to, že třeba i omezíme nějaký pohyb,“ uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

„Prosazujeme, aby se vláda zaměřila na rizikové skupiny, to je ale dvacet procent populace, a většinu nechala normálně žít při základních opatřeních,“ apeloval předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Většina opozičních stran také navrhuje, aby stát lidi víc motivoval k dodržování současných zákazů, a to hlavně finanční podporou. „Nemyslím si, že má dojít k větší represi. Spíše k větší empatii vůči lidem, vysvětlení. A také k mnohem účinnější pomoci těm, kteří jsou těmi opatřeními postiženi,“ řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. S tím souhlasí také pirátská poslankyně Olga Richterová, která trvá na kompenzacích pro lidi zasažené krizí.

„Souvisí to nejenom s tou přímou motivací toho člověka, aby nepřišel o čtyřicet procent příjmů, souvisí to i se zvýšením motivace zaměstnavatelů, aby netáhli těch prvních 14 dní nemocenské jenom ze svých výdajů,“ uvedl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

S tím, že by vláda měla lidi víc motivovat k respektování zákazů, souhlasí i vládní sociální demokraté. „Nejdřív pojďme lidi motivovat, ať dodržují stávající opatření, než zpřísníme,“ navrhl ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda omezí počet zákonů poslaných do sněmovny

Vláda výrazně omezí počet zákonů, které pošle do dolní parlamentní komory. Před středečním výjezdním zasedáním kabinetu v Kutné Hoře to uvedlo hned několik ministrů. Do konce volebního období zbývá zhruba čtyři a půl měsíce. Poslanci navíc chtějí standardní projednávání zákonů ukončit dřív – v červnu. Výjimku budou mít buď urgentní normy reagující na konkrétní situace, nebo naopak technické novely, na kterých se vláda dohodne s opozicí.
Právě teď

Cermat školství ničí, míní lektor. Testy tvoří experti, oponuje Krejčí

Cermat svými testy ničí naše školství, jsou tam příklady odtržené od praxe, uvedl v úterních Událostech, komentářích s moderátorem Martinem Řezníčkem lektor a didaktik Robert Čapek, který je známý pod přezdívkou Líný učitel. Podle bývalého ředitele Cermatu Miroslava Krejčího je řešení situace složitější a není cestou tyto typy testů zrušit. Zmínil, že se na nich podílejí odborníci. Školský systém podle něj potřebuje mít jasná čísla, kterými výsledky vzdělávání měří.
před 2 hhodinami

Fiala varoval před škodami kvůli odkladu dohody o Dukovanech

Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že brněnský soud bude ve sporu o dostavbu Dukovan rozhodovat co nejrychleji a uvědomuje si rizika a škody, které vznikají z prodlení. Uvedl to po středečním zasedání vlády. Jaderný tendr loni vyhrála jihokorejská firma KHNP.
12:35Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Justiční špičky jednaly s Pavlem o násilí mladých či digitalizaci

Prezident Petr Pavel se ve středu odpoledne sešel s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Hovořili o prioritách v řízení státního zastupitelství či o rostoucím násilí nezletilých a mladistvých. Pavel jednal také s prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Na Pražském hradě řešili například kroky státu k zefektivnění soudního řízení. Vávra dodal, že prezident by se chtěl začít s představiteli justice scházet častěji.
15:11Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Den proti rakovině letos upozorňuje na karcinom tlustého střeva

V Česku se ve středu koná tradiční sbírka proti rakovině. Tisíce dobrovolníků v ulicích nabízejí umělé žluté kvítky měsíčku lékařského, letos se světle zelenou stužkou. Sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině, se tento rok zaměřuje na prevenci nádorů tlustého střeva a konečníku. Tyto nádory lékaři v Česku každoročně diagnostikují zhruba sedmi tisícům lidí.
před 5 hhodinami

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
10:26Aktualizovánopřed 9 hhodinami

„Sonda do duše“ profesionálů přinesla cenu reportáži o střelbě na fakultě

Nadace OSF v Praze ocenila novinářky a novináře, kteří citlivě, precizně a inovativně zpracovali klíčová témata v uplynulém roce. Cenu za audiovizuální reportáž získaly Zuzana Černá a Barbora Loudová za reportáž Temnota našich dní, která „přinesla sondu do duší“ těch, kteří byli na místě tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. „Z našeho pohledu to byli především trénovaní profesionálové, policisté, záchranáři a psychologové,“ uvedla Černá s tím, že jako autorky chtěly nabídnout společnosti terapii a ukázat, že „pokud tito lidé prožívají emoce a jsou zasaženi, tak na to má právo každý z nás“.
před 9 hhodinami

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 16 hhodinami
Načítání...