Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce. Do země putuje humanitární pomoc, kterou ale vojenská junta blokuje v místech, která ovládají opoziční skupiny.
Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení
Myanmar a Thajsko se nadále potýkají s následky ničivého pátečního zemětřesení, v Thajsku zemřelo nejméně osmnáct lidí. Zemětřesení mělo sílu 7,7 stupně. Epicentrum se nacházelo nedaleko Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru, které má 1,6 milionu obyvatel. V neděli oblast města zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně.
Skupiny, které v nejvíce postižených oblastech Myanmaru zajišťují pomoc, informovaly, že nyní je naléhavě zapotřebí zajistit přístřeší, potraviny a vodu. Jde zejména právě o město Mandalaj.
„V nejhůře postižených oblastech (...) se komunity snaží uspokojit své základní potřeby, jako je přístup k čisté vodě a hygienickým zařízením, zatímco záchranné týmy neúnavně pracují na vyhledávání přeživších a poskytování životně důležité pomoci,“ uvedl Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí.
„Lidé, kteří prožili hrůzu zemětřesení, se nyní obávají následných otřesů a spí venku na silnicích nebo na otevřených polích,“ napsal pak ve své zprávě Mezinárodní záchranný výbor. A dodal: „Naléhavě potřebujeme stany, protože i ti, jejichž domy zůstaly neporušené, se bojí spát doma.“
Přístup k pomoci komplikují po celé zemi poničené silnice, stržené mosty i další potíže spojené s občanskou válkou. Světová zdravotnická organizace (WHO) v neděli prohlásila zemětřesení v zemi za nejvyšší stupeň nouze. Zároveň vyzvala k urychlené finanční pomoci Myanmaru ve výši osmi milionů dolarů (zhruba 184 milionů korun). Peníze by měly jít na lékařskou pomoc. Česko uvolní na pomoc Myanmaru pět milionů korun.
Vojenská junta blokuje pomoc
I přes ničivé následky pátečního zemětřesení blokuje vojenská junta humanitární pomoc v místech, která ovládají opoziční skupiny, informoval server The Guardian. Jedno z hlavních povstaleckých uskupení Aliance tří bratrstev přitom v úterý podle agentury Reuters vyhlásilo jednostranné příměří, aby usnadnilo přístup potřebných k pomoci. Před ní tak učinila i jiná opoziční skupina – ozbrojené křídlo Lidové obranné síly.
„Některé ze zásob humanitární pomoci, spíše většina, se nedostala k lidem, kteří ji potřebují. Do některých částí Mandalaje pomoc vůbec nedorazila. Zabavila ji vojenská junta,“ sdělila webu The Guardian myanmarská lékařka Nan Win žijící v Austrálii, která pravidelně komunikuje se svými kolegy v Mandalaji.
Lékařka dále uvedla, že v místech, která nemá junta zcela pod kontrolou, blokuje armáda přístup k pomoci a brání týmům záchranářů ve vstupu. Její výpověď potvrdil i zvláštní zpravodaj OSN pro Myanmar Tom Andrews. Uvedl, že existují „konzistentní zprávy o blokování pomoci“ a že vojenská junta pokračuje s leteckými útoky. Z toho ji právě v neděli obvinil Karenský národní svaz, který patří k jedněm z nejstarších etnických armád v zemi.
Od vojenského převratu v roce 2021 se země zmítá ve vleklé a krvavé občanské válce. Proti vládě junty se postavila řada povstaleckých ozbrojených skupin, které tvoří nejrůznější etnika. Od minulého roku vedou proti juntě úspěšnou ofenzívu, v důsledku čehož kontroluje armáda méně než třicet procent území země, stále však ovládá velká města.