Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh Hasan Bdajr, který byl při útoku zabit. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně další tři lidé, informovala agentura Reuters. Úder odsoudili libanonský prezident Joseph Aún i premiér Naváf Salám.
Izraelský úder na předměstí Bejrútu zabil člena Hizballáhu
„Cílem úderu byl terorista Hizballáhu, který nedávno řídil operativce Hamásu a pomáhal jim při plánování významného a bezprostředně hrozícího teroristického útoku proti izraelským civilistům,“ uvedla armáda s odkazem na palestinské teroristické hnutí Hamás, proti kterému vede už téměř osmnáct měsíců válku v Pásmu Gazy v odvetě za útok ze 7. října 2023.
Podle zdroje blízkého Hizballáhu byl terčem útoku zástupce šéfa Hizballáhu pro palestinské záležitosti Bdajr, který byl v tu chvíli „doma se svou rodinou“, řekl agentuře AFP tento zdroj pod podmínkou zachování anonymity. Informaci o totožnosti muže později potvrdila izraelská armáda. Bdajr, zabitý během úderu, byl podle ní členem Hizballáhu a elitních jednotek Kuds, zahraniční složky íránských revolučních gard, který napomáhal Hamásu. Hizballáh se k totožnosti cíle útoku zatím nevyjádřil.
Úder si podle libanonského ministerstva zdravotnictví vyžádal celkem čtyři mrtvé a sedm zraněných.
Svědci popsali, že nad libanonským hlavním městem byla slyšet nízko letící letadla a ozývaly se hlasité výbuchy, uvedla agentura Reuters. Podle jejího reportéra útok poškodil tři horní patra budovy na jihobejrútském předměstí Dahíja, které je považované za baštu Íránem podporovaného Hizballáhu. Před útokem nebylo pro oblast vydáno žádné varování o evakuaci, napsala agentura Reuters s odvoláním na svědky události. O cíleném útoku podle agentury svědčí, že okna v nižších patrech zůstala nedotčena.
Představitelé Libanonu útok odsoudili
„To, co se stalo, je velmi vážná agrese, která vystupňovala situaci na zcela jinou úroveň,“ prohlásil poblíž zasaženého bytu poslanec Hizballáhu Ibráhím Musáví a příslušné státní orgány vyzval, aby jednaly co nejúčinněji, obrátily se na mezinárodní společenství a přijaly všechna nezbytná opatření k zajištění bezpečnosti Libanonců.
Libanonský prezident Aún úder odsoudil a označil ho za „nebezpečné varování“ ohledně promyšlených záměrů Izraele vůči Libanonu. „Vytrvalost Izraele v jeho agresi si žádá, abychom zintenzivnili úsilí o mobilizaci přátel Libanonu po celém světě na podporu našeho práva na plnou suverenitu,“ sdělil Aún v prohlášení.
Izraelský ministr zahraničí Gideon Saar naproti tomu sdělil, že zabitý příslušník Hizballáhu představoval „skutečnou a bezprostřední hrozbu“, a libanonský stát vyzval, aby zakročil proti teroristickým skupinám na své půdě. „Očekáváme, že Libanon podnikne kroky k vymýcení teroristických organizací, které působí na jeho území proti Izraeli,“ řekl. „To, co jsme zde viděli, byla spolupráce mezi Íránem, Hizballáhem a Hamásem na území Libanonu s úmyslem podniknout teroristické útoky proti Izraelcům.“
Úder odsoudil také libanonský premiér Salám. Podle něj se jedná o hrubé porušení listopadové dohody o klidu zbraní i rezoluce OSN 1701 z roku 2006, která ukončila tehdejší válku mezi Izraelem a Hizballáhem a posloužila jako základ k současné dohodě o příměří. Dodal, že v koordinaci s ministry obrany a vnitra pozorně sleduje následky úderu.
Obě strany se obviňují z nedodržování příměří
Spojenými státy zprostředkované příměří loni v listopadu ukončilo boje a nařídilo, aby jih Libanonu opustili členové Hizballáhu, na místě působila libanonská armáda a aby se z oblasti stáhla izraelská vojska. Obě strany se ale navzájem obviňují z nedodržování podmínek.
Příměří je přitom v posledních dnech stále křehčí. Jeruzalém v lednu odložil slíbené stažení pozemních jednotek a v únoru je ponechal na pěti strategických místech u hranic. V březnu pak uvedl, že sestřelil rakety vypálené nad jeho území z Libanonu, a v odvetě bombardoval desítky cílů v jižním Libanonu. Hizballáh popřel, že by se na vypálení raket podílel.
Minulý pátek pak židovský stát poprvé od listopadu udeřil na jižním předměstí Bejrútu, podle armády byl cílem sklad dronů Hizballáhu a šlo o reakci na vypálení dvou raket, které mířily na Izrael. Premiér Benjamin Netanjahu na to prohlásil, že židovský stát bude útočit na hrozby proti své bezpečnosti všude v Libanonu.
„To, co vidíme teď, je pokračování eskalace, kterou sledujeme již několik posledních týdnů,“ popsal aktuální situaci výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů Jan Daniel, podle kterého nebylo příměří z izraelské strany nikdy úplně naplněno. „Konstantně probíhaly údery na jih Libanonu. Na cíle, které Izrael označoval jako cíle Hizballáhu,“ dodal.
Nynější konflikt mezi Jeruzalémem a hnutím Hizballáh vypukl 8. října 2023. Hizballáh tehdy začal ostřelovat sever Izraele raketami v rámci podpory Hamásu, jehož ozbrojenci den předtím zaútočili na jih Izraele. Konflikt eskaloval loni v září, kdy židovský stát začal podnikat četné letecké údery proti Hizballáhu na celém libanonském území včetně Bejrútu a 1. října zahájil pozemní invazi do jižního Libanonu.