Ministerstvo financí se omluvilo Šarapatkovi za Zemanův výrok

Ministerstvo financí se omluvilo za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho exporadci Zdeňku Šarapatkovi. Omluvu zveřejnilo na webu, ve středu ji Šarapatkovi poslalo. Úřad tak učinil poté, co neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu. Zemanův bývalý poradce Šarapatka stát žaloval poté, co prezident řekl, že jako premiér Šarapatku vyhodil pro neschopnost. Soudy potvrdily, že tomu tak nebylo.

Zdeněk Šarapatka
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

„PaedDr. Zdeněk Šarapatka, Ph.D nebyl Úřadem vlády ČR vyhozen pro neschopnost, neboť jeho pracovní poměr byl v daném případě rozvázán dne 9. října 2000 dohodou uzavřenou mezi PaedDr. Zdeňkem Šarapatkou, Ph.D a Úřadem vlády ČR a to z iniciativy PaedDr. Zdeňka Šarapatky, Ph.D. Česká republika se za tento dehonestující výrok omlouvá,“ píše ministerstvo v omluvě.

Zdeněk Šarapatka odešel po dohodě z týmu poradců tehdejšího předsedy vlády Miloše Zemana v době, kdy vrcholila kauza Olovo, ve které se lidé ze Zemanova okolí pokoušeli diskreditovat místopředsedkyni sněmovny a Zemanovu stranickou kolegyni Petru Buzkovou.

V žalobě na stát Šarapatka uvedl, že ztratil důvěru v Zemanovu čestnost, statečnost, pravdomluvnost a otevřený postoj. Nynější prezident však v roce 2017 řekl v rozhovoru pro televizi Barrandov, že Šarapatku sám vyhodil, a to pro údajnou neschopnost.

Obecné soudy potvrdily Šarapatkovu verzi a nařídily státu, že se má za prezidenta omluvit. Žaloba mířila konkrétně na ministerstvo financí, protože prezidenta republiky žalovat nelze. Po vynesení pravomocného rozsudku podal úřad dovolání, protože se domníval, že se stát za prezidenta omlouvat nemá.

Nejvyšší soud ale rozhodl v Šarapatkův prospěch. „Potvrzujeme, že ministerstvo financí obdrželo rozhodnutí Nejvyššího soudu o odmítnutí dovolání ve sporu o omluvu za výrok prezidenta republiky na adresu Zdeňka Šarapatky. Ministerstvo financí toto rozhodnutí respektuje a omluví se neprodleně,“ avizoval v pondělí resort.

Nejde o první omluvu za Zemanovy výroky

Miloš Zeman se musel za své výroky omlouvat již několikrát. Soud mu nařídil omluvit se novináři Ivanu Brezinovi za výrok, že psal za úplatu články podporující dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, či někdejšímu spolustraníkovi z ČSSD Jozefu Wagnerovi za prohlášení, že ho po vyloučení ze strany nechtěli přijmout ani komunističtí poslanci.

V červnu 2000 zveřejnil Zeman na příkaz soudu v televizi Nova omluvu místopředsedovi ODS Miroslavu Mackovi, o němž prohlásil, že zprivatizoval v roce 1992 Knižní velkoobchod díky intervenci některých politických činitelů a privatizaci označil za „jednoznačné tunelování“.

V současnosti vede se státem spor vnučka novináře a spisovatele Ferdinanda Peroutky, kterému Zeman připsal údajný článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Podle pražského městského soudu se za to má prezident omluvit, proti verdiktu ale podaly kvůli jeho vyznění dovolání k Nejvyššímu soudu obě strany.