Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce. Do země putuje humanitární pomoc, kterou ale vojenská junta blokuje v místech, která ovládají opoziční skupiny.

Myanmar a Thajsko se nadále potýkají s následky ničivého pátečního zemětřesení, v Thajsku zemřelo nejméně osmnáct lidí. Zemětřesení mělo sílu 7,7 stupně. Epicentrum se nacházelo nedaleko Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru, které má 1,6 milionu obyvatel. V neděli oblast města zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně.

Skupiny, které v nejvíce postižených oblastech Myanmaru zajišťují pomoc, informovaly, že nyní je naléhavě zapotřebí zajistit přístřeší, potraviny a vodu. Jde zejména právě o město Mandalaj.

„V nejhůře postižených oblastech (...) se komunity snaží uspokojit své základní potřeby, jako je přístup k čisté vodě a hygienickým zařízením, zatímco záchranné týmy neúnavně pracují na vyhledávání přeživších a poskytování životně důležité pomoci,“ uvedl Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí.

„Lidé, kteří prožili hrůzu zemětřesení, se nyní obávají následných otřesů a spí venku na silnicích nebo na otevřených polích,“ napsal pak ve své zprávě Mezinárodní záchranný výbor. A dodal: „Naléhavě potřebujeme stany, protože i ti, jejichž domy zůstaly neporušené, se bojí spát doma.“

Přístup k pomoci komplikují po celé zemi poničené silnice, stržené mosty i další potíže spojené s občanskou válkou. Světová zdravotnická organizace (WHO) v neděli prohlásila zemětřesení v zemi za nejvyšší stupeň nouze. Zároveň vyzvala k urychlené finanční pomoci Myanmaru ve výši osmi milionů dolarů (zhruba 184 milionů korun). Peníze by měly jít na lékařskou pomoc. Česko uvolní na pomoc Myanmaru pět milionů korun.

Vojenská junta blokuje pomoc

I přes ničivé následky pátečního zemětřesení blokuje vojenská junta humanitární pomoc v místech, která ovládají opoziční skupiny, informoval server The Guardian. Jedno z hlavních povstaleckých uskupení Aliance tří bratrstev přitom v úterý podle agentury Reuters vyhlásilo jednostranné příměří, aby usnadnilo přístup potřebných k pomoci. Před ní tak učinila i jiná opoziční skupina – ozbrojené křídlo Lidové obranné síly.

„Některé ze zásob humanitární pomoci, spíše většina, se nedostala k lidem, kteří ji potřebují. Do některých částí Mandalaje pomoc vůbec nedorazila. Zabavila ji vojenská junta,“ sdělila webu The Guardian myanmarská lékařka Nan Win žijící v Austrálii, která pravidelně komunikuje se svými kolegy v Mandalaji.

Lékařka dále uvedla, že v místech, která nemá junta zcela pod kontrolou, blokuje armáda přístup k pomoci a brání týmům záchranářů ve vstupu. Její výpověď potvrdil i zvláštní zpravodaj OSN pro Myanmar Tom Andrews. Uvedl, že existují „konzistentní zprávy o blokování pomoci“ a že vojenská junta pokračuje s leteckými útoky. Z toho ji právě v neděli obvinil Karenský národní svaz, který patří k jedněm z nejstarších etnických armád v zemi.

Od vojenského převratu v roce 2021 se země zmítá ve vleklé a krvavé občanské válce. Proti vládě junty se postavila řada povstaleckých ozbrojených skupin, které tvoří nejrůznější etnika. Od minulého roku vedou proti juntě úspěšnou ofenzívu, v důsledku čehož kontroluje armáda méně než třicet procent území země, stále však ovládá velká města.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Meloniové balancování mezi EU a USA čeká zkouška v Bílém domě

Italská premiérka Giorgia Meloniová se prezentuje jako blízký spojenec amerického prezidenta Donalda Trumpa a prostředník mezi Washingtonem a Bruselem. Jenže krize vyvolané americkými cly nebo vyjednáváním o příměří v rusko-ukrajinském konfliktu oba celky oddálily a pozici Meloniové ztížily. Ve čtvrtek zamíří italská pravicová politička do Bílého domu, kde se setká s Trumpem jako první evropský lídr od zavedení amerických cel.
před 22 mminutami

Rusko udeřilo na Dnipro. Úřady hlásí mrtvé a raněné

Rozsáhlý ruský dronový útok na ukrajinské město Dnipro ve středu večer zabil dvě ženy a dalších šestnáct lidí, včetně několika dětí, zranil. S odvoláním na šéfa správy Dněpropetrovské oblasti Serhije Lysaka to napsala agentura Reuters.
před 30 mminutami

Vyskočil z okna a pomohl zraněným. Ukrajinské Sumy opěvují mladého hrdinu

Ukrajinci v Sumách mají nového mladého hrdinu. Třináctiletý Kyrylo Iljašenko zásadním způsobem pomohl zachránit lidi z autobusu, u kterého v neděli dopadla jedna z ruských balistických střel. Mladík po dopadu rakety neváhal, vyskočil z okna autobusu a začal zraněným pomáhat ven. Vděčnost za hrdinský čin mu nevyjádřili jen cestující, ale osobně i ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. Iljašenko je prý hlavně rád, že zásah přežil, a doufá, že podobnou tragédii už nezažije – i s vědomím toho, že počet ruských úderů v posledních týdnech roste.
před 7 hhodinami

EU navrhla seznam bezpečných zemí pro zrychlené azylové řízení

Evropská komise navrhla vytvořit první unijní seznam bezpečných zemí původu. Je na něm sedm zemí: Kosovo, Bangladéš, Kolumbie, Egypt, Indie, Maroko a Tunisko. Členské státy by tak dostaly možnost zpracovat žádosti o azyl občanů těchto států ve zrychleném řízení na základě toho, že žádosti pravděpodobně nebudou úspěšné, uvedla Komise. O návrhu musí nyní rozhodnout Evropský parlament a Rada EU.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 8 hhodinami

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
před 8 hhodinami

Srbsko má nového premiéra. Podle kritiků ale stejně vládne Vučić

Srbský parlament ve středu vyslovil důvěru nové vládě premiéra Djura Macuta, která krátce poté složila i přísahu. Macut chce uklidnit situaci v Srbsku, kde se konají silné protesty proti vládě a korupci. Podle kritiků je však jedno, kdo premiérský post zastává, protože ve skutečnosti vládne prezident Aleksandar Vučić.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Izrael vytvořil z třiceti procent území Pásma Gazy nárazníkovou zónu

Izraelská armáda dle agentury AFP oznámila, že z třiceti procent celkového území Pásma Gazy vytvořila po obsazení nárazníkovou zónu, v níž Palestincům nebude dovoleno žít. Ministr obrany židovského státu Jisra’el Kac ve středu rovněž uvedl, že do pásma za současné situace nebude vpuštěna žádná humanitární pomoc.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...