ČSSD v Hradci Králové přichází o mandát, novým senátorem bude Jiří Mašek nebo Jan Holásek

Sociální demokraté přicházejí o svého senátora v obvodu Hradec Králové. Do druhého kola postoupili poslanec za hnutí ANO a lékař Jiří Mašek (ANO) a hradecký zastupitel Jan Holásek (za Hradecký demokratický klub). První Mašek získal 19,51 % hlasů, druhý Holásek 16,91 %.

Letecký pohled na město Hradec Králové

Zdroj: ČTK Autor: Josef Krejsa

Vítěz prvního kola voleb Jiří Mašek získal politickou zkušenost v Poslanecké sněmovně, kam byl zvolen v roce 2017 za hnutí ANO. Působí tam mimo jiné jako člen komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů a je místopředsedou výboru pro bezpečnost. V roce 2018 se stal i zastupitelem Hradce Králové. Dříve působil jako lékař a ředitel krajské záchranky na Královéhradecku.

„Musím říct upřímně, že mě první místo fakt překvapilo! Stála proti mně řada kvalitních kandidátů a vím, že mnozí dlouho váhali, než se rozhodli, komu svůj hlas v prvním kole věnují. Teď je ale třeba nadechnout se a pracovat dál,“ komentuje výsledek Mašek na svém facebooku.

Ve finále se s Maškem utká Jan Holásek, nezávislý kandidát s podporou Hradeckého demokratického klubu, TOP 09, Změny pro Hradec, Senátora 21, Volby pro město Hradec Králové, Liberálně ekologické strany a Zelených. Místní Holáska znají jako zastupitele v Hradci Králové a advokáta. Mimo jiné je i rozhodcem u Rozhodčího soudu u Hospodářské a Agrární komory. Věnuje se i filantropickým a veřejně prospěšným projektům.

„Věřím, že se mi do druhého kola podaří získat podporu i dalších demokratických stran a osobností, které v prvním kole volby podporovaly jiné demokratické kandidáty. A spojit všechny ke společnému vítězství,“ napsal ke svému postupu na sociálních sítích Holásek.

Méně úspěšní byli u voličů advokát Pavel Staněk (ODS) a emeritní děkan Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové Pavel Vacek (za Piráty). Oba získali přes 13,6 % hlasů.

O hlasy voličů v senátním obvodu Hradec Králové usilovalo celkem 11 kandidátů. Kromě jmenovaných ještě endokrinolog a vysokoškolský učitel Jan Čáp (KDU-ČSL), živnostník a manažer obchodní skupiny Petr Brábník (Trikolóra), advokátka Markéta Pakandlová (za SPD), stavební projektant Lubomír Štěpán (KSČM) a obchodně-technický pracovník Igor Indrák (NK).

Ústup sociální demokracie

Štěstí v letošních volbách zkoušelo i několik zkušených politiků. Dva z nich si působení v Senátu už vyzkoušeli, ovšem v úplně jiných barvách. Jak Vladimír Dryml, tak končící senátor Jaroslav Malý dříve patřili k ČSSD. To už je ale minulostí. První jmenovaný přešel v roce 2012 k SPOZ a později kandidoval ve volbách za nejrůznější uskupení. Naproti tomu lékař a dosavadní senátor Jaroslav Malý chtěl svůj post obhájit jako nestraník.

Ani jeden z nich ale v prvním kole voleb neuspěl. Sociální demokraté tak o svého senátora za Královéhradecko přijdou. Do voleb totiž nikoho nenominovali.

Nejen kulturní dům Střelnice v Hradci Králové, kde sociální demokracie pořádá své sjezdy, ale i celý region byl ještě donedávna úzce spojený s ČSSD. Do roku 2008 zastupoval v Senátu Královéhradecko Karel Barták (dříve ODA, později nestraník), od té doby si podporu v obvodu drželi sociální demokraté. Nejprve Vladimír Dryml (dříve ČSSD, teď za PRO Zdraví), po něm současný senátor Jaroslav Malý (dříve za ČSSD). Ve finále přitom vždy soupeřili s kandidáty za ODS.

Silnice a dostupné bydlení pro Hradecko

Kromě podpory demokratických principů většina senátorských kandidátů slibuje, že bude pracovat pro svůj rodný kraj. Mezi problémy, se kterými bojuje nejen Hradec Králové, ale i blízké okolí, patří například vysoké ceny za bydlení a celková dostupnost bydlení a sociálních služeb.

Podobně kritizovaná je dopravní dostupnost v regionu, nebo rychlost při výstavbě a rekonstrukci silnic nižších tříd. Téma se v regionu řeší už bezmála deset let. Důležitou oblastí je i podpora soukromých zemědělců ze strany kraje nebo státu.