Česká diplomacie bude spolupracovat se všemi demokraciemi, ať si to jiní přejí, nebo ne, říká Vystrčil

Tisková konference českých senátorů a představitelů firem před odletem na Tchaj-wan (zdroj: ČT24)

Cesta na Tchaj-wan má podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) prokázat zájem Česka o spolupráci se všemi demokratickými zeměmi bez ohledu na to, zda si to někdo přeje nebo nepřeje. Vystrčil očekává i prohloubení ekonomických vztahů. Do Asie se s ním vydá třeba senátor Jiří Růžička (TOP 09 a STAN) nebo Pavel Fischer (nestr.).

Cesta se uskuteční od 29. srpna do 5. září a předsedu Senátu při ní doprovodí devadesátičlenná delegace, podnikatelskou část bude tvořit 36 zástupců českých firem.

„Cílem cesty je podpořit české podnikatele, aby navázali dobré kontakty a došlo ke zlepšení konkurenceschopnosti české ekonomiky,“ řekl Vystrčil. Doufá také, že by svojí návštěvou mohl pomoci vyšším investicím tchajwanských firem v Česku. Navázat chce i vědecko-technickou spolupráci. Součástí delegace jsou tedy i zástupci vysokých škol.

Kromě toho by cestou Vystrčil rád ukázal, že Česko je svobodnou, suverénní a demokratickou zemí. Tuzemská diplomacie podle něj alespoň v podání Senátu má v zájmu hájit tyto hodnoty. „Česká diplomacie bude spolupracovat se všemi demokratickými zeměmi bez ohledu na to, jestli si to někdo jiný přeje nebo nepřeje,“ uzavřel Vystrčil.

Tchaj-wan jako expert na zdravotnictví

„Tchaj-wan je u nás šampionem mezi investory, vytvořil doslova na zelené louce 20 tisíc pracovních míst a nás bude zajímat, jak si v dnešní době poznamenané pandemií poradil i s bezpečnostními výzvami,“ řekl předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer. Z vlastních zdrojů se podle něj Tchaj-wanu podařilo zajistit ochranné prostředky před koronavirem a rád by se inspiroval.

Senátor Lumír Kantor (za KDU-ČSL) by chtěl zase podpořit návrat Tchaj-wanu do Světové zdravotnické organizace alespoň na pozici pozorovatele. „Výsledky Tchaj-wanu v oblasti zdravotnictví jsou skvělé nejen v koronavirové krizi. Se sedmi úmrtími se mluví o tchajwanském rouškovém zázraku,“ uvedl Kantor. Česká republika získání statusu v rámci WHO podporuje. Jednat by se o něm mělo na podzim.

Inovace pro českou ekonomiku

Tuzemská ekonomika se podle předsedy Česko-taiwanské obchodní komory Pavla Diviše po koronavirové krizi potřebuje rozvíjet inovativním směrem. „Vezeme tam české podniky, které hledají technologie, hledají inovace a Tchaj-wan je čtvrtá nejinovativnější ekonomika světa, takže tam má obrovský význam jet zrovna v téhle době,“ poznamenal Diviš.

Jednat na Tchaj-wanu bude třeba softwarová společnost Bohemia Interactive Simulations. Ta vytváří videoherní simulátory pro výcvik vojáků nebo policistů. „Náš byznys může fungovat jen díky tomu, že kreativita je nespoutaná a my můžeme vytvářet simulace na světové úrovni. Pokud český stát vydává prostřednictvím Senátu tuto zprávu, tak jsme rádi součástí delegace,“ řekl zástupce společnosti Petr Mácha.

Kromě Bohemia Interactive jedou na Tchaj-wan také zástupci společnosti Circular energy, která se zabývá opětovným využíváním odpadu. „Může to být vynikající možnost pro určení nových zdrojů energie, které s naší technologií fungují dohromady,“ uvedl Adam Bílek ze společnosti Circular energy.

Kontroverzní cesta

Cestu od loňského roku plánoval už Vystrčilův předchůdce v čele senátu Jaroslav Kubera. Velkou nelibost kvůli ní tehdy vyjádřil Peking. Právě čínský tlak včetně dopisu z velvyslanectví, který týden před smrtí dostal Kubera, výrazně ovlivnily Vystrčilovo rozhodnutí, aby na Tchaj-wan nakonec jel.

Cestu měla původně absolvovat také vdova po bývalém předsedovi Senátu Věra Kuberová. Podle Vystrčila jí ale lékař cestu ze zdravotních důvodů v podstatě zakázal. Delegace proto odveze na Tchaj-wan alespoň její videovzkaz s poděkováním.

Pod čínským tlakem - 168 hodin (zdroj: ČT24)

Současný šéf horní komory českého parlamentu Vystrčil se v politice pohybuje od začátku 90. let, před zvolením do čela Senátu ale přes své zkušenosti i funkce patřil k méně výrazným politikům. V minulosti byl někdejší středoškolský učitel mimo jiné starostou Telče a hejtmanem Vysočiny, dodnes zasedá v zastupitelstvech města i kraje. Patřil také k zakládajícím členům ODS, v současnosti je už sedmým rokem jedním z místopředsedů strany.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽIVĚ: Komise neshledala nedostatky v zásahu na FF UK, navrhla opatření

Poslanci projednávají dosud neveřejnou závěrečnou zprávu vyšetřovací komise k předloňské tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Komise dle závěrečné zprávy neshledala v postupu složek pochybení, která by ovlivnila skutkový děj události. Shledala však nedostatky v oblasti operačního a taktického řízení předtím, než pachatel začal na fakultě střílet. Navrhla opatření do budoucna.
09:00Aktualizovánopřed 11 mminutami

Ve čtvrtek hrozí ledovka, do soboty se oteplí

Ve čtvrtek místy hrozí ledovka a večer náledí. Někde bude sněžit, objevit se může i slabý déšť a mrznoucí mrholení. V noci bude kolem nuly. Pod zataženým nebem se pak postupně oteplí, v sobotu bude až jedenáct stupňů Celsia. Poté teploty znovu klesnou.
08:17Aktualizovánopřed 12 mminutami

V Karlovarském kraji kvůli ledovce přibývá nehod, zavřená je D6

Drobný déšť padající na promrzlé silnice způsobuje ve čtvrtek ráno v Karlovarském kraji ledovku. Policisté od 7:30 evidují dvě desítky nehod, většinou bez zranění. Policisté i silničáři vyzývají řidiče, aby byli velmi opatrní. Pozor by si ale měli dát i chodci, ledovka vzniká i na chodnících. U Kynšperka nad Ohří je kvůli nehodě uzavřená dálnice D6 ve směru na Cheb. Na kluzké silnice a chodníky navíc začalo dopoledne hustě sněžit.
10:22Aktualizovánopřed 13 mminutami

ŽIVĚ: Senát posoudí smlouvu s Vatikánem

Mezi hlavní body čtvrtečního programu senátorů patří smlouva mezi Českem a Vatikánem a novela vysokoškolského zákona. Tu by měli senátoři podle doporučení z výborů vrátit sněmovně bez zavedení hlídačkovného, tedy příspěvku, které by školy měly platit vysokoškolačkám na hlídání jejich dětí. Senátoři už během jednání schválili novelu o výkonu ústavní výchovy.
09:30Aktualizovánopřed 41 mminutami

Paliva dál zdražují. Benzin o padesátník, nafta o 65 haléřů

Pohonné hmoty dál zdražily o desítky haléřů, tempo růstu cen v uplynulém týdnu zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,74 koruny, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. Nafta je dražší o 65 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 36,15 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Benzin byl naposledy dražší loni na začátku září, nafta loni v polovině srpna. Růst cen bude podle analytiků pokračovat i v příštích dnech.
07:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 4 hhodinami

Kladno zvýšilo investorům poplatky za byty

Města a vesnice nedaleko Prahy čeká stavební boom. Například Kladno kvůli velkému zájmu developerů už teď zpřísnilo podmínky. To znamená, že radnice zvýšila poplatky, které investor musí městu zaplatit za každý byt. Podobnou cestu volí také další obce.
před 4 hhodinami

Kůže ze stehna na rukách i lopatkách. Popálená z Mostu se zotavuje

Lenka Marková, jedna z popálených při nedávném požáru v mostecké restauraci U Kojota, má za sebou nejnáročnější část léčby. Žena se stále léčí v pražské nemocnici na Vinohradech, kde jsou i další čtyři lidé, kteří byli při tragickém požáru rovněž vážně zranění.
před 5 hhodinami
Načítání...