Lidé v karanténě dostanou tři možnosti, jak hlasovat u podzimních voleb

Schůzka zástupců parlamentních stran a ministerstva vnitra přinesla dohodu na třech způsobech, jak by lidé mohli hlasovat z karantény. Svůj lístek by mohli odevzdat z auta, ve speciálních volebních okrscích a u výjezdních komisí. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) očekává, že vláda schválí úpravu zákona 17. srpna, o dva dny později by ji měla odhlasovat sněmovna a den poté Senát.

V každém okresu v Česku by mělo být k dispozici jedno speciální stanoviště pro hlasování z auta, dohromady jich tedy bude 78. Náměstek ministra vnitra Petr Mlsna upřesňuje, že lidé v karanténě budou moci odevzdat svůj hlas ve středu 30. září od sedmi do patnácti hodin, tedy dva dny před otevřením standardních volebních místností.

V případě front se podle něj otevírací doba speciálního stanoviště prodlouží, aby mohli odhlasovat všichni. „Voliči u sebe musí mít průkaz totožnosti a následně rozhodnutí hygieny o nařízené karanténě, případně vystavenou neschopenku od lékaře,“ doplňuje Mlsna. Pokud neschopenku volič mít nebude –⁠ například protože je živnostník –⁠, měl by mít podepsané potvrzení o karanténě od lékaře.

„Potvrzení od lékaře nebo od hygieniků bude zásadní pro to, aby mohli občané uplatnit své volební právo,“ upozorňuje také místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti).

Podle Hamáčka by drive-in stanoviště mohla vzniknout na velkých parkovištích nebo stadionech. Po identifikaci by měl volič dostat volební lístky, poodjet doprostřed stanu, kde bude mít soukromí, upravit volební lístek a vložit ho do obálky a na konci stanu obálku vhodit do urny. Speciální komise by měla lidi vyškrtnout ze stálého seznamu voličů, aby nemohli znovu volit standardním způsobem v pátek či sobotu.

Na drive-in stanovištích bude možné hlasovat pouze z motorových vozidel a zájemci o hlasování tam nemohou dorazit pěšky.

Pokud volič v karanténě takto odvolit nemůže, může požádat, aby za ním dorazila výjezdní komise. Měl by tak učinit do čtvrtka 1. řijna do 20 hodin. Přenosná urna by za ním dorazila ve standardní volební dny v pátek či v sobotu. Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek vyzývá voliče, aby se počátkem října nebáli k volebním urnám přijít, hlasování podle něj bude bezpečné. 

V zařízeních v karanténě se bude hlasovat ve čtvrtek a v pátek

Hlasování v pobytových zařízeních sociálních či zdravotních služeb, na něž byla uvalena karanténa, zajistí stejná skupina jako drive-in volby. „Hlasování bude od čtvrtka volebního týdne od sedmi hodin do pátku volebního týdne do 20 hodin,“ upřesňuje ministerstvo.

Mlsna doplnil, že volební lístky posbírané alternativními způsoby sečtou krajské úřady. Zástupci parlamentních stran se na středečním jednání také dohodli, že se odměny pro členy volebních komisí zvýší o 500 korun, protože práce bude tentokrát komplikovanější.

Možnost speciálního hlasování se bude týkat pouze lidí, kteří budou mít v době voleb nařízenou karanténu či izolaci hygienou nebo lékařem, zdůrazňuje ministerstvo. Ti, kteří budou v preventivním ochranném opatření, například po návratu z ciziny, na volebním právu omezeni nebudou, budou tedy moci přijít hlasovat ke komisi ve svém volebním okrsku.

21 minut
Brífink ministra vnitra k podzimním volbám a mimořádné situaci v libanonském Bejrútu
Zdroj: ČT24

Hamáček dodává, že systém je navržen tak, aby zvládl několik desítek tisíc voličů z karantény. „S ministerstvem zdravotnictví si vyjasníme přesné počty. Bude naprosto klíčové mít je přesně stanovené,“ konstatuje vicepremiér. Podle poslance Dominika Feriho (TOP 09) parlamentní strany dosáhly řešení, které umožní volit každému, kdo bude mít zájem.

Návrh na tři alternativní způsoby hlasování hodlá Hamáček předložit na vládě 17. srpna, poslanci by o předloze měli rozhodovat o dva dny později. Kabinet podle něj požádá předsedu sněmovny o stav legislativní nouze, aby mohl upravený zákon začít platit co nejrychleji. „Dosáhli jsme kompromisu, který je dobrý a umožní těm, kteří by o volební právo přišli, odvolit. Když začnou školení jednotlivých komisí 3. září, chceme už pracovat s novým zákonem,“ vysvětluje předseda sociálních demokratů.

9 minut
Události, komentáře: Petr Mlsna
Zdroj: ČT24

Náměstek ministra vnitra pro řízení sekce legislativy Petr Mlsna se domnívá, že z logistického hlediska nenastane problém s žádnou z možností hlasování.

V pořadu Události, komentáře ujistil, že klasická volba do přenosné urny zůstává nadále zachována. „Ta speciální komise, která bude vyjíždět za covidovými pacienty, pokud si to objednají, se bude skládat ze tří vojáků, kteří budou členy té komise,“ uvedl. Hlasování z auta bude probíhat podobně, jako probíhalo testování z aut.

Pro korespondenční volbu není politická vůle

Korespondenční volbu podle něj jeho resort nenabídl jako možné řešení proto, že pro ni není politická vůle v Poslanecké sněmovně. „Ve chvíli, kdy není politická vůle, jsme považovali za zbytečné ji nabízet,“ shrnuje Hamáček. Místopředseda ODS Martin Kupka potvrzuje, že strany se na takové variantě nedohodly. „Na korespondenčním hlasování nepanuje shoda. Pro tak rychlé zavedení pro tyto volby podpora není,“ říká.

„Korespondenční volbu bereme jako doplňkovou pro voliče v zahraničí. Pro krajské volby v říjnu to není aktuální a proběhne debata, jakým způsobem to přijmout pro rok 2021,“ předesílá poslanec vládního hnutí ANO Milan Feranec. Bartošek považuje korespondenční volbu za klíčovou a doufá, že zákon vejde v platnost do konce volebního období. Lidovci podle něj jsou připraveni hlasování poštou podpořit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže, který rezignaci oznámil začátkem letošního ledna. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě, uvedla.
09:58Aktualizovánopřed 4 mminutami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 14 mminutami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 1 hhodinou

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 4 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 5 hhodinami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 11 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 12 hhodinami

Reportéři ČT zkoumali pozadí uskupení Stačilo!

Členové KSČM se v letošních volbách objeví na kandidátkách koalice Stačilo!, které teprve loni na podzim založil Daniel Sterzik, který vystupuje jako blogger pod přezdívkou Vidlák. Reportéři ČT pátrali, kdo je v pozadí tohoto uskupení, kdo bude jeho volební kampaň financovat a co ze spojení budou mít sami komunisté. Natáčeli Václav Crhonek a Zuzana Černá.
před 13 hhodinami
Načítání...