Snad se nevydáme polskou a maďarskou cestou, doufá Rychetský

54 minut
Interview speciál: Pavel Rychetský
Zdroj: ČT24

Jarní uzavření hranic bylo podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského absolutně protiprávní, za brutální zásah do lidských práv označil také omezení svobody podnikání a pohybu. V rozhovoru pro ČT Rychetský také prohlásil, že nouzový stav se hodí každé vládě, protože otevírá široké možnosti rozhodování. O spravedlnost se podle něj právní systém neustále snaží a věří, že tuzemská justice si udržuje nezávislost, byť připouští individuální lapsy. Vyslovil také naději, že v Česku nedojde k destrukci soudního systému jako v Polsku či Maďarsku.

„Vláda může v krizové situaci zavřít hranice, ale pro návrat nebo pro příjezd do země. My máme v ústavě, z důvodů, které si jen starší lidé pamatují, výslovné ustanovení, že nikomu nelze bránit v tom, aby tuto zemi opustil,“ zdůraznil v rozhovoru Rychetský.

Kontrola vlády, která má ve sněmovně většinovou podporu, je podle něj jen symbolická. Soudcům by proto v nouzovém stavu umožnil rozhodovat stejně rychle jako zákonodárcům. Vláda totiž může měnit opatření každých pár dní, ale Ústavní soud na to nemůže reagovat.

V rozhovoru pro Českou televizi také ocenil prezidenta, od kterého letos dostal – i přes vzájemné neshody – státní vyznamenání. „Když prezident akceptoval návrh (Senátu), považoval jsem za samozřejmé, že to přijmu. Přestože s panem prezidentem v posledních letech nemáme nejlepší vztahy, oceňuji, že tomuto návrhu vyhověl, i když nemusel,“ komentuje Rychetský.

K Zemanově politice ale zůstal kritický. „Trápí mě to, že člověk, kterého jsem poznal jako nepochybně liberálně založeného humanistu, už několik let podléhá různým, někdy téměř xenofobním postojům,“ řekl předseda Ústavního soudu na adresu hlavy státu.

Kandidovat na prezidenta by sám Rychetský nechtěl. „Například proto, že bych těžko byl schopen se podbízet jednoduchými slogany a demagogií. Navíc ani můj věk není vhodný pro to, abych to zkoušel,“ shrnuje své důvody.

Za nejvýznamnější a nejpřevratnější událost v životě považuje kromě narození svých dětí revoluci v roce 1989. Dnes je ale zklamaný. „Nečekal jsem po tom listopadu, že můžeme mít předsedou vlády takovou osobu, jako máme dnes, z hlediska její minulosti. To jsem si myslel, že už definitivně skončilo,“ nechal se slyšet Rychetský.

Nerovnosti neodstraníme nikdy, snažíme se

„Se spravedlností to není jednoduché. Od nepaměti se považuje za jakýsi ideální cíl, stav, kterého bychom chtěli dosáhnout. Od nepaměti se to nedaří. Ve skutečnosti spravedlnost je jakýsi stav, ve kterém bychom chtěli – a tomu pomáhá právo – zajistit skutečnou rovnost,“ konstatuje předseda Ústavního soudu.

Všechny právní systémy si podle něj uvědomovaly, že vedle formální je možno se blížit té reálné tak, že se rovnost bude kompenzovat. „Říká se tomu pozitivní diskriminace,“ dodává Rychetský s tím, že se to nikdy nemůže podařit.

Spravedlnost a právo není totéž, zdůrazňuje. „Snažíme se, aby se odstranily nerovnosti. Děláme to různými prostředky, snažíme se slabší stranu zvýhodnit a pomoci jí, ale to je jen malinká část života. Většina nespravedlností a problémů se k soudu nedostane,“ připouští.

Uznává také, že v Česku člověk nemá úplnou garanci, že se vždy spravedlnosti dočká. „Asi toho není možné dosáhnout, ale musíme se alespoň přibližovat tomu, aby bylo spravedlnosti učiněno zadost. Spravedlnost, která není poskytnutá včas, přestává být spravedlností,“ vysvětluje Rychetský v komentáři k rychlosti českých soudů.

„Dění v Polsku a Maďarsku je katastrofa, nás to snad nečeká“

V rozhovoru předseda nejvyšší tuzemské soudní instance komentoval také dění v okolních zemích. Kroky vlád proti soudnictví v Polsku a Maďarsku považuje za katastrofální. „Je to cílevědomé bourání základů demokratického právního státu. Útok na ústavní soudy v obou těchto zemích a posléze na celou justici, kdy se demokraticky zvolená většina rozhodne soudní moc vykastrovat, to je tragédie,“ míní.

Podotýká, že soudy nejsou miláčky vlád a parlamentů i ve zcela demokratických zemích, jelikož tyto instituce kontrolují. Tendence si soudy podmanit jsou tedy všude a jde o to, aby si justice nestrannost dokázala udržet. „Doufám, že naší zemi tato trajektorie, kterou prožívá Polsko a Maďarsko, nečeká,“ uvedl Rychetský. Věří, že český soudní systém si nestrannost a nezávislost zatím hrdě udržel.

„I mezi soudci se občas našel někdo zkorumpovaný, kdo selhal,“ uznává předseda Ústavního soudu a vyzývá k tomu, aby se podle těchto případů neposuzovala celá tuzemská justice.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Svaz: Závazné dohody k dostavbě Dukovan zatím nejsou, jde jen o sliby

Žádné závazné dohody mezi českými firmami a korejskou společností KHNP, preferovaným dodavatelem nových jaderných bloků v Dukovanech, dosud uzavřeny nebyly. Uvedl to prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza. Varoval, že účast českých firem na projektu může být velmi omezená. Šéf KHNP Whang Joo-ho v rozhovoru pro ČT na začátku roku uvedl, že předpokládá zapojení českého průmyslu do dostavby Dukovan ve „značné míře“. Deklarovaných šedesát procent dle něj platí, nebude to však hned od začátku.
14:14Aktualizovánopřed 6 mminutami

iDNES.cz: Zítko dostal kvůli incidentu na soudu s Peterkovou podmínku

Obvodní soud pro Prahu 2 uložil Pavlu Zítkovi roční podmíněný trest kvůli předloňskému incidentu na pražském městském soudu při jednání s bývalou novinářkou Janou Peterkovou. Muž spojovaný s českou dezinformační scénou dostal také dvouletý zákaz pobytu na území Prahy, informoval web iDNES.cz. Verdikt je nepravomocný. Podmíněnými tresty potrestaly soudy za stejný čin už loni tři další muže. Jejich rozhodnutí už soudní moci nabylo.
před 3 hhodinami

Češi dosud vybrali na Ukrajinu sedm miliard

Češi poslali za tři roky plnohodnotné ruské invaze na pomoc Ukrajině nejméně 6,9 miliardy korun. ČT to potvrdila Milada Mašková Váchová z Člověka v tísni. Významná část humanitární pomoci se aktuálně týká velkých infrastrukturních projektů a oprav. Peníze na pomoc napadené zemi vybírá také iniciativa Dárek pro Putina, která ve spolupráci s ukrajinskou armádou posílá především vojenskou pomoc. Od začátku plnohodnotné ruské války už od lidí vybrala další téměř miliardu.
před 8 hhodinami

Hybatelé zlepšují život kolem sebe

Přibývá nadšenců, kteří ve volném čase zlepšují společenský život v obcích i ve vyloučených lokalitách. Pomáhá jim projekt Silnější hybatelé, který podporuje aktivní lidi. Nově třeba takzvané Severky, tedy skupinu žen z Ústeckého kraje, která se snaží bořit mýty o regionu a ukazuje ho v pozitivním světle.
před 12 hhodinami

Šéfka sněmovny Pekarová Adamová nebude obhajovat poslanecký mandát

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nebude v letošních sněmovních volbách obhajovat poslanecký mandát. Své rozhodnutí zdůvodnila zdravotními problémy. Svou funkci šéfky TOP 09 dala v úterý k dispozici. Předsednictvo ji jednomyslně podpořilo, aby zůstala do listopadového sněmu. V čele dolní komory Pekarová Adamová zůstává.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Loni Češi vrátili skoro polovinu prodaných baterií. Naopak si nechávají staré mobily

Češi stále více odevzdávají použité baterie. Úroveň sběru se podle největší sítě za poslední dekádu zvedla téměř o pětinu. Loni lidé vrátili skoro polovinu prodaných baterií – nejčastěji tužkových. Naopak doma si poměrně často nechávají staré mobily a notebooky. Podle statistiků má starý mobilní telefon doma téměř polovina Čechů. U notebooků je to patnáct procent. „Ta baterie je lithium-iontová a časem může začít pracovat a může způsobit i požár. Pořád dost baterií končí ve směsném odpadu, což je pak problém na skládkách, ve spalovnách,“ uvedla specialistka sběrné sítě Ecobat Michaela Helclová.
před 20 hhodinami

Blanár se omluvil Černochové. Spletl si ji prý s Pekarovou Adamovou

Jako příklad zasahování do vnitřních záležitostí Slovenska jmenoval šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár vyjádření české ministryně obrany Jany Černochové (ODS) k zákonu o slovenské televizi. Bylo podle něj za čárou, řekl v Praze. Černochová v reakci Blanára požádala, ať sdělí, kde výrok pronesla, nebo ať se omluví. Slovenský ministr později podle serveru deníku Blesk svůj výrok korigoval a Černochové se omluvil.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Změny v Nové zelené úsporám od 20. února

Program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) určený na pomoc domácnostem s energeticky úspornými renovacemi domů čekají výrazné změny. Ty se týkají pouze rodinných domů, podpora těch bytových bude pokračovat za stávajících podmínek. Příjem žádostí v podprogramech pro rodinné domy bude otevřen 20. února.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami
Načítání...