Volby by aktuálně vyhrálo hnutí ANO, ODS si pohoršila, vyplývá z modelu Medianu

Sněmovní volby by v listopadu podle modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO. Stejně jako v říjnu by ho volilo 28,5 procenta lidí. Druzí by s odstupem skončili Piráti, kteří momentálně mají podporu 14 procent voličů. Proti předchozímu průzkumu si pohoršila ODS, která by spolu s posilujícím hnutím STAN skončila třetí. Obě uskupení by podle modelu nyní získala 10,5 procenta hlasů.

Podle autorů volebního modelu se na poklesu preferencí ODS o 2,5 procentního bodu proti říjnu mohlo podepsat hlasování s hnutím ANO o superhrubé mzdě. „ANO je nadále na první pozici, ovšem je na stejné úrovni jako v září a říjnu, kdy mírně ztratilo. Mírný pokles může mít spojitost s druhou vlnou pandemie covidu-19,“ dodali. Ještě v srpnu si nejsilnější vládní hnutí premiéra Andreje Babiše drželo stabilní pozici kolem 30 procent, na podzim se pohybuje pod touto hranicí.

Preference STAN sice dál posilují, podíl přesvědčených voličů strany ale podle Medianu zůstává nízký. Hnutí STAN by příští rok mělo ve sněmovních volbách kandidovat v koalici s Piráty.

Každá ze stran další chystané volební koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL mírně oslabila. Jestli jde o trvalý trend, bude jasné v dalším modelu, v němž už bude tento středopravý trojblok uveden jako jeden celek, poznamenali analytici Medianu.

SPD přisoudil aktuální volební model 8,5 procenta voličů, sociální demokracii by v listopadu volilo sedm procent respondentů a komunisty šest procent. KDU-ČSL a TOP 09 se pohybují těsně kolem pětiprocentní hranice nutné pro vstup do Poslanecké sněmovny. Trikolóra by získala podporu 2,5 procenta a Zelení 1,5 procenta.

Voleb do Poslanecké sněmovny by se v listopadu zúčastnilo 62,5 procenta respondentů, tedy o něco víc, než přišlo k posledním volbám do sněmovny v roce 2017. Výzkum se uskutečnil od 1. do 30. listopadu na vzorku 1003 respondentů starších 18 let. Do volebního modelu vstupují ti, kteří nevylučují účast ve volbách, tedy 630.